APVA 22

Renovuotas daugiabutis Antakalnio gatvėje, Vilniuje. Nuotrauka iš APVA archyvo.

Nors pirmuosius svarstymus apie daugiabučio renovaciją dažnai lydi abejonės ir nesutarimai, baigus darbus jaučiami teigiami pokyčiai pakeičia net labiausiai besipriešinusių gyventojų nuomonę. Taip atsitiko ir daugiabučio Antakalnio gatvėje, Vilniuje butų ir kitų patalpų savininkams – jų skepticizmą pakeitė pasididžiavimas. Prie to prisidėjo ir pagerėjusi gyvenimo kokybė, ir šiuolaikiškesnė aplinka, ir sumažėję sąskaitos. Jūsų dėmesiui – vieno iš daugiabučių, dalyvaujančia „Metų renovacijos projekto rinkimuose“ istorija.

 

Antakalnio gatvėje esančio daugiabučio renovaciją administravęs Vytenis Navagreckas dalinasi, kad renovacijos pradžia „nėjo kaip per sviestą“. Kaip ir dalyje kitų daugiabučių visoje šalyje, šiame gyventojų nuomonės susikirto, tad vieningo sprendimo priėmimas užtruko. Procesus taip pat apsunkino ir nedidelė, tačiau aktyvi gyventojų grupė, nusiteikusi prieš modernizaciją bei siekusi palenkti kaimynus į savo pusę.

 

„Dar pradžioje skleisti gandai apie renovacijos administratoriaus nepatikimumą buvo greitai paneigti – organizuotuose susitikimuose buvo pristatyta įmonės veiklos patirtis ir turimos kompetencijos. Vėliau, atsiradus baimėms dėl galimų techninių trūkumų, vėl organizavome informacinius susitikimus, kuriuose pateikėme paaiškinimus ir kitų projektų pavyzdžius. Taigi, kiekvieną neigiamos informacijos bangą atrėmėme faktais bei paaiškinimais – tai suteikė žmonėms žinių ir padėjo apsispręsti“, – prisimena V. Navagreckas.

 

Projekto įgyvendinimo metu, dėl pasikeitusios geopolitinės situacijos, daugumoje renovuojamų daugiabučių atliekamų rangos darbų kainos kilo, tačiau buvo rasti tinkami sprendimai ir šiam namui to pavyko išvengti.

 

Pasikeitė bendruomenės požiūris

 

Prestižiniame sostinės rajone esantis penkiaaukštis buvo pastatytas dar 1967 metais. Trijų laiptinių pastatą sudaro 33 patalpos – 32 butai ir viena komercinė patalpa, o bendras jų naudingas plotas siekia 2066 kv. metrus.

 

Daugiabučio renovacijos darbai buvo pradėti dar 2021 metų vasarą, patvirtinus investicinį planą ir pasirašius finansavimo sutartį su Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), o baigti pernai metų vasarą, gavus statybos užbaigimo aktą.

 

Kaip pasakoja namo gyventoja Kotryna Gediminaitė, per trejus metus buvo ne tik įgyvendintas techninis pastato modernizavimas, bet ir atsirado vertybinių pokyčių, susijusių su jaukumu, patogumu, estetika. Bėgant laikui pasikeitė gyventojų požiūris į gyvenamąją aplinką, jie pradėjo vertinti pasieką rezultatą.

 

„Iš pradžių abejojome, ar renovacija būtina, kadangi gyventi dar buvo patogu ir namas nebuvo labai susidėvėjęs. Tačiau požiūris pradėjo keistis, kai buvo pradėti renovuoti aplinkiniai namai. Kartu daugėjo reklamos apie renovacijos galimybes, o į namą atsikėlė daugiau jaunų šeimų, kurios domėjosi tiek pastato išvaizda, tiek komfortu – norėjo gyventi modernioje ir tvarkingoje aplinkoje. Šiandien pagrindinis renovacijos naudą liudijantis dalykas šio daugiabučio gyventojams – estetinis pokytis. Be abejo, namuose tapo ir šilčiau – anksčiau žiemą tekdavo vilkėti megztinius, o dabar galima vaikščioti trumpomis rankovėmis“, – apie privalumus pasakoja pašnekovė.

 

Sąskaitos sumažėjo 40-50 proc.

 

Iki renovacijos Antakalnio gatvėje esančio daugiabučio energinis efektyvus siekė tik F klasę, tačiau atlikti darbai pakėlė ją iki C klasės. Dabar šilumos suvartojimas daugiabutyje yra sumažėjęs 51,29 proc. – tai pasiekti padėjo įvairios priemonės.

 

„Modernizavome šilumos punktą, ant stogo įrengėme saulės baterijas, atnaujinome šildymo sistemą; sutvarkėme stogą, apšiltinome sienas ir cokolį, įstiklinome balkonus, pakeitėme senus sovietinius langus, atnaujinome grindis. Šių priemonių dėka žymiai sumažėjo suvartojamos šilumos kiekis – lyginant su laikotarpiu prieš 2–3 metus, šildymo sąskaitos sumažėjo apie 40–50 proc. Tiesa, renovacijos metu nekeitėme vamzdynų, nes bendrija jau anksčiau iš dalies buvo pasikeitusi šalto, karšto vandens ir nuotekų vamzdžius“, – dalinasi V. Navagreckas.

 

K. Gediminaitė sako, jog tiems, kurie vis dar svarsto apie renovaciją, turi patarimą –nebijoti pradėti. Taip pat pravers pasirinkti tokį renovacijos administratorių, kuris detaliai ir išsamiai paaiškins visą procesą, atsakys į techninius klausimus ir išsklaidys abejones.

 

Susipažinti su visoje Lietuvoje įgyvendintais renovacijos projektais jau šiandien, o atiduoti balsą už savo favoritą bus galima nuo birželio 9 d Atiduodami savo balsą nepamirškite įvertinti ne tik estetinį vaizdą, bet ir atliktų darbų spektrą, atsinaujinančių šaltinių diegimą, indėlį į aplinkosaugą, bendruomeniškumą bei pokyčius ne tik gatvės, bet ir viso rajono ar miesto mastu. „Metų renovacijos projekto rinkimų“ laimėtojai bus paskelbti birželio 16 d. Daugiau informacijos apie „Metų renovacijos projekto rinkimus, jų dalyvių istorijas galima rasti APVA Facebook paskyroje.

 

Projektas „Daugiabučių namų renovacijos skatinimas“ finansuojamas Sanglaudos fondo lėšomis.

 

Autorė Ieva Vidūnaitė

 

APVA logo LT-01

LT_FundedbytheEU_RGB_POS