Pavasaris sodininkams siejasi ne tik su atgimstančia gamta, bet ir nauja darbų sezono pradžia. Vienas svarbiausių ankstyvo pavasario darbų – sodinukų pirkimas ir tinkama jų priežiūra pirmaisiais mėnesiais. Nuo (ne)sėkmingos pradžios priklauso tolesnė augalo būklė ir būsimas derlius. Ką svarbu žinoti apie sodinukus, kad užaugtų stiprūs ir nenuviltų?

 

Kaip pasirinkti kokybiškus?Young,Caucasian,Customer,Is,Choosing,Exotic,Plant,From,The,Local

 

Sodinukus visuomet reikėtų įsigyti tik iš patikimų pardavėjų, užtikrinančių aukštą produkcijos kokybę. Visgi net ir tokiais atvejais svarbu gebėti patiems atskirti (ne)kokybiškus sodinukus. Į ką verta atkreipti dėmesį juos renkantis?

 
  • Stiebas turi būti tvirtas, nepažeistas, be įtrūkimų ar įdubimų.
  • Lapeliai ryškiai žalios spalvos, be pageltimų, dėmių, deformacijų.
  • Šaknys neišdžiūvusios, be pelėsio, puvinių. Jos neturėtų būti per ilgos, susipynusios, antraip augalas sunkiai prigis.
  • Jei sodinukas jau turi pumpurų ar žiedų, tai gali būti neigiamas ženklas – sunkiau prigis.
 

Vieni sodinukai parduodami atviri, kiti vazonuose. Pastarieji dažniausiai lengviau prigyja, nes jų šaknys nebūna perdžiūvusios, nepažeidžiamos sodinant. Todėl, jeigu perkate iš prigimties jautresnį augalą, geriau ieškoti sodinuko vazone ar kitoje talpoje.

 

Kalbant apie veislių pasirinkimą, dažnai diskutuojama, ką rinktis – vietines ar atvežtines. Griežtų taisyklių nėra, viskas priklauso nuo to, ko reikia. Tačiau vietinės veislės įprastai prigyja lengviau, nes geriau prisitaikiusios prie klimato sąlygų.

 

Paruošimas ir sodinimas

 

Tam, kad augalai gerai prigytų, prieš sodinant reikia tinkamai paruošti tiek pačius sodinukus, tiek dirvą. Ne mažiau svarbus sodinimo laikas. Daugelį vaismedžių, vaiskrūmių ir dekoratyvinių augalų galima sodinti nuo balandžio vidurio iki gegužės pabaigos, kai žemė jau įšilusi. Šilumamėgius augalus (pomidorus, paprikas, baklažanus) lauke geriausia sodinti tik po paskutinių šalnų.

 

Dirva, į kurią sodinami sodinukai, turi būti gerai išpurenta, derlinga, todėl prieš sodinimą rekomenduojama įterpti komposto ar biohumuso. Verta patikrinti dirvos pH, nes dauguma daržovių mėgsta šiek tiek rūgščią arba neutralią (pH 6–7). Jei per rūgšti, galima kalkinti.

 

Sodinant vaismedžius ir vaiskrūmius, duobė turėtų būti bent dvigubai didesnė už šaknų sistemą. Būtina stengtis, kad vaismedžio skiepijimo vieta būtų 5–10 cm virš dirvos. Po sodinimo gausiai palaistyti, mulčiuoti. Sodinant pomidorus reikia gana gilios duobelės, taip jie išaugins daugiau šaknų, bus tvirtesni. Agurkai ir cukinijos apskritai nemėgsta persodinimo, todėl geriau sodinti tiesiai į nuolatinę vietą. Gėlių sodinukai jautrūs vėjui, todėl juos geriausia persodinti ramią dieną. Idealu, jeigu yra šilta, bet debesuota – apsaugos nuo perdžiūvimo, leis įsitvirtinti šaknims.

 

Tinkama priežiūra

 

Gera pradžia – pusė darbo. Po persodinimo sodinukus pirmaisiais mėnesiais būtina itin kruopščiai prižiūrėti. Tik taip jie sėkmingai įsišaknys ir augs stiprūs. Vienas svarbiausių darbų – reguliarus laistymas. Šviežiai pasodintus augalus reikia laistyti dažnai, bet saikingai, kad šaknys nesupūtų. Geriausia lieti anksti ryte arba vakare, vengiant laistymo karštą dieną, nes vanduo gali išgaruoti per greitai, o gležni lapeliai taip netgi gali nudegti saulėje. Naudinga augalus užmulčiuoti (šiaudais, medžio žieve, pjuvenomis ar kt.) – ne tik padeda ilgiau išsaugoti drėgmę, bet ir mažina piktžolių dygimą.

 

Kitas svarbus darbas yra tręšimas, tik ne iškart vos persodinus. Reikėtų palaukti bent porą savaičių, kol nauji augalai įsitvirtins, prigis. Ankstyvą pavasarį patartina naudoti azoto trąšas, kurios skatina augimą. Žydint ir formuojantis vaisiams, dirvą svarbu papildyti fosforu ir kaliu. Naudojant natūralias trąšas, pvz., mėšlą, būti labai atsargiems, kad nepertręštumėte ir nenudegintumėte augalų. Naudojant komercines trąšas taip pat svarbu atidžiai sekti naudojimo instrukcijas, neperdozuoti.

 

Augalus būtina saugoti nuo kenkėjų: galioja taisyklė, kad prevencija yra geriausias apsaugos būdas. Verta naudoti iš natūralių priemonių pasigamintus arba pirktinius purškalus. Pastebėjus ligų ar kenkėjų požymius, priemonių derėtų imtis nedelsiant – veiksmingiausi specialūs fungicidai ir insekticidai.

 

Dažniausios klaidos

 

Per anksti pasodinti sodinukai.Jie gali nukentėti nuo šalnų. Jei kyla toks pavojus, augalus nakčiai pridengti agroplėvele.

 

Per gausus laistymas.Tai gali sukelti šaknų puvimą. Svarbu tarp laistymų leisti dirvai pradžiūti.

 

Nepakankamas tręšimas / pertręšimas. Būtina naudoti subalansuotas trąšas, paisyti jų dozavimo ir stebėti augalų reakciją.

 

Netinkama vieta sodinimui.Sodinant augalą į pasirinktą vietą būtina įvertinti, ar ji atitinka konkrečiai rūšiai būtinas augimo sąlygas. Vieni mėgsta saulėtas, kiti pavėsingas vietas, kai kurie negali pakęsti skersvėjų. Įtakos gali turėti net šalia augantys augalai.

 

Autorius Jūratė Survilė