Makšties mikrobiota yra simbiotinis ryšys tarp gerųjų ir blogųjų bakterijų. Norint palaikyti gerą tiek lytinę, tiek viso organizmo sveikatą, labai svarbu, kad tarp minėtų bakterijų būtų išlaikyta tinkama natūrali pusiausvyra. Pasikeitus makšties aplinkai, ji gali sutrikti, o tuomet viršų ima blogosios bakterijos, galinčios sukelti įvairiausių negalavimų. Kaip to išvengti ir ką daryti taip nutikus?

 

Makšties mikrobiotos svarbaMenstrual,,Vaginal,Or,Urinary,Problems.,Young,Woman,Holds,A,Small

 

Makštis reikšminga tiek lytiniams santykiams, tiek menstruacijoms, pastojimui, gimdymui, ką jau kalbėti apie bendrą moters savijautą. Visiems šiems procesams daug įtakos turi makšties bakterinė pusiausvyra. Tai gyva terpė, kur klesti tūkstančiai bakterijų. Mokslininkams žinoma apie 250 makštyje gyvenančių bakterijų rūšių. Maždaug 95 % jų sudaro gerosios laktobakterijos, padedančios palaikyti makšties sveikatą ir saugančios ją nuo įvairių infekcijų. Laktobakterijos gamina pieno rūgštį, kuri palaiko rūgštinę makšties pH pusiausvyrą. Tai svarbu užkertant kelią patogeninių mikroorganizmų dauginimuisi.

 

Dėl ko sutrinka?

 

Makšties bakterinės pusiausvyros sutrikimas vadinamas disbioze, o su ja susiduria apie trečdalis pasaulio moterų. Priežasčių, kodėl išsibalansuoja makšties mikrobiota, gali būti įvairių. Dažniausios jų:

 

Hormonų pokyčiai. Staigus ir stiprus hormonų pusiausvyros pasikeitimas neigiamai veikia makšties mikrobiotą, todėl gerųjų bakterijų dominavimą gali pakeisti patogeniniai mikroorganizmai. Dažniausiai staigius hormonų pokyčius ir jų pusiausvyros sutrikimus išprovokuoja menstruacijos, nėštumas, gimdymas, žindymas, menopauzė. Įtakos gali turėti ir hormoninė kontracepcija.

 

Ligos. Makšties disbiozę gali paskatinti įvairios dubens infekcinės ligos, skydliaukės veiklos sutrikimai, žarnyno infekcijos ir mikrobiotos sutrikimai. Didesnei rizikos grupei priklauso sergančios cukriniu diabetu. Dažnai makšties mikroflora sutrinka po ligų, kurias tenka gydyti antibiotikais, nes jie naikina ne tik blogąsias, bet ir gerąsias bakterijas.

 

Silpnas imunitetas. Nusilpus imuninės sistemos funkcijoms pavojus gresia visam organizmui, įskaitant ir lytinę sistemą. Kai nusilpsta natūrali gynybinė reakcija, susidaro palankios sąlygos daugintis patogeniniams mikroorganizmams, todėl makštyje gali įsivyrauti blogosios bakterijos. Imunitetas gali nusilpti dėl įvairių priežasčių, bet dažniausiai taip nutinka stokojant maistinių medžiagų, ypač šaltuoju metų laiku. Taip pat neigiamos įtakos turi stresas, poilsio stygius.

 

Netinkama intymi higiena. Gali atrodyti, kad, norint išvengti blogųjų bakterijų įsigalėjimo, būtina intymia higiena rūpintis kuo intensyviau. Tiesa kitokia. Intymi higiena labai svarbi, bet dar svarbiau su ja nepersistengti. Jokiu būdu nevalia plauti makšties iš vidaus, nes taip sugriaunama natūrali jos mikrobiota. Išorinius lytinius organus prausti švelniai, naudojant specialų tam skirtą prausiklį. Ne mažiau svarbi tinkama intymi higiena per menstruacijas – patartina rinktis tik natūralaus pluošto paketus bei įklotus be jokių pridėtinių kvapų. Naudojant tamponus būtina dažnai keisti, o jeigu makšties disbiozė vargina dažnai, jų verčiau apskritai atsisakyti.

 

Lytinis gyvenimas. Neigiamą poveikį makšties mikrobiotai gali padaryti ne tik lytinėmis ligomis sergantis partneris, bet ir visiškai sveikas. Mat sperma yra šarminis produktas, trumpam paveikiantis rūgštinę makšties terpę. Jeigu makšties pH pusiausvyra jau ir taip sutrikusi, o bakterinė pusiausvyra ties sutrikimo riba, to gali pakakti iki disbiozės išsivystymo.

 

Pagalba būtina!

 

Laiku neatkūrus tinkamos makšties mikrobiotos, kyla rizika susirgti bakterine vaginoze. Tai viena dažniausių ginekologinių ligų, pasireiškianti pagausėjusiomis makšties išskyromis, būdingas nemalonus kvapas. Taip pat vargina makšties perštėjimas, niežulys, deginimo jausmas šlapinantis. Nors įprastai bakterinė vaginozė komplikacijų nesukelia, ji ne juokais apkartina moters kasdienį gyvenimą. Be to, nėščiosioms pavojinga, mat didina priešlaikinio gimdymo tikimybę. Svarbu žinoti ir tai, kad ši liga gali paskatinti lytiškai plintančių infekcijų pasireiškimą, didina jų perdavimo riziką partneriui. Retsykiais bakterinė vaginozė gali komplikuotis į dubens uždegiminę ligą, gresia netgi nevaisingumas. Galiausiai, nors tai dar nėra galutinai įrodyta, mokslininkai pastebėjo, kad sumažėjęs gerųjų bakterijų kiekis makštyje gali būti susijęs su didesne kiaušidžių vėžio rizika.

 

Kaip išvengti?

 

Norint apsisaugoti nuo makšties disbiozės, stengtis nuolat palaikyti tinkamą bakterinę pusiausvyrą ne tik makštyje, bet ir žarnyne, o tam svarbiausia sveika subalansuota mityba. Ypač svarbu kasdien su maistu gauti probiotikų, kurių gausu pieno ir raugintuose produktuose. Jeigu jų vartojate nepakankamai, rekomenduojami gerųjų bakterijų maisto papildai.

 

Ne mažiau reikšmingas gerųjų bakterijų naudojimas tiesiai į makštį. Verta įsigyti specialių makšties ovulių su laktobakterijomis. Dažnai papildytos ir kitais makšties florai naudingais komponentais: drėgmės pusiausvyrą padedančiais palaikyti alavijais, šaltalankių ekstraktu, hialurono rūgštimi ir kt. Tokios ovulės stabdo patogeninių mikroorganizmų dauginimąsi, atkuria makšties gleivinės fiziologinį pH, sukuria apsauginį barjerą, saugo gleivinės elastingumą. Šios priemonės tinka tiek profilaktikai, tiek gydymui. Veikia vietiškai, tad visiškai saugu naudoti, o poveikis jaučiamas greitai. Makšties ovulės su gerosiomis bakterijomis naudingos ir po antibiotikų kurso.

 

Kaip minėta, svarbi tinkama intymi higiena. Jeigu makštis jau sudirgusi, vaistinėse galima įsigyti raminamąjį poveikį turinčių intymios higienos produktų. Jie ne tik palaiko švarą, bet ir slopina sudirgimą, deginimą, niežulį.

 

Galiausiai svarbu vengti streso ir ilsėtis. Streso hormonai neigiamai veikia visą organizmą, slopina imuninę sistemą, todėl susidaro itin palankios sąlygos daugintis patogeniniams mikroorganizmams.

 

Taip pat rekomenduojama:

 
  • Propaguoti tik saugius lytinius santykius.
  • Vengti sintetinių apatinių kelnaičių.
  • Reguliariai keisti tamponus, o geriausia jų vengti.
  • Nedėvėti stipriai aptemptų drabužių.
  • Atsisakyti žalingų įpročių.
 

Autorius Jūratė Survilė