Ketvirtadienio pavakarės LNK laidoje „Yra, kaip yra“ 17.35 val. Seimo nariai, ekonomistai ir Vyriausybės atstovai diskutuos apie planuojamus įvesti maisto talonus. Vyriausybė paskelbė, kad kitąmet planuoja įvesti maisto talonus būtiniausioms prekėms, tačiau ekspertai teigia, kad siūloma sistema nepasiteisins, ir kelia klausimą: kam tai bus naudingiau – eiliniams žmonėms ar verslui?

 

Jakovlevas_YKY3

Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas laidoje pristatys, kaip atrodys skelbiama talonų sistema. S. Malinauskas kalbės, kad „vaučeriai“ bus prieinami visiems, ne tik socialiai remtiniems. Premjero patarėjas sako, kad nuo sausio mėnesio bus sukurta sistema, kad produkciją galėtum pirkti ir iš ūkininkų, kurie prekiauja ne tik parduotuvėse, bet ir turguose bei kitose prekybos vietose.

 

S. Malinauskas laidoje pasakos, kad tokia sistema yra įvedinėjama Japonijoje, Italijoje, Belgijoje.

 

Viename iš didžiųjų prekybos centrų dirbanti Danguolė laidoje pasakos, kad jos atlyginimas per mėnesį siekia vos 250 eurų, todėl maisto kuponai jai reikštų labai daug. Moteris sakys, kad ji turi tris vaikus, du iš jų – nepilnamečiai, o gyventi beveik nėra iš ko, todėl bet kokia valstybės pagalba – sveikintina.

 

Seimo narys Naglis Puteikis laidoje sakys, kad maisto talonai padės vargstantiems. Politikas teigia, kad tai puiki iniciatyva paspausti prekybos centrus bei tai padėtų smulkiesiems verslininkams ir ūkininkams, o kartu būtų naudinga ir sunkiai besiverčiančioms šeimoms.

 

N. Puteikis kalbės, kad tai yra pirma tokia iniciatyva, kai valdžia atsisuko į smulkųjį verslą ir stengiasi, kad žmonėms nereikėtų važiuoti į Lenkiją įsigyti pigesnių produktų.

 

Žmonės kuponus galėtų įsigyti už aštuonis eurus ir tam tikrose prekybos vietose su jais nusipirkti maisto produktų už 10 eurų ir taip gauti 20 proc. nuolaidą. O ją suteikusiam prekybininkui mėnesio gale būtų kompensuojama iš biudžeto.

Ketinama per mėnesį leisti įsigyti ribotą kuponų skaičių. Jau žinoma, kad už juos būtų galima pirkti tik šalies ūkininkų produkciją: mėsą, pieno produktus, daržoves, vaisius. Tiesa, nedaug kur yra tokių prekybos vietų.

 

Banko „Swedbank“ vyresnioji ekonomistė Laura Galdikienė sako, kad maisto kuponai nėra išeitis. Ekonomistė laidoje pasakos, kad pastaruosius du dešimtmečius pajamos Lietuvoje sparčiausiai augo mažiausiai uždirbantiems. L. Galdikienė sakys, kad nuo 2008-ųjų darbo užmokestis mūsų šalyje didėjo daugiau kaip 40 proc. Be to, žmonės, didėjant atlyginimams, daugiau pinigų skiria paslaugoms, drabužiams ir kitoms prekėms. Moteris sakys, kad tokia praktika nepasiteisina.

 

Visą laidą apie Vyriausybės planuojamas naujoves žiūrėkite šią ketvirtadienio pavakarę laidoje „Yra, kaip yra“ 17 val. 35 min. per LNK. Vedėjas – Viktoras Jakovlevas.