Rūpinimasis būsimu kūdikiu, sykiu ir savimi prasideda vos pradėjus planuoti šeimos pagausėjimą. Tad privalu pasirūpinti, kad organizmui netrūktų maistinių medžiagų. Tai svarbu tiek sėkmingam pastojimui, tiek vaisiaus vystymuisi, tiek pačios nėščiosios sveikatai. Kurie vitaminai ir mikroelementai svarbiausia planuojant nėštumą?

 

Folio rūgštisStethoscope,,Text,Folic,Acid,And,Pills,On,Color,Background

 

Folio rūgštis – B grupės vitaminas (B9), padedantis organizmui reguliuoti kraujodarą, svarbus pernešant deguonį ir maistines medžiagas, ląstelių dalijimuisi ir augimui, DNR ir RNR sintezei, dalyvauja daugybe biocheminių reakcijų, būtinas normaliai protinei veiklai, emocinei sveikatai. Visgi folio rūgštis svarbiausia planuojant nėštumą. Likus bent mėnesiui iki planuojamo pastojimo kasdien jos reikėtų suvartoti 400 μg. Tai būtina ir I nėštumo trimestrą. Šis vitaminas užtikrina normalų vaisiaus nervinio vamzdelio susidarymą, mažina apsigimimų riziką. Be to, padeda sėkmingai pastoti, mažina persileidimų riziką, ypač taikant pagalbinį apvaisinimą.

 

Natūralūs folio rūgšties šaltiniai: visų grūdo dalių produktai, žalios lapinės daržovės, briuseliniai kopūstai, lašiša, riešutai, sėklos, ikrai.

 

Geležis

 

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, su geležies stoka susiduria apie 1,6 mlrd. Žemės gyventojų. Moterys net 3–4 kartus dažniau nei vyrai. Planuojant nėštumą papildyti organizmą geležies atsargomis svarbu kaip niekada. Geležis būtina gaminant hemoglobiną, kuris perneša deguonį į būsimos motinos ir vaisiaus ląsteles. Nėščioms moterims reikia daugiau geležies, kad padidėtų kraujo tūris. Laukiantis hemoglobino kiekis gali kristi gana greitai, ypač antroje nėštumo pusėje, kai besilaukiančios moters organizme padaugėja kraujo, jo vis daugiau reikia gimdai aprūpinti. Rekomenduojama geležies paros norma laukiantis – 25–30 mg. Dar iki pastojant reikėtų papildyti organizmo geležies atsargas. Šis mikroelementas padeda efektyviai kovoti su nuovargiu, infekcijomis, sumažina širdies krūvį nėštumo metu.

 

Natūralūs geležies šaltiniai: raudona mėsa, kepenys, burokėliai, špinatai, brokoliai, grūdiniai produktai.

 

Kalcis ir vitaminas D

 

Kalcis būtinas kaulams, dantims, nervams, raumenims formuotis, normaliai širdies veiklai ir gerai kraujotakai palaikyti. Kasdien reikėtų suvartoti 1000 mg šio mikroelemento. Tam, kad būtų gerai įsisavinamas, svarbu, jog organizme netrūktų vitamino D. Deja, jo stygių patiria net apie 90 % lietuvių. Todėl šaltymečiu vartoti vitamino D maisto papildus rekomenduojama kiekvienam, o planuojant nėštumą tai ypač svarbu. Vitaminas D ne tik gerina kalcio absorbciją, bet ir pats prisideda prie normalaus kaulų vystymosi, vartojamas rachito profilaktikai, būtinas sklandžiam nervų, imuninės sistemos darbui. Be to, turi įtakos vaisingumui, nes skatina gamintis lytinius hormonus progesteroną ir estrogeną. Jeigu nėščiajai trūksta šio vitamino, su jo stygiumi gimsta ir kūdikis. Vitamino D stoka didina įvairių nėštumo komplikacijų (gestacinio diabeto, placentos atšokos) riziką, mažina galimybes pagimdyti natūraliai. Rekomenduojama vitamino D norma nėščiajai – 1500–2000 TV per dieną.

 

Natūralūs kalcio šaltiniai: pienas ir jo produktai, figos, migdolai, pupelės, saulėgrąžos, brokoliai, batatai.

 

Natūralūs vitamino D šaltiniai: saulė, riebi žuvis, ikrai, kepenys, kiauliena, kiaušinių tryniai, pieno produktai, grybai.

 

Omega-3 riebalų rūgštys

 

PSO duomenimis, omega-3 riebalų rūgščių trūksta daugumai nėščiųjų. Ši maistinė medžiaga pirmiausia svarbi būsimos nėštukės sveikatai, nes palaiko sklandžią širdies veiklą ir gerą kraujotaką. Omega-3 riebalų rūgštys ne mažiau reikšmingos sklandžiam vaisiaus vystymuisi, ypač smegenims, regai, nervų sistemai. Žindant omega-3 riebalų rūgštys skatina naujagimio smegenų vystymąsi ir imuniteto formavimąsi. Dažniausiai šios maistinės medžiagos trūkumas pastebimas III nėštumo trimestre ir žindant, kai maistinių medžiagų poreikis dar labiau išauga. Norint to išvengti, dar prieš pastojant ir viso nėštumo metu, kaip ir po jo, privalu vartoti žuvų taukus. Sveikam suaugusiam žmogui rekomenduojama omega-3 riebalų rūgščių paros norma yra 250–500 mg, o laukiantis ir žindant – 550–600 mg.

 

Natūralūs omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai: riebios žuvys, riešutai, sėklos, augaliniai aliejai.

 

Vitaminas B12

 

Būtinas sklandžiai nervų sistemos funkcijai, raudonųjų kraujo kūnelių gamybai, deguonies pernešimui, dalyvauja folio rūgšties apykaitoje, padeda įsisavinti geležį. Jeigu trūksta vitamino B12 nėštumo metu, gali sutrikti vaisiaus ląstelių dalijimasis, taigi ir bendras vystymasis, didėja persileidimo, įvairių apsigimimų, nėštumo komplikacijų rizika. Jeigu nėščiajai trūko vitamino B12, naujagimiai dažnai gimsta per mažo svorio, turi padidėjusią II tipo cukrinio diabeto riziką. Žalą junta ir besilaukianti moteris: gali trikti jos nervų sistema, atsirasti psichinės sveikatos problemų, įvairių organų pažeidimų, prastėja virškinimo sistemos būklė. Beje, kadangi vitaminas B12 daugiausia gaunamas iš gyvūninio maisto, su jo stygiumi dažnai susiduria vegetarai ir veganai. Rekomenduojama šio vitamino paros norma suaugusiam žmogui yra 2,4 μg, o laukiantis – 2,6 μg.

   

Natūralūs vitamino B12 šaltiniai: galvijų kepenys ir inkstai, krevetės, ikrai, žuvis, kiaušinių tryniai, aviena, pienas bei jo produktai.

 

Autorius Jūratė Survilė