Peridotas arba chrizolitas laikomas akmeniu talismanu tiems, kurie gimė rugpjūtį. Šis žavingas brangakmenis žinomas dėl savo žaliųjų citrinų spalvos, beveik neoninės žalios atspalvio. Šis akmuo aukštajame juvelyrikos mene naudojamas retai, bet dėl ypatingos savo išvaizdos jis visada traukia akį.

 

peridotas

Nėra tikslios informacijos apie šio akmens pavadinimo kilmę. Remiantis viena teorija, kuri yra pagrįsta kitu akmens pavadinimu – chrizolitas – aiškinama, kad pavadinimas sudarytas iš dviejų graikų kalbos žodžių – „chrizo”, reiškiančio auksą, ir „lito” (akmens). Pagal kitą versiją pavadinimas yra panašus į prancūzišką žodį „peritot”, kas reiškia auksą. Tai gali būti tiesa, nes mineralas tikrai turi auksinį atspalvį. Dėl šios etimologijos peridotas buvo populiarus nuo seniausių laikų, greičiausiai dėl savo auksinio komponento. Viduramžiais jis buvo laikomas vilties simboliu, o iki šių dienų išlieka nacionaliniu Egipto akmeniu.

 

Pirmieji įrodymai apie peridoto iškasimą rasti šv. Jono saloje Raudonojoje jūroje datuojami maždaug 300 m. Dabar pagrindinės peridotų kasyklos yra apačių San Karlo rezervatas Arizonos valstijoje, tačiau, be JAV, šis akmuo kasamas ir kitose pasaulio šalyse. Tačiau garsiausias ir turtingiausias telkinys išlieka šv. Jono sala, nes ten kasami ypač dideli kristalai. Beje, didžiausias briaunuotas peridotas pasaulyje sveria 310 karatų – juo kaip ir kitais milžiniškais brangiaisiais akmeninis galima pasigrožėti Smithsonian institute Vašingtone.

 

Peridoto alyvuogių ir žalios atspalvių intensyvumas ir sodrumas priklauso nuo geležies kiekio kristalo struktūroje – atspalvis svyruoja nuo geltonos iki alyvuogių iki rudai žalios arba neoninės žalios spalvos. Kartais akmuo vadinamas vargšų smaragdu arba vakariniu smaragdu. Peridotas dirbtiniame apšvietime praranda geltoną atspalvį: kuo tamsesnis, tuo labiau jis atrodo žalias. Tačiau nekreipkite dėmesio į tai, kad kartais peridotas vadinamas menkinamai. Daugiau nei 8 karatų peridotas laikomas kolekciniu brangakmeniu.

 

Su peridotu siejama daug prietarų ir legendų. Pavyzdžiui, senovės Indijoje tai buvo įsimylėjėlių akmuo, padėjęs jiems rasti tarpusavio supratimą ir sustiprinti jausmus. XIX amžiuje Europoje buvo tikima, kad chrizoletas apsaugo vyrus nuo impotencijos. Mongolai peridotą vadino drakono akmeniu ir tikėjo jo sugebėjimu suteikti jėgų ir drąsos.

 

Ir šiandien žmonės tiki nuostabia peridotų galia: kad akmuo atneša sėkmės finansiniuose reikaluose ir sėkmę lošimuose. Be to, manoma, kad jei kelis šiuos akmenėlius laikysite kartu su pinigais, šeimai pinigų visada užteks. Jei ant kairės rankos nešiosite žiedą su peridotu, tai apsaugos jus nuo nužiūrėjimo ir padės priimti teisingą sprendimą sudėtingiausioje situacijoje.

 

Gydytojai anksčiau dažnai gydydavo odos ligas su chrizolito milteliais. Rytuose jis buvo naudojamas kraujodaros procesams gerinti, esant mažakraujystei.

 

Chrizolitas puikiai tinka aktyviems žmonėms, nemėgstantiems ramiai sėdėti: keliautojams, sportininkams, kūrybinių profesijų atstovams, kurių gyvenimas susijęs su judėjimu. Teigiama, kad jis padeda greitai prisitaikyti prie pokyčių, naujos gyvenamosios vietos ar darbo.

 

Peridotas gali padėti pagerinti finansinę situaciją, išvengti nesąžiningų parnerių ir sandorių. Be to, akmuo laikomas teisininkų talismanu, prisideda prie pergalės ginčuose ir padeda kovoti už teisingumą.