Gimę kovo mėnesį greičiausiai žino, kad jiems laimę neša išskirtinis, ledo mėlynumo akmuo – akvamarinas. Šio brangakmenio pavadinimas yra kilęs iš lotynų kalbos, reiškiančių jūros vandenį (aqua marina). Tai puikus pasirinkimas tiems, kurie mintimis dažnai nusikelia prie jūros ar egzotiškų vandenynų… Tačiau brangakmeniai nėra vien tik gražūs papuošalai. Nuo seno tikėta jų mistinėmis galiomis. Pasaulio istorijoje jie buvo vertinami dėl įvairių simbolinių ir apsauginių galių. O ką galima daugiau pasakyti apie šį kovo mėnesio akmenį?

 

akvamarinas

Kas yra akvamarinas?

 

Akvamarinas yra pusbrangis, berilų brangakmenių grupei priklausantis, akmuo. Jis klasifikuojamas pagal spalvą, skaidrumą, pjūvį ir karatų svorį (kaip ir deimantas). Akvamarinas laikomas gimusiųjų kovo mėnesį akmeniu, taip pat jis dažnai dovanojamas, minint 19-tąsias vestuvių metines. Akvamarinas yra siejamas su Žuvų Zodiako ženklu ir Neptūno planeta. Brangakmenis, garsėjantis gražia spalva, gali būti įvairių mėlynų atspalvių – nuo dangaus žydrumo iki žalsvai mėlynos. Brangakmeniai gali būti įvairaus ryškumo: tiek blyškūs, tiek labai ryškūs.

 

Trumpa istorija

 

Šis šiek tiek paslaptingas brangakmenis padarė savo žymę istorijoje. Jis šimtmečius buvo garbinamas dėl gydomųjų ir apsauginių savybių, taip pat grožio. Akvamarinai atrado akvamarino papuošalų ir amuletų liekanų, kurios gali būti datuojamos 500 metų. Senovės Romos gydytojai akvamariną naudojo gydyti skrandžio, kepenų ir gerklės negalavimus, taip pat jį skirdavo nešioti, kai reikėdavo sumažinti nerimą.

 

Akvamarinas siejamas su jūra ne tik dėl savo spalvos. Jūreiviai nešiojo šį akmenį kaip apsaugantį amuletą. Jie tikėjo, kad raminančios mėlynos spalvos brangakmeniai yra undinėlių „lobis”, galintis padėti apsisaugoti nuo blogio ir išlikti saugiems. Viduramžiais akvamarinas buvo nešiojamas kaip priemonė nervams raminti, taip pat kaip priešnuodis, neutralizuojantis nuodų veikimą.

 

XXI amžiuje akvamariną žmonės nešioja, nes tiki, kad – tai drąsos, draugystės ir lojalumo simbolis.

 

Kodėl jis toks populiarus?

 

Žalsvai mėlynas akmuo labai žavi žmones. Jo natūrali ir tuo pačiu metu prabangi išvaizda daugeliui atrodo labai patraukli. Šis akmuo taip pat dažnai naudojamas įvairiuose juvelyriniuose dirbiniuose. Akvamarinas yra minkštas ir lankstus akmuo, todėl juvelyrai iš jo gali išgauti pačias įvairiausias formas. Su šiuo akmeniu mėgsta dirbti daugelis šiuolaikinių juvelyrų. Akvamarinas taip pat yra labai patvarus ir ilgaamžis. Jis nereikalauja ypatingos priežiūros ar reguliaraus valymo. Be to, jis siejamas su laime, sėkminga santuoka, drąsa, streso mažinimu ir apsauga nuo priešų!

 

Kur randama?

 

Vertingiausi pasaulyje akvamarinai randami Kolumbijoje ir Brazilijoje. Taip pat jų randama Kolorado Uoliniuose kalnuose. Minėtose vietose yra įrengtos akvamarinų kasyklos, bet ir kitose pasaulio vietose žmonės randa vertingų brangakmenių. Akvamarinų taip pat randama Kenijoje, Zambijoje, Tanzanijoje, Nigerijoje, Madagaskare, Afganistane, Pakistane, Šri Lankoje, Rusijoje.

 

Didžiausias akvamarinas

 

Didžiausiu akvamarinu laikomas brangakmenis, vadinamas „Don Pedro”. Jis yra net 10363 karatų! Įspūdingas žalsvai mėlyno atspalvio akmuo šiuo metu yra eksponuojamas „Smithsonian”  gamtos istorijos muziejuje Vašingtone.