Magiškas gruodžio akmuo – turkis
2021-12-01 09:21Senovinis dangaus mėlynumo akmuo, siejamas su gruodžio mėnesiu, simbolizuoja amžiną meilę ir gali išsaugoti ir net padidinti jo savininko pajamas, jei jo mintys tyros.
Turkis yra populiarus mėlynas arba žalsvas dekoratyvinis akmuo. Jis buvo atgabentas į Europą iš Irano per Turkiją ėjusio Šilko keliu, tikriausiai todėl europiečiai šį mineralą dažnai vadino turquoise, kas prancūziškai reiškia turkišką akmenį. Persijoje, kur buvo kasamas turkis, jis buvo vadinamas firuze – sėkmės akmeniu. Turkis buvo žinomas senovės Egipte jau II tūkstantmetyje prieš Kristų, o Šiaurės Amerikos autochtonai jį laikė itin vertingu.
Turkis turi sudėtingą cheminę formulę – tai yra hidrintas aliuminio fosfatas (CuAl6 (OH) 2 4H2O). Mineralas yra nepermatomas, turi nedidelį vaškinį blizgesį. Spalva nelygi, su dryželiais ir dėmelėmis, turkio spalva tiesiogiai priklauso nuo jo amžiaus. Šviesi, beveik balta spalva reiškia, kad akmuo yra labai jaunas, dangaus mėlynumo spalva yra vertingiausia subrendusio turkio rūšis, žalsvas atspalvis būdingas senam akmeniui. Taip yra dėl to, kad už mėlyną spalvą atsakingas varis, kurią galiausiai minerale pakeičia geležies oksidas, dėl kurios mineralas ilgainiui įgauna žalsvą atspalvį.
Turkių formavimasis siejamas su hidroterminiais procesais Žemės plutoje. Seniausi telkiniai yra Sinajaus pusiasalyje, Egipte, Irane, Vidurinės Azijos teritorijoje. Kai kurie iš jų jau yra išeikvoti, o kiti dar aktyvūs. Šiuo metu didžioji dalis natūralaus turkio išgaunama kaip šalutinis produktas vario kasyklose JAV, Čilėje, Meksikoje ir Australijoje. Tačiau iki šiol aukščiausios kokybės ir vertingiausi mineralai į rinką tiekiami iš Irano, kur turkiai kasami rankomis.
Kadangi gamtos ištekliai sparčiai senka, šiandien apie 80 % juvelyrinių dirbinių sudaro sintetinis turkis. Yra daug padirbinėjimo būdų – nuo kitų mineralų presavimo, vėliau dažymo iki plastiko ir kaulinių imitacijų. Norint atskirti tikrą turkį nuo dirbtinio, pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į per didelį akmenų dydį, tobulai vienodą spalvą.
Turkis laikomas laimingu akmeniu. Jis turi stiprią apsauginę galią, mamos dažnai gamindavo turkio amuletus savo vaikams, kad apsaugotų nuo piktųjų dvasių, ligų ir blogų sapnų. Akmuo neša moterišką energiją, suteikia namams šilumos ir jaukumo, apdovanoja pasaulietiška išmintimi ir intuicija, padeda išsaugoti ir didinti šeimos biudžetą. Norint pritraukti pinigų, geriausia, kad turkis būtų inkrustuotas į auksą. Jei žmogus ieško meilės, tada tinkamiausi turkio papuošalai su sidabru.
Be savo magiškų savybių, turkio akmuo gali net padėti pagerinti sveikatą. Tikima, kad jis teigiamai veikia psichologinę ir nervų sistemą. Turkis mažina nemigą, galvos skausmą, skatina atsipalaidavimą. Turkio papuošalų nešiojimas ant kaklo esą gali padėti gydyti skydlliaukės sutrikimus. Taip pat šis mineralas gali būti naudojamas, siekiant pagerinti regėjimą.
Turkis suaktyvina moters seksualumą, padės vienišoms moterims pritraukti gerbėjus ir rasti meilę. Vyrus jis apdovanoja charizma, tinka tiems, kurie kovoja dėl valdžios ir siekia karjeros. Tačiau šis mineralas padeda tik geriems ir teisingiems žmonėms, Jis netoleruoja apgaulės ir niekšybės. Blogiausiu atveju akmuo gali netgi atsisukti prieš savininką, jei jo mintys bus netyros.
Astrologai teigia, kad gruodžio mėnesio akmuo – turkis – geriausiai tinka Šauliui, taip pat Skorpionui ir Jaučiui. Turkis priskiriamas prie Vandens ir Žemės stichijų.