Kuriant kraštovaizdį, kaip ir architektūrą, drabužius ar namų interjero dizainą, vyrauja tam tikros mados, keičiasi tendencijos, o kas kelerius metus įsisuka nauji vėjai. Tiesa, sodininkų pasaulis pulsuoja lėtesniu ritmu, mat įveisti sodui, kitaip nei pasiūti suknelei, reikia nemažai laiko. Visgi ir želdynuose paisoma madingiausių sezono spalvų, taikomos naujausios technologijos, paisoma tvarumo. Visa tai bus itin pastebima 2025-aisiais.

 

Natūralumas ir vienybė su gamtaRock,Path,Leading,Through,A,Flower,Garden

 

Žymus amerikiečių kraštovaizdžio dizaineris Stefano Marinazas dar praėjusių metų pabaigoje leidinyje „Gardens Illustrated“ paskelbė savotišką 2025 m. sodo tendencijų gidą. Tuomet jis užsiminė, kad daugelis madingomis tapsiančių idėjų nėra visiškai naujos. Taip ir neturi būti. Mat sodą formuoja ilgalaikiai principai. Būtent jie atspindi žmogaus santykį su aplinka ir padeda puoselėti gilesnį gamtos suvokimą. Paprasčiau tariant, sode vis dar privalu paisyti klasikinių kraštovaizdžio planavimo taisyklių. Jos sudaro sodo pagrindą. O laikinas tendencijas galima išbandyti norint pagyvinti aplinką – tam užtenka vienmečių augalų. Šįmet jie turėtų žydėti švelniai rusvai. Taip pat madingi žalsvi ir violetiniai atspalviai. Ekspertas atkreipia dėmesį, kad jau penkerius metus soduose vis mažiau paisoma struktūruotos estetikos, geometrinio dizaino. Želdynai vis dažniau įgauna natūralistinę ar net laukinę išvaizdą. Tačiau svarbu neapsigauti. Toks želdynas nėra neprižiūrima pieva. Nors vyrauja įvairios spalvos, tekstūros ir aukščiai, esama savitos tvarkos. Tiesa, tokiam natūralistiniam kraštovaizdžiui reikia mažiau priežiūros. Tad puikiai atitinka šiuolaikinių žmonių, negalinčių kiekvieną dieną skirti laiko sodui, gyvenimo būdą.

 

Kita tendencija, kuri neabejotinai išryškės šiemet, yra maksimalistinis sodo dizainas, kai augalai pasirenkami ne tik dėl estetikos, bet ir funkcionalumo. Viename želdyne derinamos žydinčios gėlės ir tie augalai, kurie padeda išsaugoti dirvožemio drėgmę ar saugo nuo kenkėjų. Vis daugiau dėmesio skiriama tokiems želdynams, kurių nereikia laistyti, purkšti insekticidais ar dažnai tręšti. Mat pagrindinė ateities tendencija – ekologiškumas. O to pasiekti įmanoma tik sode imituojant natūralias ekosistemas. S. Marinazas taip pat sako, kad kuriant kraštovaizdį tvarumas pasireikš per antrinį medžiagų panaudojimą. Tad madinguose soduose bus naudojamos tos medžiagos, kurios paprastai laikomos atliekomis: žvyras, smėlis ir betonas. Šios grubios detalės puikiai tinka tiems, kurie sodą kuria sausringoje aplinkoje. Smėlio ir žvyro takeliai, smulkios betoninės tvorelės tampa puikiu kontrastu sukulentams, nelepioms smilgoms bei kitiems ištvermingiems augalams.

 

Galiausiai 2025 m. daug dėmesio skiriama žmogaus ir gamtos ryšiui stiprinti. Sodas yra vieta, kurioje žmogus ilsisi, pasisemia jėgų ir atsikrato kasdienio streso. Tad čia atsiras daugiau kvapnių augalų, prisipildys vandens čiurlenimo ir natūralių gamtos garsų. Modernaus sodo principai siūlo sukurti ramybės oazę net tiems, kurie gyvena mieste. Taip pat per artimiausius kelerius metus, eksperto teigimu, sodai įsiverš į namus, nes bus kuriamos biofilinės erdvės. Sodas nebėra atskira zona, jis tampa gyvenamųjų patalpų tąsa. Į lauką perkeliamos virtuvės, valgomojo, net svetainės erdvės. Jose nuolat vyksta gyvenimas. Modernus sodas bus kuriamas taip, kad panorėjus papietauti lauke netektų nešioti baldų ar indų, patraukti vazonuose tarpstančių augalų. Viskas turi būti darnu, lengvai pasiekiama ir nuolat naudojama. Dėl šios priežasties riba tarp namų ir sodo beveik išnyksta. Pravėrus stiklines duris, dažniau bus žengiama ne ant terasos, o tiesiai ant pievelės.

 

Park,Bench,Nestling,In,Various,Grasses,And,PampasSodų įvairovė

 

Kraštovaizdžio mados neatsiejamos nuo architektūros tendencijų. Šiuolaikinė architektūra pasižymi griežtomis linijomis ir šaltomis medžiagomis – betonu, stiklu, metalu. Teoriškai prie jos turėtų derėti aiškių formų augalai ir vienspalviai gėlynai. Tačiau iš tiesų šiuolaikinis kraštovaizdžio dizainas siekia ne atkartoti, o subalansuoti. Tad griežta architektūra dažnai švelninama įvairiomis daugiametėmis gėlėmis, žydinčiais krūmais. Beje, neretai tokiais, kurie veda vaisius. Gausos įvairovė aplinkai suteikia savito charakterio ir žavesio. Be to, moderni sodininkystė garsiai sveikina bioįvairovę, tad šiuolaikiniame sode tikrai nereikėtų apsiriboti lygia pievele ir keliais spygliuočių krūmais. Specialistai užsimena, kad madingi didesni masyvai, savotiškos salos, sukomponuotos iš skirtingo aukščio ir formų augalų. Žinoma, svarbu pasirūpinti, kad viename želdyne atsidurtų tie, kurie žydi ar estetiškiausiai atrodo skirtingais metų laikais. Taip paklūstama natūraliam gamtos ciklui, o želdynai ištisus metus atrodo estetiškai.

 

Bene populiariausi šiuolaikinio sodo augalai – dekoratyvinės žolės. Tai aukšti, švelniai vėjyje linguojantys ir kruopščiai priežiūrai nereiklūs varpiniai augalai. Vienos įspūdingiausiai atrodančių – pašiaušėlinės soruolės, kurių aukštis gali siekti net 90 cm. Šios smilgos puikiai tarpsta smėlyje ir priemolyje. Mėgsta saulėtas vietas. Nors įspūdingomis pūkų šluotelėmis pasipuošia rugpjūtį–spalį, jos išsilaiko kone visą žiemą. Kitas mėgstamas augalas – viksvos. Tai daugiamečiai žoliniai augalai, vertinami dėl įvairių tekstūrų, spalvų ir universalumo. Viksvos puikiai uždengia gruntą, atrodo itin dekoratyviai. Įvairove pasižyminčiame sode galima rasti hakonių, melvenių, drėbūnų, kupstinių šluotsmilgių, plunksninių ašuočių. Taip pat populiarėja miskantai, kurie tikrąjį grožį atskleidžia rudenį. Augalų įvairovė ir sumanus jų derinimas užtikrina, kad sodas džiugina ištisus metus bei leidžia mėgautis skirtingais gamtos ciklais. Tad sodininkai vis dažniau stengiasi ne suvaldyti vykstančius procesus, bet leisti gamtai pasirodyti visu gražumu.

 

Namuose – sėkmę nešantys augalai

 

Iki sodo želdynų pertvarkymo dar teks palaukti. Visgi madingais augalais šaltymečiu galima papildyti namų erdves. Šįmet daugiau dėmesio skiriama ne tiek kambarinių augalų estetikai, kiek jų ezoterinėms savybėms. Klasikinis kinų erdvės komponavimo menas fengšui kasmet siūlo namų erdvėse įkurdinti sėkmę pritraukiančių augalų. Fengšui filosofijoje nurodoma, kad augalai daro reikšmingą įtaką gyventojų savijautai, ypač šiais gana sudėtingais Gyvatės metais. Tie, kurie nori jaustis ramesni, turėtų įsigyti vėzdūnę (Spathiphyllum) – ji šalina disharmoniją. Geriausia laikyti svetainėje arba miegamajame. Kitas aktualus metų augalas – chrizantema. Namuose auginti chrizantemų nėra įprasta, tačiau šis žydintis augalas Rytų filosofijoje siejamas su Medžio elementu. O 2025 m. – Žaliosios Medinės Gyvatės metai. Tikima, kad chrizantemų žiedai atneša sėkmę, gerina nuotaiką ir dovanoja sveikatą. Chrizantemas derėtų laikyti ant rytinės palangės.

 

Tarp populiariausių sėkmę nešančių augalų – tikrasis storlapis (Crassula ovata), kurio karoliukus primenantys lapai simbolizuoja klestėjimą ir gerą finansinę padėtį. Tinka pradedantiems augintojams, nes pakanka saikingai laistyti, nereikia tiesioginės saulės šviesos. Lapai primena monetas, todėl laikomi teigiamos energijos pranašais namuose. Šįmet patariama auginti vadinamuosius laimės bambukus – blyškiąsias dracenas (Dracaena sanderiana). 2025 m. šis augalas gali tapti puikia dovana įkurtuvių ar kita proga. Ką atneš į namus, priklauso nuo stiebų skaičiaus. Du stiebai simbolizuoja meilę, trys – laimę, pinigus ir ilgą gyvenimą, o penki – taiką ir galią. Šeši stiebai reiškia turtus, o septyni – gyvybingumą. Dar viena šio augalo populiarumo priežastis – nereiklumas. Blyškioji dracena paprastai laikoma rytiniame arba pietrytiniame kampe.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė