Garsiausių pasaulio interjero dizainerių sutarimu, pagrindines 2024 m. namų įrengimo tendencijas geriausiai apibūdina savitumas, individualumas ir paprastumas. Norint nuo jų neatsilikti, visai nebūtina kasmet atlikti generalinio remonto. Sukurti išskirtinį stilių padeda nebrangūs, ryškūs ir madą atitinkantys akcentai. Lengviausiai pritaikoma būtent namų tekstilė – užuolaidos, baldų apmušalai, staltiesės, jaukumo suteikiančios pagalvėlės ir funkcionalūs arba dekoratyviniai apklotai.

 

Išmanūs sprendimai ir minkšti audiniaiInterior,Of,Living,Room,With,Green,Houseplants,And,Sofas

 

Kokia reikšminga interjere yra namų tekstilė, rodo tai, kad kasmet Frankfurte (Vokietija) vyksta tarptautinė tekstilės ir interjero paroda. Šiemet gamintojų paviljonai stebino itin drąsiomis faktūromis, ryškiomis spalvomis, originaliais raštais ir moderniais kūrybiniais sprendimais. Beje, interjero dizaineriai tikina, kad kasmet namų tekstilė tampa vis modernesnė ir atsparesnė, taip pat lengviau pritaikoma išmaniesiems namams. Tad neturėtų stebinti automatiniai užuolaidų karnizai ar kiti išmanieji elementai, kurie itin domina įsikūrusius nestandartinėse erdvėse. Interjero dizaineriai tikina, jog, pavyzdžiui, naujos statybos namuose dažnai prireikia itin ilgų užuolaidų, kurių rankomis užtraukti ar atitraukti neįmanoma. Todėl gamintojai kuria naujas technologijas ir lengvesnius, bet tvirtus ir šviesos nepraleidžiančius audinius. Taip pat nestandartinėse erdvėse norisi įdomesnių gobelenų raštų ar išskirtinio dydžio kilimų.

 

Visgi ryškiausia šių metų tendencija specialistai įvardija minkštus audinius. Jie padeda namų erdvėse sukurti jaukumą, o tai svarbu vyraujant minimalistiniam ar skandinaviškam stiliui. Šiuo metu baldų tekstilėje dominuoja du audinio tipai: elegantiškas, prabangus veliūras ir funkcionalus buklė. Veliūras laikomas natūraliu audiniu, nes jame yra natūralių medvilnės pluoštų. Iš medvilnės yra kokybiškiausias – elegantiškas ir ilgaamžis, nors pigesnis variantas audžiamas iš poliesterio. Kokybiškas veliūras dailiai atrodo, malonus liesti. Visgi jį būtina tinkamai prižiūrėti ir atsargiai valyti. Mat netinkamai valant praranda minkštumą ir purumą. Buklė audinys irgi gaminamas iš natūralių medžiagų, tokių kaip medvilnė ar vilna. Siekiant sumažinti kainą, kartais pridedama sintetinio pluošto. Visgi unikalus pynimas audinį paverčia rafinuotu ir lengvai prižiūrimu. Jis nesivelia, nerenka dulkių, gana lengvai valomas. Buklė audinys neretai naudojamas paltams siūti, tačiau vis dažniau atsiduria interjere kaip pliušinės dekoracijos ir minkštų baldų apmušalai.

 

Brown,And,Orange,Pillows,On,White,Bed,In,Natural,BedroomDrąsios spalvos ir raštai

 

Madingos spalvos interjere šįmet byloja apie ramybę, subalansuotą kasdienybę ir galimybę tokioje erdvėje atsipalaiduoti nuo išorinio triukšmo. Madingos sienos, grindys, net baldai yra lietuviškai gamtai artimų spalvų. Vyrauja žemiška, šilta paletė – ruda, žalia, smėlio, pieno baltumo. Metų spalva tituluojama švelni persikinė „Peach Fuzz“ taip pat turi savo nišą. Šis jaukus atspalvis puikiai tinka svetainėms, miegamiesiems ir nedidelėms erdvėms, pavyzdžiui, prieškambariui. Tai puiki atsvara mėlyniems ekranams ir kitiems elektronikos prietaisams, kurių moderniuose namuose gausu. Natūraliai norisi, kad bendra namų spalvinė gama tai atsvertų, tačiau neatrodytų per daug nuobodžiai. Žemiški tonai tampa savotiška drobe, ant kurios galima sudėlioti gerokai ryškesnius akcentus: tekstilę, mažus baldus, tarkime, kėdes. Mažieji interjero elementai šįmet itin ryškūs. Interjero dizaineriai pastebi, kad smulkūs, bet ryškūs akcentai pradeda dominuoti sunkesniais istorijos laikotarpiais. Išskirtinės detalės būna ne tokios pretenzingos, kad trikdytų karo fone, visgi ryškiaspalvės pagalvėlės, minkšti kilimai ir vaiskių tonų užuolaidos nuteikia pozityviau nei pilka ar rusva. Tą pačią džiuginančią funkciją be pretenzingumo atlieka ir staiga išpopuliarėję blizgūs audiniai.

 

Metališko blizgesio audiniai populiarūs jau kelerius metus, tačiau šįmet pasižymi įdomesnėmis ir ryškesnėmis tekstūromis. Pavyzdžiui, jei audinys veliūrinis, jo viršus gali būti mėlynas, o perbraukus regimas lengvas varinis švytėjimas. Tai bene madingiausias šių metų derinys. Įdomesni šįmet ir raštai. Be įprastų geometrinių formų ir persipinančių linijų, atsiranda tarsi teptuku tapytų faktūrų. Vis daugiau dėmesio skiriama tokiems raštams, kurie namų tekstilėje nėra įprasti. Tai ryškūs ir tikroviški augalų, paukščių motyvai. Itin žaismingai atrodo klasikiniuose audiniuose įkomponuotos gyvūnų formos. Iš pirmo žvilgsnio tokie raštai gali atrodyti kiek neskoningi, tačiau minimalistiniame interjere atsiskleidžia kaip gyvybingos detalės. Ateities tendencija laikomi 3D efekto raštai. Jie sukuriami suaudžiant kelis sluoksnius skirtingų atspalvių pluošto, tad gaunama maloni banguojanti faktūra. Manoma, kad kitąmet ją papildys graviravimas lazeriu.

 

Dėmesys tvarumui ir tradiciniams amatamsCozy,Living,Room,Interior,With,Knitted,Blanket,On,Comfortable,Sofa

 

Madinga namų tekstilė pasižymi išskirtiniu atsparumu. Tai itin svarbu tiems, kurių namuose yra mažų vaikų ar augintinių. Dar pernai daug dėmesio sulaukė audiniai, kurių beveik neįmanoma pažeisti nagais ar net peilio ašmenimis. Šįmet Frankfurte pristatytas audinys, kurį mechaniškai pažeidus siūlai tiesiog rankomis sustumiami į vietas. Dėl naujos technologijos atsparia danga padengus siūlus, nešvarumus galima nubraukti ranka ar nusiurbti dulkių siurbliu. Parodoje pristatyta ugniai, ultravioletiniams spinduliams atsparių bei antibakterinių audinių, pasižyminčių itin ilgu tarnavimu. Tiesa, tai netolimos ateities audinių gamybos technologijos ir šiuo metu tokie ypač atsparūs audiniai dar itin brangūs. Perdirbtas pluoštas gerokai prieinamesnis, tačiau sulaukia ne mažiau susidomėjimo. Ekologijos tema tekstilės pramonėje be galo aktuali. Tad tiek gamintojai, tiek vartotojai, mėgindami atliepti tvaraus gyvenimo principus, dažniau renkasi liną, medvilnę, vilną ar iš perdirbtų žaliavų pagamintus audinius. Vis daugiau kalbama ir apie tai, kad pertvarkant namų interjerą nebūtina pirkti visiškai naujo minkšto baldo – tiesiog atnaujinti apmušalus.

 

Madingai atnaujintuose namuose turėtų atsirasti vietos bent keliems etniniams akcentams. Juolab jeigu tai rankų darbo tekstilės gaminiai. Tuo rūpinasi „Made51“ – unikalus Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros (UNHCR) projektas. Jį vystant įvairių tautų pabėgėliai randa pragyvenimo šaltinį, o namus atnaujinantys žmonės gali įsigyti tvarios rankų darbo tekstilės ir kitų tradicinių interjero aksesuarų, pagamintų etiškai – neišnaudojant darbuotojų. Visame pasaulyje yra daugiau nei 100 mln. pabėgėlių, kurie apsistoję įvairiose stovyklose. Laikinuose namuose jie glaudžiasi 17–20 metų. „Made51“ projekte pabėgėliai turi galimybę panaudoti savo meistriškumą siekiant atgauti ekonominę nepriklausomybę. Jie audžia tradicinių raštų užklotus, siuva natūralaus pluošto pagalvėlių užvalkalus, taip pat pina spalvingus kilimėlius ar net siuvinėja užuolaidas. Įsigijusieji šių gaminių gali jaustis bent šiek tiek prisidėję prie globalių problemų sprendimo.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė