„Per beveik dešimtmetį praleistą už grotų pamačiau, kad gyvenimas laisvėje gerokai pakito. Vienas mano geras bičiulis yra teisingai pastebėjęs, jog „bachūriukų“ kultūra – tai nykstanti rūšis. Ir jis nemelavo! Kaskart apsilankęs savo vaikystės namų kieme, Partizanų gatvėje, dar nesutikau nė vieno piktai atrodančio jaunuolio su agresyviai atrodančiais BMW. Atrodo, juos negrįžtamai pakeitė dabartinis stilingai atrodantis, dredų šukuosenų nevengiantis jaunimas ant riedlenčių“, – apie gerokai pasikeitusį šiuolaikinio Kauno jaunimą kalbėjo beveik 10 metų už draugo nužudymą nelaisvėje praleidęs Mantvydas Ananka.

 

ananka

Paskutinėje ir ketvirtoje laidos ciklo „Vieno žudiko istorija“ dalyje M. Ananka atvirai dėstė, kad prieš išgirsdamas Apeliacinio teismo verdiktą bandė išsipirkti laisvę ir aktyviai ieškojo priėjimų prie teisėjų. Jis prašneko netgi apie kyšių sumas, kurios anuomet būdavo skiriamos žmogžudysčių bylas narpliojusiems Kauno teismų teisėjams. „Kai išgirdau teismo paskirtą 11 metų nelaisvės bausmę, pagalvojau, kad tai pasaulio pabaiga. Pirmasis bylą nagrinėjęs teisėjas gal ir būtų kažką iš maniškių paėmęs, – atvirai pasakoja M. Ananka. – Bet jis vėliau buvo sučiuptas už dokumentų klastojimą. Taigi, jis buvo pakeistas. Automatiškai pasikeitė ir teismo sudėtis. 2010 metais už 8 metus nelaisvės tokioje byloje kainavo 30 tūkstančių litų, o 10 metų įkalinimas siekė 15 tūkstančių. Taigi, tokios buvo kainos“.

 

M. Ananka šiandien gailisi, kad anuomet uždirbęs apvalias sumas iš nusikalstamos veiklos viską lengva ranka iššvaistė. „Manau, kad iš tuometinės veiklos buvau uždirbęs iki 100 tūkstančių eurų. Bet viską ištaškiau. Nepasilikau nė cento nei legalaus verslo pradžiai ar nuosavo būsto santaupoms“, – teigė šiandien pas artimuosius besiglaudžiantis jaunas vyras.

 

Laidoje M. Ananka prisiminė, kad Kauno gangsterių klestėjimo laikais Vokietijoje per naktį švarindami automobilius uždirbdavo nuo 5 iki 8 tūkstančių tuometinių litų. „Tiesa, šie pinigai tekdavo trijų vagiliaujančių žmonių kompanijai. T.y. kiekvienas iš mūsų „uždirbdavo“ po 1,5 tūkstančio litų, – paaiškino M. Ananka. – Taigi, tais laikais tai buvo milžiniški pinigai. O tau 19 metų, bet tu jau su ginklu rankose eini plėšti Vakarų šalių parduotuves. Ir dažniausiai tau pavyksta įgyvendinti subrandintą nusikaltimą. O sugrįžus į Lietuvą nesiorientuoji aplinkoje ir galvoji, kad esi kiečiausias, nes visi kiti „velniai“ ir nieko nesugebantys“.

 

Dėl 2009-ųjų Helovino vakarą prie naktinio klubo, Kauno Laisvės alėjoje įvykdytos žmogžudystės M. Ananka vėliau atsidūręs kalėjime pradėjo masiškai skaityti knygas. „Būdamas laisvėje skaičiau mafiją romantizuojančias knygas – „Krikštatėvis“, „Omerta“ ar „Sicilietis“, – prisiminė kaunietis. – Bet per nelaisvės metus perskaičiau beveik 200 knygų. Jos visos buvo apie psichoterapiją, filosofiją, sveiką mitybą. Būnant kalėjime labiausiai slėgė aplinka. Juk tenai susitelkęs labai skirtingų žmonių pasaulis. Tenai bausmes atlieka ne tik didžiųjų šalies miestų gyventojai, bet ir menko išsilavinimo žmonės iš kaimų, vienkiemių. Jiems nuostabą keldavo netgi mūsų ryškesnės spalvos sportiniai kostiumai“.

 

Būdamas kalėjime M. Ananka dalyvavo „Chorų karuose“. Po šio per televiziją transliuoto dainų konkurso jis netgi tapo kalėjimo renginių organizatoriumi. „Man norėjosi bet kokia kaina ištrūkti iš tos slegiančios aplinkos. Bet kalėjime yra daug žmonių, kurie skaičiuoja paskutines dienas nelaisvėje ir jau planuoja naujus nusikaltimus. Vienas toks veikėjas planavo naujas vagystes, apiplėšimus. Turėjo tam skirtus įrankius. Nes tiktai kalėjimas jam suteikdavo nemokamą pastogę ir maistą. Taip mąsto ir gyvena žmonės, kurie yra teisiami 5 – 6 ir daugiau kartų“, – nelinksmai pasakoja pašnekovas.

 

M. Ananka laidoje prašneko, kad šiandien Lietuvos kalėjimuose yra daug kalinčių vyrų, priklausomų nuo narkotikų. „Jeigu laisvėje gramas gerų kvaišalų kainuoja, pavyzdžiui 70 – 80 eurų, tai už grotų jis išbrangsta net tris ar keturis kartus. Lietuvos „zonose“ narkomanija tiesiog klesti“, – atvirai kalbėjo kalinių gyvenimo režimą išgyvenęs vyras.

 

Šiandien M. Ananka tikina, kad jo rankomis nužudytą bičiulį prieš mirtį taip pat ėmė slėgti skolos dėl dalyvavimo narkotikų versle. „Kai prasideda skolos, nesutarimai, atsiranda ir neapykanta“, – aiškino jis.

 

Su laidos filmavimo komanda M. Ananka lankėsi Kauno rajone, Neveronių kapinėse prie nužudytojo draugo kapo. „Pas mus buvo labai artimas ryšys. Dažnai prisimenu ir netgi sapnuoju kartu išgyventas smagias akimirkas. Nesitikiu, kad jo artimieji – šeima, sūnus kada nors man atleis, bet norėčiau, kad jie išklausytų ir išgirstų mano paaiškinamus“, – stovėdamas prie kapo ištarė M. Ananka.

 

Po 2000 – ųjų Kaune ir visoje Europoje suklestėjusių gangsterių gyvenimo tradicijos, beveik dešimtmetis praleistas už grotų ir atgaila už senas nuodėmes – visa tai naujoje kriminalinės dokumentikos laidoje „Lietuvos kriminalinis žemėlapis“. Tai naujo formato lietuviška laida, kurioje jėgas suvienija garsiausias mafijos bestselerių autorius Dailius Dargis ir mūsų šalies podkastų žvaigždė Vadimas Zizas. Netradicinis požiūris į visą Lietuvą sukrėtusias bylas bei istorijas kiekvieną pirmadienį  21.00 val. per „Lietuvos ryto“ TV.

   


„Kriminalinis Lietuvos žemėlapis“ – kiekvieną pirmadienį 21 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją.

 Nuotraukos iš „Lietuvos ryto“ televizijos archyvo.