Auksinės arba tamsiai auksinės spalvos linų sėmenys – sveikai mitybai labai naudingas produktas. Jos traškios, malonaus riešutų skonio, nėra labai brangios. Siūloma vartoti arba linų sėmenis, arba jų aliejų. Teigiama, kad kasdien vartojant po šaukštą linų sėmenų arba jų aliejaus galima sumažinti krūties ir kitų organų vėžio riziką.

 

linų sėmenys

Linų sėmenys – ko gero, vienas iš seniausių natūralių maisto papildų, kuriuos net nesusimąstydami vartojo mūsų protėviai. Paskui jos nugrimzdo į užmarštį, bet pastaruoju metu vėl prisimenamos ir iš naujo atrandamos gydomosios, sveikatą stiprinančios jų savybės. Neįtikėtina, kiek daug gali padaryti maža linų sėklelė!

 

Linai – viena seniausių Lietuvoje auginamų kultūrų. Šiandien lino audiniai tapo kone prabangos preke. Linas ypatingas tuo, kad leidžia odai kvėpuoti, greitai džiūsta, sugeria drėgmę, karštomis vasaromis dienomis vėsina kūną, o šaltomis – šildo, yra lengvas, bet tvirtas.

 

Ne mažiau nei lino audiniai, vertingos ir linų sėklos arba sėmenys. Ko gero, neužtektų nė vienos knygos, norint aprašyti, kuo jos ypatingos. Šiandien mitybos specialistai ir mokslininkai vis dažniau linų sėmenis pavadina ateities produktu. XXI amžiuje labai padaugėjo pavojingų ligų, kurios seniau buvo retos: diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, vėžys. Natūralios medicinos šalininkai teigia, kad visų šių ligų galima išvengti, paprasčiausiai įtraukus linų sėmenis į kasdienę mitybą.

 

Istoriniuose šaltiniuose linų sėmenys pirmą kartą paminėti prieš 5000 metų priešistoriniame Babilone. VII amžiuje Frankų imperijos karalius Karolis Didysis buvo įsitikinęs linų sėmenų nauda organizmui ir net išleido įstatymą, nurodantį, kad visi piliečiai privalo jas vartoti. Kas žino, galbūt tai buvo pagrindinė priežastis, kodėl Karoliui Didžiajam pavyko laimėti tiek pergalių.

 

Linų sėmenyse gausu maistinių medžiagų: baltymų; A, E, F, B grupės vitaminų, beta karoteno; mineralų – cinko, geležies, kalio, fosforo, magnio, kalcio ir kitų. Tačiau iš jų vertingiausios yra riebiosios rūgštys, fitohormonai lignanai ir skaidulos.

 

Polinesočiosios arba nepakeičiamosios rūgštys Omega 3 ir Omega 6 yra būtinos visoms organizmo funkcijoms, ląstelėms ir audiniams. Kai sutrinka šių rūgščių pusiausvyra, imuninė sistema nusilpsta ir kūnas pradeda sirgti.

 

Lignanai – labai vertingos augalinės kilmės medžiagos, randamas daugelyje augalų, tačiau daugiausiai linų sėmenų lukštuose. Linų sėmenyse šių biologiškai aktyvių medžiagų yra šimtus kartų daugiau negu kituose augaluose. Lignanai pasižymi antibakteriniu, antivirusiniu, priešgrybeliniu, antioksidaciniu ir priešvėžiniu poveikiu. Manoma, kad jie gali sulėtinti ar sustabdyti vėžio ląstelių augimą. Stiprina imunitetą ir yra ypač naudingi moterims, nes jie veikia kaip fitoestrogenai – augalinės kilmės estrogenai. Tai yra hormonai, kurių moterims reikia visą gyvenimą.

 

Labai vertingos linų sėmenų skaidulos: tiek tirpios, tiek netirpios. Ankštinėse daržovėse, grūduose ir daržovėse yra netirpių skaidulų, kurios lyg kempinė sugeria kenksmingą tulžies rūgštį ir cholesterolį, padeda pašalinti juos iš organizmo ir gerina virškinimą. Tirpių skaidulų yra vaisiuose, ankštinėse daržovėse, grūduose ir dumbliuose. Pavyzdžiui, vaisiuose yra pektino, kuris neutralizuoja tulžies rūgštį ir cholesterolį ir neleidžia jiems patekti į kraujotaką. Tirpios skaidulos skrandyje virsta į želės pavidalo masę, kuri sukelia sotumo jausmą.

 

Linų sėmenys nėra kaloringas produktas (100 g turi apie 210 kcal), todėl jas vartoti gali žmonės, norintys numesti arba išlaikyti normalų svorį.

 

Natūraliojoje medicinoje linų sėmenys naudojami įvairioms ligoms gydyti. Kanados gydytojai mano, kad linų sėmenų vartojimas gali padėti išvengti krūties, storosios žarnos ir prostatos vėžio. Riebiosios rūgštys ne tik sumažina riziką susirgti šio tipo vėžiu, bet ir neleidžia jam augti bei plėstis.

 

Amerikiečių mokslininkai teigia, kad linų sėmenų vartojimas gali palengvinti ligos eigą, sergantiems kiaušidžių, plaučių ir odos vėžiu. Kol kas tyrimai atlikti tik su gyvūnais, bet gali būti, kad ateityje linų sėmenys bus pradėti oficialiai naudoti, kaip pagalbinė vėžio gydymo priemonė.

 

Sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis linų sėmenys padeda palaikyti normalų širdies ritmą, mažina „blogojo“ cholesterolio kiekį, gerina kraujotaką, apsaugo nuo aterosklerozės.

 

Diabeto pacientai linų sėmenis gali naudoti kaip natūralų produktą, padedantį reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Jos gali padėti išvengti II tipo diabeto.

 

Lignanų ir polinesočiųjų rūgščių turtingos linų sėmenys gali būti vartojamos, gydant uždegimines ligas. Jos slopina uždegiminius procesus, sergant Parkinsono liga, astma.

 

Linų sėmenų naudingosios savybės sustiprėja, jei sėklos vartojamos sumaišytos su medumi, uogiene ar marmeladu.

 

Linų sėmenimis galima gardinti daugybę produktų. Ypač skanūs morkų ir sėmenų keksiukai. Receptą galite rasti PASPAUDĘ ČIA.