Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) baigusi vertinti paskutinio aplinkos ministro kvietimo daugiabučiams renovuoti gautas paraiškas, skelbia, jog buvo sulaukta itin didelio kiekio paraiškų – 785 (788 daugiabučiams atnaujinti). Iš jų, po APVA vertinimo, tinkamomis įgyventi buvo pripažintos 781 (784 daugiabučiams atnaujinti). Bendra jų įgyvendinimo suma sieks daugiau nei 435 mln. eurų.

 

DJI_0099_Moment

 

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo.

 

Kvietimo sąlygose buvo numatyta, kad gautoms paraiškoms bus taikomas konkursinis paraiškų atrankos būdas, jeigu patvirtintų projektų bendra investicijų suma viršys 150 mln. eurų. Tačiau buvo atsižvelgta į Vyriausybės prioritetus pastatų energinio efektyvumo didinimo srityje – priimtas sprendimas finansuoti visus kvietime dalyvavusius projektus, kurie atitiko numatytas sąlygas.

 

Pirmauja didieji miestai

 

Gautų paraiškų vertinimo rezultatai rodo, jog daugiau nei 30 proc. pagal šį kvietimą gautų projektų bus įgyvendinami didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje (139), Kaune (69) ir Klaipėdoje (66).

 

Paskutiniame Aplinkos ministerijos skelbtame kvietime aktyviai dalyvavo ir Jonavos rajono savivaldybė (patvirtintos 38 paraiškos), Palangos miesto savivaldybė (32), Prienų (20), Švenčionių (20), Trakų (18) rajonų savivaldybės.

 

„Šio kvietimo rezultatai išryškina keletą svarbių dabartinio renovacijos proceso aspektų. Pirmiausia džiugina tai, jog daugiabučių renovacija išlaiko stabilų pagreitį trijuose didžiuosiuose šalies miestuose. Kita svarbi tendencija – mažesnių savivaldybių, tokių kaip Jonavos, Palangos,  Švenčionių ir kt., planuojamų atnaujinti daugiabučių skaičius, rodantis, jog artimiausiais metais jau ne maža dalis šalies savivaldybių bus atnaujinusios didžiąją dalį savo senų daugiabučių namų,“ – tvirtina APVA direktorius Vytautas Vrubliauskas.

 

APVA_logo_2_spalvos_su_LT_pavadinimu_RGB

 

Sulaukta itin daug paraiškų

 

Pasak V. Vrubliausko, paskutinio kvietimo metu gautos paraiškos taip pat parodė, jog susidomėjimas gyvenamojo daugiabučio namo modernizavimu sparčiai auga – norinčių atnaujinti savo būstą buvo beveik dvigubai daugiau nei ankstesnio kvietimo metu, kurio metu buvo gautos 458 paraiškos.

 

Paskutinis aplinkos ministro kvietimas teikti paraiškas daugiabučių renovacijai buvo paskelbtas karantino metu, todėl įvertinus jo keliamus sunkumus, tokius kaip gyventojams reikia daugiau laiko susirinkimams, aptarimams, sprendimų priėmimui, buvo nuspręsta kvietimą pratęsti.

 

Renovacija ir klimato kaita

 

Paskutiniame kvietime buvo įtrauktas ir naujas reikalavimas – didesniuose kaip 1500 kv. m ploto daugiabučiuose įrengti saulės jėgaines, gaminančias elektrą namo bendrojo naudojimo reikmėms. Šis reikalavimas buvo taikomas, jeigu daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektas pradėtas rengti po 2020 m. vasario 5 d. ir jei daugiabutyje yra techninės galimybės saulės elektrinei įrengti. Ženkliai pagerėjęs daugiabučio energinis naudingumas suteikia ne tik finansinę naudą – jo dėka yra saugoma aplinka bei mažinamos šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos.

 

zenklas_2015 04 13

 

Įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą, šiuo metu šalyje vykdoma virš 670 daugiabučių atnaujinimo rangos darbų už daugiau kaip 300 mln. eurų. 166 projektai yra gavę statybos leidimus ir šiuo metu vykdo rangos darbų pirkimus, o dar beveik 300 daugiabučių atnaujinimo projektų rangos darbų pirkimus pradės įgyvendinti artimiausiu metu. 2022 m. baigti atnaujinti 122 daugiabučiai namai.

 

Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.betalt.lt  arba telefonu 8 614 99699.