Kelionių šou „Metam monetą“ vedliai Leonardas Pobedonoscevas ir Audrius Bružas aplankė dar vieną šalį. Šįkart jų kelionių taikiklyje atsidūrė Juodosios jūros skalaujamas Rytų Bulgarijos uostamiestis – Varna. 

 

Screenshot 2022-07-11 at 15.26.51

Kas kartą atvykę į svečią šalį, žinomi vyrai meta monetą ir taip išsiaiškina savo likimą: kuris savaitgalį lepinsis prabanga, o kuriam teks suktis iš situacijos ir praleisti laiką kišenėje teturint vos 100 eurų. Tiesa, praleisti savaitgalį Bulgarijoje su 100 eurų kišenėje – tikrai ne bėda!

 

Rytų Bulgarijoje įsikūręs uostamiestis Varna keliautojus vilioja nuolat šviečiančia saule, malonaus smėlio paplūdimiais, trumpu, vos tris valandas trunkančiu skrydžiu iš Lietuvos bei itin žemomis kainomis. Smėlio pakrantės Bulgarijoje tęsiasi net 380 kilometrų, o didžiąją šalies dalį, net 60 procentų, užima kalnai, kuriuose įsikūrę slidinėjimo kurortai.
Jei pamatytumėte Varną iš paukščio skrydžio, žinotumėte, kad miestas – stačiakampio formos, pilnas išskirtine architektūra pasižyminčių senovinių pastatų. Tai trečiasis pagal dydį Bulgarijos miestas, kurio istorija siekia gilią senovę.
Šiandien Varna – modernus, patrauklus kurortas, kuriame veikia įdomūs istorijos, etnografijos ir jūrų muziejai, net penki universitetai ir vyksta tarptautiniai baleto, kino, animacinių filmų ir liaudies chorų festivaliai.
Bičiuliams išmetus monetą paaiškėjo, jog improvizacijų meistrui A. Bružui ir vėl teko varguolio dalia – aktorius atidžiai skaičiavo išlaidas, suko galvą, kur pigiai ir ramiai praleisti naktį bei pasinaudojo vietinių gyventojų patarimais.

 

Tuo tarpu L. Pobedonoscevas, gavęs belimitę MyTU kortelę, visą savaitgalį mėgavosi prabangia, skandinaviško stiliaus privačia vila, susipažino su Nesebaro salos grožybėmis, apsilankė eko bare, kurio vidus primena stalaktitais nuklotą urvą ir išbandė ne vieną neeilinę pramogą.

Taigi, ką nuveikti, ką pamatyti ir ką patirti saulėtojoje Bulgarijoje?

 
  • Viešbutis „HVD Reina del Mar“. Penkių žvaigždučių viešbutis, įsikūręs Obzoro kurorte. Vos prieš trejus metus atidarytą viešbutį sudaro du penkių aukštų pastatai, kuriuose yra 340 numeriai ir 35 išskirtinės, skandinavišku stiliumi įrengtos, 170 kvadratinių metrų dydžio vilos. Vienoje jų, vienos viešnagės metu gali apsistoti net šeši asmenys. Viloje yra du miegamieji, du vonios kambariai, erdvi svetainė, taip pat kasdien papildomas mini baras. Begalinis auksinis paplūdimys, jūros bangos, tyla ir ramybė – ko daugiau gali reikėti per atostogas?
 
  • Menininkų alėja. A. Bružas rekomenduoja nepatingėti ir lankantis Varnoje užsukti į netoli turizmo informacijos centro esančią menininkų alėją, kur vietiniai dailininkai ne tik prekiauja savo paveikslais, tačiau juos čia pat ir tapo.
  • Neseberas. Tai nedidelė, vaizdinga sala ant mažos uolos, su žemynu sujungta siaura sausumos juosta – tiltu, nutolusi vos už 37 kilometrų į šiaurės rytus nuo Burgaso. Kaip atrodo legendomis ir senomis istorijomis apipintas gražuolis miestas, geriausiai matyti iš paukščio skrydžio. Čia gausu senų pastatų vienodais, rusvais stogeliais ir prieplaukų su privačiomis jachtomis ir kateriais. Patekę į Nesebero miestą nejučia nusikelsite į senovę – prieš akis iškils antikiniai, viduramžių ir renesanso pastatai. Senamiestį iki šiol juosia galinga gynybinė siena, kuri mena antikinius laikus ir ankstyvosios Bizantijos laikotarpį. O šalia Senojo Nesebero įsikūręs ir Naujasis, kurio pakrantė pilna plačių paplūdimių bei viešbučių.
  • Vandens namai. „Sutikta vietinė moteris man davė patarimą – aplankyti vietinių gyventojų itin lankomą geoterminį šaltinį, esantį Varnos centro pakraštyje, o dar puikiau – jis nemokamas“, – sutaupęs džiaugėsi A. Bružas. Vietiniai moko, jog prieš einant į „kaitrųjį“ baseiną, reikia gerai nusiprausti duše ir tik tuomet eiti „mirkti“ į geoterminių šaltinių baseiną. Pramoga veikia kiaurus metus, o vietiniai čia lankosi nuolat.
  • Vietinės vyno parduotuvėlės. Pasak istorinių šaltinių, vynas Bulgarijos teritorijoje buvo gaminamas nuo pat akmens amžiaus. Šiandien šalis yra pelniusi pasaulinės klasės vyno gamintojos reputaciją ir yra viena didžiausių pasaulio vyndarių, per metus pagaminančių 200 tūkst. tonų vyno. Vietinėse vyno parduotuvėlėse galima paragauti vyno iš visos Bulgarijos, viso – 36 regionų. „Pirmasis man pristatytas vynas – sausas, baltas ir prabangus, patiekiamas su vietinių gamintais sūriais, kurių jokioje parduotuvėje nenusipirksite“, – pasakojo Leonardas.
  • Šventos Sofijos Katedra. Tai viena lankomiausių vietų Nesebere, įkurta vietoje, kuri, kaip manoma, buvo senovinio miesto centras, sunaikintas žemės drebėjimo. Šiandien čia liko tik keletas sienų. Archeologiniai tyrinėjimai parodė, kad viduje bažnyčia buvo tinkuota ir papuošta įspūdingomis freskomis, o grindinys buvo padengtas mozaikomis iš mažų, spalvotų akmenėlių. Tikrai verta apsilankyti!
 
  • Eko baras „Michael‘s“. Šioje neįprastoje vietoje stalai ir kėdės įrengtos įdubose tarp kabančių, keisčiausių formų kalkakmenio varveklių, o tarp stalų – upelių pavidalo vandens srovės. Nediduko baro gale – krioklys, apaugęs vešlia augmenija ir pilnas vandens vėžlių, besimėgaujančių vėsiu vandeniu. Baro meniu siūlomi įvairiausi nealkoholiniai ir alkoholiniai kokteiliai bei gardūs, įvairių vaisių desertai. Lauke kaitinant iki 35 laipsnių, tai ideali vieta atsigaivinti ir pailsėti!
 
  • „Saulėtas krantas“. Tai vieta, kurioje tiek dienos metu, tiek vakarais suplūsta pramogų ištroškę keliautojai, ir nieko stebėtino, nes čia įsikūrę restoranai, viešbučiai, suvenyrų parduotuvės, barai bei gausybė kitų pramogų. „Sunny Beach“ arba lietuviškai „Saulėtas krantas“ turi vieną plačiausių paplūdimio juostų, kurios ilgis net 8 kilometrai, o plotis – nuo 30 iki 100 metrų. „Mėlynosios vėliavos“ apdovanojimas liudija, kad šie paplūdimiai yra itin švarūs ir puikiai prižiūrėti. Nenuostabu, kad kurortas nuolat vystosi ir plečiasi – tai ideali vieta vandens sporto mėgėjams arba mėgstantiems maudynes, nes vanduo čia – krištolo skaidrumo, o pakrantėje esančiuose baruose ir klubuose vakarėliai vyksta tiek dieną, tiek naktį.
  • Akmenų miškas. Mistinė vieta, esanti vos už 20 minučių kelio nuo Varnos centro. Akmenų miško muziejus po atviru dangumi grupelėmis tęsiasi net 50 kvadratinių kilometrų plote. Tyrinėjimai parodė, kad akmenų miške esantys stulpeliai – tuščiaviduriai. Yra spėlionių, kad prieš milijonus metų čia buvo koraliniai rifai, o tai, ką matome dabar, tėra jų liekanos. Pastaruosius 85 metus ši vieta yra saugoma gamtos rezervato, o šiuo metu ją siekiama įtraukti į „UNESCO“ vertybių sąrašą. Taip pat, yra tikima, kad energetinio rato centre, apglėbus neaukštą koloną, galima atsikratyti neigiamos energijos, o palietus falo formos akmenį – susilaukti palikuonių.
  • „Asparuhovo“ tiltas. Vieta, itin mėgstama šuolių su guma gerbėjų. Jau daugiau nei 25 metus „Adrenalino klubas“ organizuoja šuolius būtent nuo šio tilto. „Trumpas instruktažas ir būsiu pasirengęs šuoliui su guma iš 52 metrų aukščio. Dirbtinis vandens kanalas, esantis po tiltu, suteikia saugumą tiems, kurie nusprendžia kovoti su savo baimėmis. O 360 laipsnių panoraminis vaizdas į miestą, ežerą ir jūrą bei galimybė šuolio metu paliesti vandenį ar netgi panirti, it magnetas traukia tokius nutrūktgalvius, kaip aš“, – pasakojo bebaimis aktorius L. Pobedonoscevas.
  • Aladžos vienuolynas. Varnos šiaurės rytų priemiestyje esantis stulbinantis stačiatikių vienuolynų kompleksas yra įkurtas uolose. Šie urvai yra dirbtiniai ir sąmoningai išskaptuoti 25 metrų aukštyje. Vienuolyno viduje galima pamatyti įspūdingų mozaikų ir viduramžių freskų, kurių dalis buvo prarasta. Iš čia galima eiti neilgu taku per mišką ir patekti į dvi katakombas. Komplekso prieigose – muziejus po stogu, kuriame eksponuojami ne tik archeologinių kasinėjimų metu aptikti radiniai, celių išdėstymo planas, bet visa šios vietos istorija.

Nenuostabu, kodėl tiek daug tautiečių atostogoms renkasi vykti į Bulgariją – didžioji dalis vietinių gyventojų čia kalba italų, anglų, bei vokiečių kalbomis, todėl rasti bendrą kalbą nėra sunku. Kelionių organizatoriaus Teztour teigimu, Bulgariją renkasi ne tik saulės ir šiltos jūros išsiilgę, tačiau ir taupantys keliautojai.

 

Trokštantys prabangos, kaip kad šįkart pasisekė L. Pobedonoscevui, galės mėgautis prabangių viešbučių siūlomomis paslaugomis, nutrūktgalviškomis pramogomis bei auksinio smėlio paplūdimiais, o tie, kurie atostogų metu nori patirti kuo daugiau, bet išleisti kiek įmanoma mažiau, turės progą susipažinti su įspūdinga vietos architektūra bei pasidžiaugti gamtos grožybėmis.

Kelionių šou „Metam monetą“ – sekmadieniais, 19.30 val. tik per TV3!

 

Nuotraukos: 
Tomo Petrovskio / tomasfoto.lt nuotr.