Daugeliui kyla įvairių minčių: kas yra laimė, kur ji slypi ir kaip neiššvaistyti viso gyvenimo jos ieškant? Kiekvienas šį jausmą suvokiame skirtingai, tačiau bendrąja prasme jis apima gyvenimo kokybę, laisvę daryti tai, ką nori, bei žinojimą, jog tai, ką darai, turi prasmę ir kad viskas bus atitinkamai įvertinta. Ir nors sakoma, kad šio jausmo neįmanoma išmatuoti, pasirodo, jog visgi yra formulių, leidžiančių tai padaryti. Kaip apskaičiuoti, ar esate laimingi? Kokioje šalyje gyvena laimingiausi žmonės?

 

laime

Pasaulio laimės indeksas

 

Kasmet Darnių plėtros sprendimų tinklas, raginamas Jungtinių Tautų organizacijos, sudaro Pasaulio laimės indekso raportą. Čia kasmet analizuojama beveik 200 šalių ir apžvelgiami keli esminiai aspektai, pavyzdžiui, ekonomika ir gyventojų pasitenkinimas esama padėtimi, bei sprendžiama, kaip tai galėtų padėti gerinti žmonių gyvenimus pasauliniu mastu. Atliekant tyrimą gyventojams pateikiami klausimai apie jų gyvenimo kokybę: dėl ko gyvena, kiek draugų turi, kiek uždirba, kokia aplinka supa, kaip galėtų apibūdinti savo sveikatos būklę ir pan. Taip pat gyventojai prašomi įvertinti savo šalyje vyraujantį korupcijos lygį, politinį susiskirstymą, ekonominę gerovę ir t. t. Atsižvelgiant į respondentų atsakymus, tyrėjai nustato, ar šalis klesti, vargsta, ar kenčia. Labiausiai klestinti valstybė metų pabaigoje apdovanojama trokštamu titulu – paskelbiama laimingiausia šalimi Žemėje.

 

Nenugalimieji ir nugalėtieji

 

Apžvelgus esminius veiksnius, lemiančius gyventojų laimės lygį, nustatyta, kad nelaimingiausi žmonės gyvena Togo Respublikoje (Vakarų Afrika), o labiausiai gyvenimo kokybe patenkinti yra šveicarai. 2–5 vietos atiteko Islandijai, Danijai, Norvegijai ir Kanadai. Išsiaiškinta, kad daugiausia laimės suteikia pajamos, gyvenimo trukmė, socialiniai ryšiai, asmeninė laisvė ir korupcijos lygis. Tačiau vien finansinė nepriklausomybė laimės nesukelia. Pavyzdžiui, kai kuriose šalyse bendrasis vidaus produktas (BVP) yra 25 kartus aukštesnis nei kitose, tačiau jos nesipuikuoja reitingų viršūnėje, mat pasižymi aukštu korupcijos lygiu, nepasitikėjimu valdančiaisiais organais arba prasta gyventojų bendrąja sveikatos būkle. Nors ekonomistas J. Sachsas teigia, kad vienos esminės priežasties, kodėl šalies gyventojai yra laimingi, nėra, išskiriami keli galimi paaiškinimai, kodėl Šveicarija – šviesiausias kampelis Žemėje. Visų pirma vidutinis nepatyrusio šveicaro atlyginimas siekia 3 500–5 100 Eur. Be to, neseniai Šveicarijos valdžia pradėjo svarstyti siūlymą kiekvienam piliečiui mokėti 2 200 Eur, nepriklausomai nuo to, ar asmuo dirba, ar ne. Didžioji dalis šalies gyventojų užsiima labdaringa veikla ir reguliariai dosniai aukoja. Remiantis mokslininkų E. Dunn, L. Aknin ir M. Nortono tyrimu, naudos teikimas, o ne jos gavimas, suteikia net tris kartus daugiau laimės. Statistinio šveicaro gyvenimo trukmė siekia net 82 m. – tai 9-as aukščiausias vidurkis pasaulyje.

 

Kam pasisekė labiausiai?

 

Laimingiausios, sveikiausios, turtingiausios arba gražiausios šalies rinkimai vykdomi kasmet. Tačiau nieko nuostabaus, kad šiuos rinkimus visuomet laimi ir pirmąsias vietas dalijasi tos pačios šalys. Kuo jos ypatingos ir kodėl ten taip gera gyventi?

 

* Australija –tai ne tik vienas lankomiausių kampelių Žemėje. Ši šalis, 2013 m. duomenimis, gali pasiūlyti geriausias darbo vietas. O štai Melburnas pripažintas miestu, kuriame geriausia gyventi. Pagrindinės to priežastys: mažas nusikalstamumo lygis, baimės dėl nesutarimų nebuvimas, aukštas sveikatos apsaugos lygis, palankus klimatas ir geros mokymosi įstaigos.

 

* Švedija. Patys šios šalies gyventojai įvertino savo laimės lygį 7,4 balais 10 balų skalėje – tai bene aukščiausias įvertinimas tyrime. Vieno iš tyrėjų teigimu, Švedijoje gera gyventi dėl to, kad čia miestas suderintas su dieviška gamta. Be to, Stokholmas išrinktas gražiausiu Skandinavijos miestu.

 

* Kanada. Apie94 % kanadiečių teigimu, Kanada yra šalis, kur norisi gyventi. Gyventojai gyvena gana ilgai ir gauna dideles pajamas. Beje, net 88 % kanadiečių laiko save sveikais – tai vienas pagrindinių veiksnių renkant laimingiausią šalį.

 

* Norvegija. Apie92 % norvegų patenkinti savo šalimi, valdžia ir gyvenimo kokybe, palyginti su bendru pasaulio gyventojų laimės lygiu, siekiančiu vos 52 %. Tačiau tai nieko nuostabaus, turint omenyje, kad bendras vidaus produktas (BVP) Norvegijoje per metus siekia apie 60 000 Eur. 2015 m. Lietuvos BVP siekė šiek tiek daugiau negu 12 800 Eur per metus.

 

* Islandija –tai svajonių šalis. Mat sveikatos apsauga čia nieko nekainuoja, o mokesčiai – itin maži. Be to, Islandija gali didžiuotis aukštu gyventojų išsilavinimo lygiu. Ji išrinkta ramiausia šalimi pasaulyje.