Neigiamos kalorijos atrodo lyg mitas, tačiau, anot dietologų, tokia sąvoka iš tiesų egzistuoja. Tai nereiškia, kad koks nors maisto produktas turi kalorijų su minuso ženklu. Taip vadinami tokie dietiniai produktai, kuriuos virškindamas organizmas sunaudoja daugiau energijos negu jie turi kalorijų. Laikantis dietos, baltymų, angliavandenių, riebalų kiekį reikia riboti, o tų produktų, kurie turi neigiamų kalorijų, galima vartoti tiek, kiek širdis geidžia. Sakoma, kad jie gali padėti numesti svorio. Be to, juose apstu naudingų maistinių medžiagų.

 

kalorijos

  • Lietuvoje sėjamosios gražgarstės, išsiskiriančios sodriu ir aštroku skoniu, dar tik atranda kelią į gurmanų skandžius, tačiau jos yra labai naudingos. Siauruose, karpytuose lapeliuose mažai kalorijų, riebalų, sočiųjų riebalų, cholesterolio. Be to, tai puikus skaidulų, vitaminų A, C, K ir mineralų, pavyzdžiui, kalio, šaltinis. Jos taip pat teigiamai veikia seksualinę funkciją, nes neleidžia kauptis organizme kenksmingoms medžiagoms, kurios mažina libido. Šviežiomis gražgarstėmis galima gardinti sriubas, salotas, sumuštinius ir kitus valgius.
 
  • Žali smidrų ūgliai neveltui laikomi organizmą valančiu augalu. Vertingos aminorūgštys veikia kaip silpni diuretikai, šalinantys nereikalingus skysčius ir kenksmingas medžiagas, kurios patenka apsinuodijus maistu ar gėrimais, iš organizmo. Smidrai, kurių skonis primena žaliųjų žirnių ar riešutų skonį, organizmą aprūpina vitaminais A, C, E, K, folio rūgštimi, geležimi, variu ir netgi baltymais. Dažniausiai smidrai ruošiami paprastai, be ypatingų priedų: troškinami arba patiekiami žali.
 
  • Dar viena labai nekaloringa ir naudinga daržovė tai vienų nekenčiamas, kitų dievinamas brokolis. Manoma, kad juose esantys antioksidantai net gali apsaugoti nuo krūtų ar žarnyno vėžio.
 
  • Traškus, salsvo skonio, nebrangus kopūstas – ne veltui vadinamas lysvės karaliumi. Ši stambi daržovė stiprina sveikatą ir padeda lieknėti. Tikriausiai visiems teko girdėti apie garsiąją kopūstų sriubos dietą. Apie pastarąją rašėme ir mes (žr. nuorodą).
 
  • Tikriausiai niekada nepagalvojote, bet, kai kitą kartą norėsite ko nors saldaus, vietoj pyragaičių paskanaukite… burokėlių. Jie taip pat yra saldoko skonio (žinoma, jei nėra marinuoti), todėl gali numalšinti saldumynų poreikį. Purpurine spalva šaknines daržoves nudažo betaninas – stiprus antioksidantas.
 
  • Abrikosuose gausu dietinių skaidulų, kurios gerina medžiagų apykaitos procesus, taip pat ir tirpių skaidulų, kurios mažina cholesterolio kraujyje kiekį. Kvapnūs vaisiai yra ne tik mažo kaloringumo, bet ir slopina uždegimą.
 
  • Kai kas pusryčiams suvalgo obuolį. Iš vienos pusės – tai labai sveikas užkandis, tačiau juose tiek mažai kalorijų, kad organizmas jų sudegina kur kas daugiau virškindamas. Dėl to obuolius vietoj įprasto maisto valgantys greičiau pajunta alkį. Galbūt naudingiau būtų valgyti obuolį su jogurtu arba pilno grūdo košėmis?
 
  • Norintiems numesti svorio rekomenduojama į mitybą įtraukti baklažanus (žinoma, ne tuos, kurie skrudinami aliejuje). Kaip ir kiti augaliniai produktai, baklažanai turi daug naudingų medžiagų. Be to, juose yra antociano nasunino, kuris apsaugo smegenų ląsteles nuo neigiamo poveikio. Galima pajuokauti, kad pradėjus daugiau valgyti baklažanų, ne tik turėsite gražią figūrą, bet ir neprarasite sveiko proto.
 
  • Gervuogės stiprina sveikatą, gerina fizinę ištvermę ir mažina ligų atsiradimo tikimybę.
 
  • Šilauogės mažina cukraus kiekį kraujyje, gerina regėjimą ir padeda išvengti širdies ligų. Be to, visi saldūs vaisiai ir uogos gali būti puikus pakaitalas kaloringiems saldumynams.