Itin madingi siauri džinsai lyderio pozicijų neapleidžia jau keleri metai. Šį drabužį mielai dėvi viso pasaulio moterys ir kai kurie vyrai, nepriklausomai nuo jų statuso ar gyvenamosios vietos. Labai aptemptais džinsais nevengia pasirodyti pramogų pasaulio žvaigždės ir net Kembridžo hercogienė Kate Middleton. Tačiau medikai įspėja, kad pernelyg aptemptų džinsų dėvėjimas gali turėti skaudžių pasekmių sveikatai.

 

"siauri džinsai"

Šių, 2015 metų, birželio pabaigoje pasaulį apskriejo žinia apie neįprastą nelaimingą nutikimą pasaulyje. Po to visos žiniasklaidos priemonės pradėjo skambinti pavojaus varpais. Tapatybės nepanorusi atskleisti 35-erių metų australė, dėvėdama labai aptemptus džinsus, visą dieną darbavosi tėvų namuose ir padėjo jiems persikraustyti. Tą dieną ji daug judėjo, lankstydavosi, pritūpdavo, norėdama iškraustyti spinteles, ką nors pakelti ir sudėti į dėžes. Dienos pabaigoje moteris prarado pusiausvyrą ir, nebegalėdama ilgiau pastovėti ant kojų, nukrito ant grindų. Nukritusi ji nebegalėjo atsikelti ir toliau eiti. Taip įvyko dėlto, kad per daug aptempti džinsai suspaudė pėdų nervus ir sutrikdė raumenų veiklą. Moteris keletą valandų pragulėjo ant grindų, negalėdama atsikelti. Ją gulinčią rado greitosios pagalbos medikai ir prapjovė džinsus, kad atpalaiduotų užspaustus nervus ir raumenis. Tada kuo skubiausiai nuvežė į ligoninę, kurioje ji buvo gydoma 4 dienas. Australė pasveiko, bet trūko visai nedaug, kad dėl užspaustų nervų ir raumenų jai būtų reikėję amputuoti abi kojas.

 

Jeigu moteris būtų dėvėjusi laisvai krentančias kelnes, dėl fizinės veiklos ir šilumos raumenys būtų šiek tiek patinę, tačiau patinimas būtų atsiradęs išorėje. Vilkint aptemptus džinsus, patinimas neturi kur plėstis, todėl raumenys pradeda tinti iš vidaus, spausti nervus ir kraujagysles. Galų gale tai gali turėti liūdnų pasekmių.

 

Vyrams aptemptų džinsų dėvėjimas gresia ūminiu sėklidžių užsisukimu. D. Britanijoje atlikus tyrimą, kuriame dalyvavo 2000 vyrų, paaiškėjo, kad 1 iš 10 stipriosios lyties atstovų turėjo minėtą patologiją. Kiti itin siaurų džinsų mėgėjai turėjo šlapimo pūslės sutrikimų arba sirgo šlapimo takų infekcijomis. Blogiausiu atveju lyties organai net gali pradėti gangrenuoti ir galiausiai juos teks pašalinti chirurginiu būdu.

 

Ar siauri džinsai kenkia vaisingumui ir sumažina spermatozoidų kiekį, kol kas nėra atlikta tyrimų. Tačiau jau dabar yra žinoma, kad pernelyg aptemtų kelnaičių dėvėjimas skatina jų mažėjimą, palyginus su vyrais, kurie renkasi laisvesnius apatinius drabužius.

 

Džinsas yra labai tvirtas audinys, todėl iš jo pasiūtus drabužius geriau nešioti šiek tiek laisvesnius. Sveikatai nepavojinga – aptempti drabužiai jogai bei apranga iš elastano.

 

Nors siauri džinsai tinka daugeliui moterų ir vyrų bei pagražina jų figūrą, tačiau medikai įspėja apie gresiančius pavojus sveikatai. Gydytojų nuomone, mada ir grožis neverti tokios aukos, kurią gali sukelti pernelyg aptemptų džinsų dėvėjimas. Kaip sužinoti, kokius džinsus galima dėvėti? Jei juos sunku apsivilkti ir nusivilkti – dėvėti nerekomenduojama!

 

Jei siaurų džinsų atsisakyti neketinama, jų vengti reikėtų bent jau tada, kai planuojama labai aktyvi veikla: reikės dažnai pritūpti, daug lankstytis. Dėl aptemptų džinsų užspaudžiami kojų nervai, galūnės pradeda tirpti, atsiranda geliantis skausmas, padidėja kojų jautrumas, galūnės pradeda tvinkčioti ir kaisti, gali net atrofuotis kojų raumenų audiniai. Tokiu atveju gali prireikti kelias dienas praleisti ligoninėje.

 

Siauri džinsai pastarajame dešimtmetyje tapo labai populiarūs. Juos nešioja visi: nuo moterų, auginančių vaikus, iki supermodelių bei stilingiausių pasaulio vyrų. Ko gero, jie nepatinka tik teroristinei islamo grupuotei, kuri neva įkalina 10 dienų kiekvieną žmogų, kuris drįsta viešumoje pasirodyti, vilkėdamas šias kelnes.

 

Mados aukų būta visais laikais. Štai Viktorijos laikais moterys įsisprausdavo į ankštus korsetus, kad net alpdavo. Šiuolaikinė mada ne ką mažiau kenkia nei geležiniai korsetai. Netinkamų liemenėlių dėvėjimas ilgainiui galintis sukelti nugaros problemų. Per ankšti batai gali sukelti kojos nykščių deformacijas, o aukštakulniai pažeisti kojų raumenis ir taip padidinti tikimybę nukristi. Rankinėse ir kituose aksesuaruose gali būti toksinių medžiagų. Kaklaraiščių ryšėjimas didina glaukomos išsivystymo riziką. Glaukoma – tai viena iš dažniausių akių ligų, kuri laiku neišgydyta, gali baigtis aklumu. Kaklaraištis gali sutrikdyti kraujo tekėjimą iš kūno į galvą, todėl padidėti akių spaudimas (vienas iš glaukomos simptomų).