Teigiama, kad žiemą maudantis šaltame jūros vandenyje, upėje ar ežere pagerėja nuotaika, kurią nesunku pajusti, stebint žmonių grupes, šokančias į vandenį snieguotoje aplinkoje. Toks ekstremalus grūdinimosi būdas yra ne tik įdomus dalykas, bet ir kelias į sveikatą ir grožį.

 

eketeje

Maudynės žiemą – kas tai yra?

 

Tai tiesiog ekstremalus žiemos sportas, tinkantis ne tik ruoniams, bet ir žmonėms, mėgstantiems šalto vandens vonias. Yra tik keletas paprastų taisyklių, kurių reikia laikytis. Pirma, geriausia maudytis eketėje arba ledinėje jūroje eiti bent su vienu lydinčiu asmeniu, nes būdami ne vieni jausitės ramiau. Antra, kūnas turi būti tinkamai paruoštas sąlyčiui su šaltu vandeniu. Geriausia kūną kurį laiką palaipsniui pratinti ir pradėti nuo pratimų šaltyje, pirmiausia – su striuke, paskui – su lengvesniais drabužiais, galiausiai – maudymosi kostiumėliu. Apšilimo pratimus atlikti mažiausiai 10 minučių. Gerai kurį laiką pabėgioti basomis arba išsivolioti sniege (arba juo apsitrinti). Trumpai tariant, svarbiausia nešokti į vandenį per greitai ir be pasiruošimo, nes kūnas tokių staigių temperatūrų pokyčių nemėgsta.

 

Kitas būdas grūdinti organizmą ir paruošti jį maudynėms ledo eketėje ar jūroje žiemą – kurį laiką pastovėti po pakaitomis leidžiama tai šalto, tai šilto vandens dušo srove. Dušo srovę pirmiausia nukreipti link kojų ir palaipsniui kylant į viršų, kol sušlaps visas kūnas.

 

Pagrindinės taisyklės

 

Maudynės jūroje žiemą yra grupinis sportas, nes, kilus sveikatos problemoms, saugiau laikytis kartu, o ir vanduo gali būti klastingas. Taip pat gerai, kad krante būtų kažkas, kas iš karto po išsimaudymo paduotų sausą rankšluostį ir drabužius. Ruonių maudynėms nereikia jokios brangios įrangos, kad būtų galima panirti į eketę, taip pat nereikia labai toli keliauti. Į vandenį žmogus eina, dėvėdamas maudymosi kostiumėlį, kepurę ir pirštines ir – geriausia – neopreniniais batais, kad kojos būtų apsaugotos nuo galimų įpjovimų ar kitų žaizdų.

 

Vandens temperatūra žiemą skiriasi, tačiau optimali temperatūra yra apie 8 ℃ arba net žemesnė, t. y. 2 ℃. Prieš panirdami į vandenį, turėtumėte sušilti. Paprastai atliekami tokie pratimai: bėgimas, šokinėjimas, įvairūs rankų ir kojų pratimai, atsilenkimai ir kt. Taip pat svarbu paminėti, kad į ledinį vandenį negalima šokti, bet į jį reikia ramiai įeiti, palaipsniui nusileidžiant iki krūtinės. Itin užsigrūdinę ruoniai gali panirti iki kaklo ir net kurį laiką visiškai panerti. Vandenyje rekomenduojama išbūti 2 – 5 minutes, ne ilgiau, kad per daug neatvėstų kūnas. Terminis šokas gali sukelti hipotermiją, o to patirti juk niekas nenori!

 

Nauda sveikatai

 

Yra nemažai maudymosi lediniame vandenyje privalumų. Visų pirma pastebima, kad išsimaudžius eketėje pagerėja nuotaika. Plaukti yra smagu, todėl gaminasi laimės hormonai – endorfinai, kuri turi teigiamą poveikį mūsų organizmui. Atsipalaidavęs žmogus gali lengviau įveikti bet kokias kilusias grėsmes, pavyzdžiui, peršalus.

 

Taigi, antras svarbus grūdinimosi eketėje privalumas yra imuniteto stiprinimas. Kontakto su šaltu vandeniu metu mūsų imuninė sistema pradeda aktyvuotis ir dėl to lengviau susidoroti su agresoriais virusų ar bakterijų pavidalu.

 

Susilietimas su šaltu vandeniu taip pat reiškia, kad odos kraujagyslės pradeda geriau veikti, susitraukinėti, o vėliau išsiplėsti, todėl audinius pasiekia daugiau deguonies ir maistinių medžiagų. Atjauninta ir geriau maitinama oda tampa stangresnė, mažėja celiulitas, atlėgsta tam tikros odos ligos. Sportas taip pat yra svorio metimo priemonė, padeda išlaikyti normalų svorį. Fiziškai aktyvus organizmas sudegina  daugiau kalorijų, o ir šiaip mankšta lauke yra naudinga.

 

Krioterapija sąnariams yra tam tikras reabilitacinis gydymas. Sportas padeda nuo sąnarių skausmo, teigiamai veikia riboto judrumo atveju, nes palaiko audinių regeneraciją. Gerinti kraujotaką yra naudinga ir visiems kitiems vidaus organams. Taip pat tokios maudynės gali mažinti cukraus kiekį kraujyje.