Krevetės ant kiekvieno stalo!
2023-03-27 10:21Daugelio mėgstamos krevetės populiarios visame pasaulyje. Laukinėje gamtoje sugaunamų ir dar dažniau specialiuose ūkiuose auginamų krevečių parduotuvėse galima rasti ištisus metus. Tai populiarus užkandžių, salotų, troškinių ingredientas, taip pat gali tapti pagrindiniu patiekalu. Jas ruošti paprasta ir greita!
Krevečių valgymo ir gaudymo istorija
Nuo seno krevetės mėgstamos įvairiose pasaulio vietose. Senieji rašytiniai šaltiniai atskleidžia, kad virti krevetes labai mėgo graikai ir romėnai. Iš visų jūrų gėrybių, kuriomis mėgavosi, pirmenybę teikė krevetėms. IV–V a. graikų kulinarijos knygose galima rasti įvairių keptų krevečių receptų. Graikai dideles krevetes kepdavo suvynioję į figų lapus, o romėnai jas skrudindavo. Prieš patiekdami virtas krevetes paskanindavo keliais lašais medaus. Tai buvo įprastas maisto produktas Azijoje, Viduržemio jūros regione, Afrikoje, Artimuosiuose Rytuose, Australijoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje.
Šiaurės Amerikos vietinės tautos gaudė krevetes ir kitus vėžiagyvius spąstais, pagamintais iš šakų ir samanų, arba naudojo iš augalų pluošto austus tinklus. 1735 m. iš Prancūzijos importuoti paplūdimio tinklai, o kajunai, Luizianos prancūzų etninė grupė, pradėjo žvejoti baltąsias krevetes ir džiovinti saulėkaitoje. XIX a. viduryje Kinijos imigrantai atvyko į Kaliforniją, kurioje mažų krevečių gaudymas buvo šimtmečius trunkanti tradicija. Kai kurie imigrantai įgudo jas gaudyti San Fransisko įlankoje. Laimikį džiovino saulėkaitoje ir eksportuodavo į Kiniją arba parduodavo kinų bendruomenei JAV. Tai buvo Amerikos krevečių pramonės pradžia. Tobulėjant krevečių žvejybai, keitėsi apdorojimo būdai. XIX a. saulėje džiovintas krevetes pakeitė konservų gamyklos, o vėliau įsivyravo naujas šaldymo metodas. 8-ajame dešimtmetyje atsirado krevečių ūkiai. Šis verslas įsibėgėjo 9-ajame dešimtmetyje, kai krevečių paklausa viršijo tiekiamą kiekį.
Krevetės ir religija
Krevetės ir kiti vėžiagyviai – vieni labiausiai paplitusių maisto alergenų. Mokslininkai, tyrinėdami pagrindines pasaulio religijas, randa įvairiausių mitybos taisyklių, kurios aiškiai įspėja nevalgyti šių maisto produktų. Štai žydų tinkamos mitybos įstatymai, vadinami kašrutu, draudžia valgyti krevetes. Senojo Testamento karaliaus Jokūbo versijoje teigiama, kad galima valgyti pelekines žuvis, tačiau krevečių – nevalia. Galiausiai islamo religijoje leidžiama valgyti krevetes, išskyrus Hanafi minties mokyklą.
Nauda sveikatai
Stiprina širdį. Organizmas įsisavina apie 85 % krevetėse esančio seleno, o tai gali sumažinti širdies nepakankamumo, įvairių kitų širdies ligų, II tipo cukrinio diabeto, prastų pažinimo funkcijų ir depresijos riziką. Reguliarus krevečių kiekis maiste svarbus mažinant įvairių lėtinių ir gyvybei pavojingų ligų tikimybę. Selenas reikšmingas stiprinant imunitetą, taip pat gerina skydliaukės funkciją, pašalina laisvuosius radikalus, kurie, pažeidę ląstelės membraną ir DNR, sukelia įvairias ligas ir priešlaikinį senėjimą.
Gausu antioksidantų. Krevetėse esantys antioksidantai saugo ląsteles nuo pažeidimų. Pagrindinis antioksidantas – karotenoidas, vadinamas astaksantinu. Tyrimai rodo, kad astaksantinas padeda išvengti raukšlių, gerina odos elastingumą, suteikia drėgmės ir mažina saulės skleidžiamų UV spindulių žalą. Jis yra dumblių, kuriuos ėda krevetės, sudėtinė dalis. Dėl šios priežasties šie vėžiagyviai – pagrindinis astaksantino šaltinis. Šis antioksidantas saugo nuo uždegimo, nes neleidžia laisviesiems radikalams pažeisti ląstelių, mažina lėtinių ligų riziką, padeda palaikyti gerą akių sveikatą.
Tvirtina kaulus. Krevetėse, kaip ir kituose vėžiagyviuose, apstu fosforo ir vitamino D. Šios maistinės medžiagos padeda stiprinti kaulus, todėl mąžta lūžių ir osteoporozės rizika.
Gerina smegenų sveikatą. Krevetėse yra triptofano, kuris, kaip manoma, skatina nuotaikos hormono serotonino gamybą. Šiose jūrų gėrybėse esantis omega-3 riebalų rūgščių ir vitamino B12 derinys gerina smegenų veiklą, padeda išlaikyti jas žvalias ir budrias, užkerta kelią Alzheimerio ligai.
Naudingos moterims. Krevečių gausi mityba palankiai veikia moterų savijautą. Įrodyta, kad astaksantinas slopina karščio bangas, sąnarių skausmą ir gerina prislėgtą nuotaiką menopauzės metu. Omega-3 riebalų rūgštys palengvina PMS sindromo simptomus: nuotaikų svyravimus, jautrias krūtis, potraukį prie kaloringo maisto, nuovargį, dirglumą ir depresiją.
100 g 84 kcal
Baltymai 18,1 g
Vitaminas A 15 μg
Vitaminas C 2 mg
Vitaminas B3 6,5 mg
Vitaminas B9 7 μg
Kalcis 63 mg
Magnis 42 mg
Kalis 220 mg
Fosforas 166 mg
Aštrūs makaronai
2 porcijos
100 g 436 kcal
Ruošti 40 min.
- 450 g lukštentų krevečių
- 500 ml vandens
- 4 juodųjų pipirų žirneliai
- Druskos, maltų pipirų pagal skonį
- Česnakas
- Alyvuogių aliejaus kepti
- 150 g vyšninių pomidorų
- 400 g konservuotų pomidorų
- Šaukštelis aitriųjų paprikų dribsnių
- 2 šaukštai sviesto
- 230 g spagečių
- 50 g parmezano
- 35 g petražolių
GAMINIMAS. Į puodą supilti vandenį, sudėti krevetes, trečdalį smulkintų petražolių, pipirus, pusę česnako, pasūdyti. Užvirti sultinį, sumažinti kaitrą ir virti dar 10 min. Sultinį perkošti ir atidėti. Išvirti makaronus, kaip nurodyta. Keptuvėje įkaitinti aliejų. Sudėti likusį smulkintą česnaką, paprikų dribsnius ir kepti apie minutę. Įpilti 170 ml krevečių sultinio ir užvirinti. Sudėti smulkintus vyšninius ir konservuotus pomidorus. Pagardinti prieskoniais. Uždengti, sumažinti kaitrą ir virti 15 min., kol padažas sutirštės. Sudėti krevetes ir virti 2 min., paskaninti sviestu. Sudėti paruoštus makaronus ir išmaišyti. Patiekti apibarsčius kapotomis petražolėmis ir tarkuotu parmezanu.
Makaronų apkepas su krevetėmis
4 porcijos
100 g 616 kcal
Ruošti 1 val.
- 3 šaukštai sviesto
- Česnako skiltelė
- Svogūnas
- 3 šaukštai miltų
- 250 ml pieno
- 120 ml grietinėlės
- 200 g mocarelos
- 25 g petražolių
- 250 g vamzdelinių makaronų
- 170 g virtų krevečių
- 50 g parmezano
- Druskos, maltų pipirų pagal skonį
GAMINIMAS. Į didelį puodą sudėti sviestą ir kaitinti, kol ištirps. Įmaišyti smulkintą česnaką ir svogūną, kepti, kol suminkštės. Suberti miltus ir nuolat maišyti, kol sutirštės. Pilti pieną ir maišyti tuo pat metu. Supilti grietinėlę, suberti mocarelą ir smulkintas petražoles, pagardinti prieskoniais. Išvirti makaronus, kaip nurodyta. Į padažą sudėti virtus makaronus ir krevetes, išmaišyti. Mišinį sukrėsti į kepimo indą ir tolygiai paskleisti. Apibarstyti tarkuotu parmezanu ir kepti 20 min. orkaitėje, įkaitintoje iki 190 ºC.
Autorius Monika Budnikienė