Retsykiais namuose gali atsirasti visai nepageidaujamų įnamių – skruzdėlių, vorų, musių ar tarakonų. Nors tokia kaimynystė kelia paniką, nerimauti neverta, nes gausus natūralių vabzdžių naikinimo būdų pasirinkimas padės išlaikyti namus švarius.

Homemade,Essential,Oil,Based,Mosquito,Repellent.,Flat,Lay,View,Of

 

Bazilikai atbaido muses

 

Šios prieskoninės žolelės padeda atsikratyti naminių kenkėjų, mat skleidžia stiprų kvapą, kurio nemėgsta musės ir uodai. Įkurdinkite bazilikų vazonėlius prie lango arba ant virtuvės stalo. Tinka net džiovinti bazilikų lapeliai – jais patrinkite vietas, pro kurias įskrenda musės.

 

Pipirmėtės – vabzdžius ir vorus

 

Pipirmėtės ne tik paskanina patiekalus ar gėrimus, bet ir puikiai atbaido įvairius gyvius: skruzdėles, vorus, net peles. Lygiomis dalimis sumaišykite pipirmėčių eterinį aliejų su vandeniu ir purkškite aplink langus, duris, orlaides. Sutrintus ir džiovintus mėtų lapelius laikykite negiliame dubenyje, kad musės ir uodai, užuodę stiprų kvapą, neskristų į virtuvę.

 

Citrusiniai vaisiai – vorus

   

Nors daugelis vorų nedaro žalos, šie neprašyti svečiai namuose nelaukiami. Citrusiniai vaisiai – puikus būdas išprašyti vorus iš būsto. Vandenį sumaišykite su trupučiu citrinos sulčių. Šiuo skysčiu papurkškite paviršių, kur pastebėti vorai.

 

Kavos tirščiai užsispyrusiems kenkėjams

 

Atsikratyti užsispyrusių kenkėjų, kurie nuolat grįžta į virtuvę, nesudėtinga. Kavos kvapas gali juos išprašyti vabzdžius visiems laikams. Padėkite šviežių kavos tirščių tose virtuvės vietose, pro kurias galbūt patenka kenkėjai.

 

Obuolių sidro actas nuo kandžių ir musių

 

Mažas kandis dažnai traukia virtuvės šviesa, jos lengvai patenka į spinteles, kuriose apstu maisto produktų. Joms naikinti į buteliuką ar nedidelį indelį įpilkite obuolių acto. Užsukite dangteliu su skylutėmis arba uždenkite plėvele. Vabzdžius suvilios kvapas, tačiau nebegalės ištrūkti.

 

Levandos nuo blusų

 

Dėl stipraus kvapo levandų nemėgsta daugelis vabzdžių, ypač blusos. Geriausias natūralus būdas jų atsikratyti – paruošti tirpalą su levandų aliejumi ir vandeniu. Apšlakstykite vietas, kur pastebėjote nelauktų svečių.

 

Soda nuo patalinių blakių

 

Blakės – vieni žalingiausių kenkėjų, kuriuos galima sunaikinti natūraliomis priemonėmis. Vietą, kur pastebėjote patalinių blakių, pabarstykite geriamosios sodos milteliais, išvalykite ir kas porą dienų vėl barstykite.

 

Tarakonams naikinti – galybė priemonių

 

Teigiama, kad tarakonai – vieni atspariausių Žemėje. Natūralu, kad jais sunku atsikratyti, tačiau verta išbandyti svogūno ir geriamosios sodos duetą. Susmulkinkite svogūną ir sumaišykite su šaukštu sodos. Padėkite šį mišinį virtuvės kampuose. Prireikus kas keletą dienų pakartokite. Laurų lapai – natūralus repelentas nuo tarakonų. Į miltelius susmulkintą saują laurų lapų suberti į dubenėlius ir padėti kiekviename virtuvės kampe. Boro rūgštis ir cukrus – veiksmingas derinys, tikras tarakonų priešas. Sumaišyti boro rūgštį ir cukrų santykiu 3:1. Šis netoksiškas mišinys turi būti dedamas šalia tarakonų slėpimosi vietų. Svarbu išsiaiškinti, kur yra lizdai, kad mišinys būtų efektyvus.

 

Nimbamedžių aliejus nuo uodų

 

Šylant orams uodų daugėja, todėl norisi, kad jie netrukdytų ramaus miego karštą vasaros naktį ar jaukaus pasisėdėjimo vakare. Nimbamedžių aliejus – puikus organinis repelentas. Palanku naudoti šio aliejaus ir kokosų aliejaus mišinį. Nimbamedžių aliejuje esantis solaninas efektyviai kovoja su uodais. Šį aliejų galima tepti tiesiai ant kūno. Pravartu sodinti daugiau medetkų, rozmarinų, melisų, katžolių – atbaido uodus ir valo orą. Iš vaško ir levandų, pipirmėčių, rozmarinų eterinių aliejų pasigaminti uodus atbaidančių žvakių.

 

Cinamonas ir citrina – skruzdėlių priešai

 

Skruzdėles traukia daugelis virtuvėje esančių maisto produktų. Teigiama, kad šie vabzdžiai nekenčia cinamono kvapo. Į plyšius ir kampus, iš kurių gali išlįsti skruzdėlių, įberkite cinamono. Žiupsnelį cinamono sumaišykite su bet kokiu eteriniu aliejumi ir purkškite ant virtuvės paviršių. Vieną dalį citrinos sulčių sumaišykite su trimis dalimis vandens ir purkškite aplink palanges, durų rėmus ir visur, kur gali patekti skruzdėlių. Atsikratyti šių kenkėjų padeda vandens ir indų ploviklio mišinys, kuriuo taip pat reikėtų purkšti jų apniktas virtuvės vietas.

 

Kodėl verta rinktis natūralias priemones?

 

Pagal naujausią tyrimą, tiems vaikams, kurie namuose įkvėpė vabzdžiams ir kitiems kenkėjams naikinti naudojamų pesticidų, padidėjo vėžio rizika. Peržiūrėjus 16 tyrimų, atliktų nuo 1990-ųjų, nustatyta, kad mažieji, gyvenę namuose, kur nuolat naudoti pesticidai, turėjo didesnę tikimybę susirgti kraujo vėžiu, leukemija ir limfoma. Tyrėjai išsiaiškino, kad mažiesiems, kurie buvo paveikti patalpų insekticidų, 47 % dažniau diagnozuota vaikų leukemija, taip pat grėsė 43 % didesnė vaikų limfomos diagnozė. Apžvalgoje, kuri paskelbta žurnale „Pediatrics“, mokslininkai ištyrė ryšį tarp vaikų vėžio ir patalpų insekticidų, lauko insekticidų, herbicidų. Nustatyta, kad mažieji, kurie buvo veikiami herbicidų, 26 % dažniau sirgo vaikų leukemija.

 

Ką daryti, kad vabzdžiai nerastų kelio į namus?

 

Išvalyti virtuvę. Tarakonus, šliužus, miltų kandis, skruzdėles ir graužikus į namus privilioja maisto likučiai. Todėl būtina pašalinti visus galimus maisto šaltinius. Nuvalykite virtuvės paviršius, išvalykite išsiliejusį maistą ir išmeskite nesuėstą naminių gyvūnėlių ėdalą, kad išvengtumėte nepageidaujamų lankytojų.

 

Pašalinti drėgmę. Vabzdžiai, tokie kaip tarakonai, ieško drėgnų, šiltų vietų, kur galėtų peržiemoti. Rekomenduojama nuolat naudoti rekuperacinę sistemą arba reguliariai praverti langus virtuvėje ir vonios kambaryje. Jei matote ropojantį cigaro formos pilką, besparnį vabzdį, tai cukrinis žvyninukas, o namuose per daug drėgmės.

 

Nelaikyti atvirų indų su vandeniu. Uodai veisiasi stovinčiame vandenyje, todėl privalu išvalyti vandens rezervuarus arba pakeisti seną vandenį nauju. Jei turite oro kondicionierių, kuris šalina vandenį, nelaikykite po juo indo vandeniui rinkti arba kasdien šalinkite surinktą vandenį.

 

Nepalikti vaisių ir daržovių ant stalo. Pernokę vaisiai ir daržovės pritraukia musių bei kitų vabzdžių. Nelaikykite perpjautų ir prinokusių vaisių ilgą laiką. Nors kai kurie kenkėjai, pavyzdžiui, vaisinės muselės, yra nekenksmingi, pernokę vaisiai traukia skruzdėles ir tarakonus, kurių sunku atsikratyti.

 

Reguliariai išmesti šiukšles. Idealiu atveju šiukšles išnešti kiekvieną dieną. Reguliariai švarinti šiukšliadėžę vandeniu ir muilu.

 

Autorius Monika Budnikienė