Šių metų rugsėjo 8 dieną mirusi Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II soste buvo ilgiau nei visi kiti britų monarchai. Nors buvimas monarchu asmeninėms emocijoms palieka mažai vietos, per rekordinį valdymo laikotarpį vis dėlto paaiškėjo keletas įdomių faktų, charakterizuojančių karalienę.

 

karalienė

Nepriekaištinga laikysena

 

Garsiausias atvejis, liudijantis apie nepriekaištingą Elžbietos II ištvermę ir santūrumą, įvyko 1981 m. per tradicinį „Trooping the Color” paradą, surengtą minint jos gimtadienį. Paradas laikomas vienu įspūdingiausių kasmetinių renginių Jungtinėje Karalystėje: jame dalyvvauja apie 1,5 tūkstančio iškilmingomis uniformomis vilkinčių karininkų ir kariškių, šimtai žirgų ir muzikantų. 1981 m. ceremonijai asmeniškai vadovavo Elžbieta II – tuo metu jai buvo 55 metai. Karalienė jodinėjo ant savo 19-mečio žirgo, kuriuo paraduose paprastai jodavo nuo 1969 metų. Praėjus 15 minučių po to, kai karalienė paliko Bekingemo rūmus, kai ji važiavo ceremoninį ratą centru, kuris jungia rūmus su Trafalgaro aikšte, iš šalia jos susirinkusių žiūrovų buvo paleisti keli šūviai. Elžbietos žirgas išsigando triukšmo ir vos nenumetė raitelės. Iš karto po incidento Elžbieta II toliau dalyvavo ceremonijoje, nekreipdama dėmesį į prie šaulio atskubėjusius teisėsaugos pareigūnus. Vėliau paaiškėjo, kad šešis tuščius šūvius paleido 17-metis Marcusas Serjaantas. Likus kelioms dienoms iki parado jis atsiuntė laišką į Bekingemo rūmus, grasindamas karalienei. Vėliau jaunuolis prisipažino, kad tai padarė, nes norėjo būti žinomas. Tardomas jis prisipažino, kad jį įkvėpė Johno Lennono nužudymas 1980 metų gruodį, taip pat pasikėsinimai į Ronaldo Reigano ir popiežiaus Jono Pauliaus II gyvybę. M. Serjaantas buvo nuteistas kalėti 5-erius metus.

 

Meilė šunims ir žirgams

 

Elžbieta II nuo vaikystės mėgo šunis ir arklius. Apie tai rašoma knygoje „Mažosios princesės”, kurią parašė buvusi Elžbietos II ir jos sesers guvernantė Margaret Marion Crawford. Karalienė ypač mėgo korgius (ir korgių bei taksų mišrūną dorgį) nuo tada, kai šios veislės šuo Dookie pirmą kartą pasirodė Didžiosios Britanijos karališkoje šeimoje 1933 m. 1944 m. jai buvo padovanotas pirmasis korgis, kurį ji pavadino Susan. Per savo valdymo laikotarpį Elžbietai II priklausė daugiau nei 30 korgių. 2021 metų kovą princas Andrew padovanojo jai du dorgių veislės šuniukus. 2021 metų gegužę vienas iš jų nugaišo. Elžbietos II meilė korgiams išgarsėjo visame pasaulyje. Net buvo sukurtas pilnametražinis animacinis filmas „The Queen’s Corgi”, įkvėptas šio fakto.

 

Šimtai karalienės lenktyninių žirgų per metus iškovodavo jai daugiau nei 1600 pergalių. Ji pati jodinėjo iki brandaus amžiaus ir dalyvaudavo lenktynėse, kur nugalėtojams įteikdavo prizus. 2020 metais karalienė buvo nufotografuota jojanti ant 14 metų ponio, vardu Balmoral Fern.

 

Karališkasis protokolas 

 

Elžbietos II atveju visas britų karališkojo protokolo griežtumas sutapo su jos nenoru viešinti savo minčių ir išgyvenimų. Netgi organizuodama savo vestuves ji reikalavo, kad Vestministerio abatijoje televizijos kamerų – vestuvės įvyko 1947 m., televizijos eros aušroje. O 1953 m. Elžbieta II davė leidimą istorinei jos karūnacijos transliacijai tik su sąlyga, kad kameros žiūrovams nerodys jos stambių planų. Ilgainiui pasirinkimas vengti asmeninių emocijų viešajame gyvenime tapo karalienės firminiu ženklu.

 

Nustojo vartoti alkoholį 95-erių

 

Elžbieta II nusprendė visiškai atsisakyti alkoholio būdama 95-erių savo įžengimo į sostą 70-osiose metinėse. „Gydytojai neseniai jai pasakė, kad būtų naudinga sumažinti alkoholio vartojimą. Jie priėmė sprendimą visiškai atsisakyti alkoholio, nors niekada daug negėrė”, – sakė „The Daily Telegraph” šaltinis. Iki tol karalienė mėgo martinį, džiną ir prancūzišką vermutą.