Prekybos centre visi bėgimo bateliai atrodo patogūs, tačiau pasivaikščiojus ar pabėgiojus keletą kilometrų asfaltu gali tokie ir nebeatrodyti. Batus sportui reikia rinktis pagal svorį, unikalią pėdos formą, bėgimo stilių ir paviršius, ant kurių bėgama. Nėra tokios avalynės, kuri atitiktų visų poreikius, todėl tai viena sudėtingiausių užduočių, kurias reikia atlikti ruošiantis pradėti bėgioti.

 

batai

Kai kas sako, kad išsirinkti tobulus bėgimo batelius – tai menas. Ko gero, jie teisūs, nes reikia įvertinti daugybę dalykų, pradedant nuo pėdos skliauto, per savaitę nubėgamų kilometrų, reljefo, ant kurio bėgama. Galiausiai svarbu net ir tokie elementarūs dalykai, kaip spalva, nes gražūs daiktai kelia motyvaciją ir norą sportuoti.

 

Bėgimo entuziastams ir pradedantiems tikrai praverstų gidas, kaip išsirinkti idealiai tinkančius sportinius batelius. Štai keletas rekomendacijų, renkantis naują avalynę bėgimui:

 
  • Batų kulnų viršutinė dalis (antsiuvas) skirta apsaugoti Achilo sausgyslę ir tam, kad apavas idealiai priglustų prie pėdos. Kai kuriems bėgikams aukšta batų kulnų viršutinė dalis būna nepatogi, todėl jie renkasi tokią avalynę, kuri turi trumpesnį antsiuvą ant batų kulno viršaus.
  • Batų viršaus medžiaga apsaugo pėdos padą. Batų viršus gali būti gaminamas iš skirtingų medžiagų. Sintetinė oda – elastinga, ilgaamžė, atspari trinčiai, išgaunama iš nailono ir poliesterio. Ji yra lengvesnė, greičiau džiūstanti ir pralaidi orui negu tikra oda. Be to, prie pėdos sintetinė oda prisitaiko greičiau negu natūrali. Nailonas ir nailono tinklelis yra taip pat patvarios medžiagos, naudojamos, siekiant sukurti lengvesnius ir labiau orui pralaidžius batelius. Termoplastinio uretano (TPU) sluoksnis tvirtinamas prie orui laidžių batų dalių (skliauto, kulno srityje). Nedideli, trinčiai atsparūs priedai užtikrina dar geresnį stabilumą ir patvarumą. Neperšlampami, orui laidūs batviršiai turi specialų sluoksnį po pamušalu. Jis blokuoja drėgmę, neleidžia jai patekti į batų vidų ir užtikrina gerą batų pralaidumą orui. Jeigu planuojama bėgioti ir lyjant lietui, reikėtų įsigyti tokią avalynę.
  • Kojų pirštų sritis – kuo platesnė koja, tuo daugiau erdvės reikia kojų pirštams, kad avalynė būtų patogi. Tikriausiai nedaugelis žino, kad batų plotis žymimas kitaip nei batų dydis. Standartinis moterų batų plotis žymimas B raide, o vyrų – D raide. Europoje moterų batų plotis žymimas 2A reiškia siaurą, B – standartinę, C/D – plačią, 2E – labai plačią pėdą. Vyrų batų plotis: B – siaura, C/D – standartinė, 2E – plati, 4E – labai plati.
  • Padas paprastai gaminamas iš gumos. Jis apsaugo nuo slydimo, tačiau tai greičiausiai susidėvinti bėgimo batelių dalis.
  • Skliautas kokybiškuose batuose dažniausiai būna sutvirtintas, kad kontroliuotų pėdų judėjimą.
  • Tarpupadis dažniausiai gaminamas iš porolono. Jis amortizuoja smūgius, sušvelnina pėdos prispaudimą ir suteikia stabilumo.
  • Protektorius – tai grublėtas, su iškilimais ir grioveliais, padas, kuris užtikrina puikią sukibimo jėgą ant asfalto ar kitos kelio dangos. Labai svarbu, kad bėgimo bateliai turėtų protektorius, jeigu planuojama daugiausiai bėgti miesto keliais, šaligatviais ir takais.
  • Pasvirimo laipsnis nuo kulno iki kojos pirštų. Renkantis patogią avalynę bėgiojimui, svarbu atkreipti dėmesį į aukščių tarp kulno ir kojų pirštų skirtumą. Tradiciniai bėgimo bateliai turi 12 – 15 mm nuolydį. Minimalistinių batų nuolydis būna nuo 4 iki 10 milimetrų.
 

Bėgimo batų įsigijimas kartais gali būti tikras galvos skausmas, dėlto kai kurie žmonės pradeda svarstyti, galbūt geriausia ir natūraliausia žmogui bėgioti basomis. Juk ir mūsų protėviai batų neturėjo ir buvo sveiki bei stiprūs. Pasaulyje pastebima tendencija, kad kasmet tampa populiaresnis bėgimas basomis arba pirštuotais bėgimo bateliais, imituojančiais natūralius pėdų judesius. Pastebėta, kad bėgimas su batais ir basomis yra iš esmės kitoks. Bėgant su batais – pirmiausiai ant žemės statomas kulnas, nes jame yra šiek tiek aukščiau pakeltas amortizatorius. Bėgant basomis – pirmiausiai ant žemės statoma vidurinė ir priekinė pėdos dalys. Bėgimo basomis šalininkai tvirtina, kad taip statomos pėdos gali padėti išvengti kojų traumų. Tačiau, ko gero, daugelis specialistų sutiktų, kad bėgioti basomis reikėtų ant natūralaus paviršiaus: smėlio, žolės, o bėgioti su specialiais batais ant žmogaus sukurtų paviršių, pavyzdžiui asfalto ar šaligatvio plytelių.