Kodėl naudinga kvėpuoti jūros oru?
2020-06-18 08:58Jūros oras yra naudingas žmogaus organizmui. Ypač pajūrio klimatas teigiamai veikia kvėpavimo takus ir odą, bet taip pat pagerina ir kraujotaką, ir sustiprina organizmo gynybinius mechanizmus.
Gydytojai ypač rekomenduoja pajūrio klimato terapiją, natūraliai gaunamą tiesiog apsilankius prie jūros, asmenims, sergantiems astma, taip pat tiems, kurie turi įvairių alergijų ir odos problemų. Pabūti prie jūros labai naudinga ne tik vasarą, bet ir rudenį ar žiemą. Šaltuoju metų laiku žmonės, turintys kvėpavimo takų problemų, yra labiau nei bet kada pažeidžiami sauso patalpų oro dėl centrinio šildymo, drėgmės ir šalčio lauke bei oro taršos.
Pagrindinė priežastis, kodėl jūros oros yra toks sveikas yra ta, kad jame yra mažyčių jūros vandens lašelių, prisotintų druskos, jodo, magnio ir kitų mikroelementų, kuriuos išsklaido po orą vėjas ir jūros bangos.
Šie bangų sugeneretuoti aerozoliai suaktyvina odos ir kvėpavimo organų imunines reakcijas. Kvėpavimo metu kvėpavimo takuose išsiskiria gleivės, dėl ko atsikosėti tampa lengviau, labiau išsivalo kvėpavimo takai. Be to, jūros ore beveik nėra kenksmingų garų, išmetamųjų dujų ir suodžių dalelių, ypač jūroje esančiose salose.
Būti netoli jūros taip pat naudinga dėl geresnės psichinės sveikatos. Kai sėdite ant jūros kranto ir klausotės bangų mūšos, jaučiate nuo jūros pučiantį ir švelniai plaukus kedenantį vėjelį, mėgaujatė saulės šiluma ant savo odos, be abejo, jaučiatės nuostabiai. Šie pajūrio malonumai vadinami terminu talasoterapija, kuris reiškia gydymą jūriniu klimatu ir maudymusi jūroje; jūros terapija. Šį terminą pirmasis sugalvojo ir aprašė senovės gydytojas Hipokratas.
Ritmiškas dūžtančių bangų garsas padeda pasinerti į kone meditacinę būseną, o apie meditacijos naudą galima kalbėti labai ilgai: ji mažina stresą, padeda atsipalaiduoti, didina laimės jausmą, nuramina protą, padidina kūrybiškumą ir spontaniškumą. Sakoma, kad meditacija net gali padėti atrasti gyvenimo prasmę ir tikslą. Metai, praleisti uždarame biure ir miesto aplinkoje neleidžia pamatyti plačių horizontų: visą dieną žiūrite į kompiuterio ekraną, o, kai pakeliate akis į viršų, matote dangų, įrėmintą biuro lango arba kartu su automobilių spūstimis gatvėje. Pajūryje atsiveriantys begaliniai horizontai yra tokie platūs, kad beveik galima įžvelgti Žemės paviršiaus kreivę. Vizualiniai stimulai, kuriuos gauna smegenys, tiesiogine to žodžio prasme atveria protą naujoms galimybėms ir patirtims.
Kol sėdėti paplūdimyje, mąstytami apie savo gyvenimą, saulės karštis suaktyvina endokrininę sistemą ir skatina endorfinų (geros nuotaikos hormonų) išsiskyrimą. Druska jūros vandenyje taip pat gerina psichinę būseną, nes išsaugo melanino, triptamino ir serotonino kiekį smegenyse, kurie kovojo su depresija.
Atostogos prie jūros taip pat skatina valgyti sveikiau, o tai taip pat teigiamai veikia psichinę savijautą. Mokslininkai patvirtino, kad žmonės, kurie reguliariai valgo žuvį rečiau kenčia nuo depresijos negu tie, kurie jūros gėrybių vengia. Jūros regiono dieta yra turtinga omega 3 riebiųjų rūgščių, kurios yra esminės riebalų rūgštys, skatinančios smegenų ląstelių augimą.