Parduotuvėje, prie mėsos skyriaus, neretai kyla klausimas: ar kiauliena valgyti iš tikrųjų sveika? Ką pasirinkti liesą vištienos krūtinėlę ar sultingą kiaulienos kepsnį? Kiauliena turi prastą reputaciją dėl dešrelių, kumpių ir kitų rūkytų mėsos gaminių. Tačiau gal laikas ją išteisinti?

 

kiauliena

Rūkyti kiaulienos gaminiai, be abejo, nėra sveiki ir rekomenduojami mitybos specialistų. Tačiau liesoje kiaulienoje gali būti aukščiausios kokybės baltymų. Nemažai mitybos specialistų rekomenduoja liesą kiaulieną įtraukti į meniu. Taigi, ar kiauliena sveika, daugiausiai priklauso nuo to, kiek joje yra riebalų ir kaip ji paruošta.

 

Šiek tiek apie rūkytos kiaulienos gaminius. Rūkytos kiaulienos gaminiai (dešros, dešrelės, kumpiai ir kt.) nėra geras ir sveikas pasirinkimas dėl didelio riebalų ir druskos kiekio. Yra duomenų, kad mityba, kurioje gausu perdirbtos mėsos gaminių, didina vėžio riziką. Būtent jų ir reikėtų visiškai atsisakyti. Taip pat reikėtų nepiktnaudžiauti kumpiu ir šonkauliais. Jei neišeina visiškai atsisakyti, tai bent jau rečiau vartoti – tik ypatingomis progomis (ne dažniau nei kartą per savaitę).

 

Liesiausios kiaulienos išpjovos turi mažiau kalorijų net negu vištiena! Daugelis tikriausiai nežino, kad liesa kiauliena turi mažiau kalorijų negu vištiena ir net negu liesa jautiena. 85 g kiaulienos nugarinės turi apie 120 kcal, o toks pat kiekis vištienos krūtinėlių – 139 kcal. Tai nedidelis, bet netikėtas skirtumas kiaulienos naudai.

 

Be to, kiauliena yra puikus B grupės, įskaitant tiaminą, vitaminų B6 ir niaciną, vitaminų šaltinis. Taip pat juose yra kalio, padedančio sumažinti kraujo spaudimą.

 

Kaip išsirinkti sveikiausią kiaulieną? Visų pirma reikėtų rinktis kiaulienos išpjovą, nugarinę, nes tai yra liesiausia mėsa. 85 g liesos kiaulienos yra 3 – 6 g riebalų. Kitas geras pasirinkimas – kiaulienos mentys, nors jose baltymų kiek mažiau negu išpjovoje (85 g kiaulienos menčių yra 20 g baltymų, o nugarinėje – 23 g). Kiaulienos mentys ypač tinka ruošti plėšytą kiaulieną.

 

Kiaulieną gaminti yra šiek tiek sudėtingiau negu kitų rūšių mėsą. Tačiau, laikantis kelių patarimų, ją pavyks paruošti taip gardžiai, kad net pirštus apsilaižysite! Dažnai daroma klaida – kiauliena yra perverdama arba perkepama. Perkepti kiaulieną galima labai lengva, nes priešingai nei vištiena (ją reikia kepti, ko nebebus rausva ir pradės skirtis skaidrios sultys). Įvertinti, ar kiauliena iškepus, vien pažiūrėjusi yra sudėtinga. Todėl rekomenduojama kiaulieną kepti, naudojant mėsos termometrą. Kiauliena bus paruošta, kai termometras, įstatytas į storiausią kepsnio vietą, parodys 65 – 70 laipsnių pagal Celsijų. Kepta nugarinė neretai tampa per daug sausa, todėl ją kepti, virti ar troškinti rekomenduojama ant mažos ugnies. Kiaulieną reikia gaminti lėtai, kad ji išliktų sultinga ir skani.

 

Kiauliena su daržovėmis

 
  • 500 g kiaulienos
  • Pomidoras
  • Paprika
  • 3 pievagrybiai
  • Svogūnas
  • 200 g kietojo sūrio
  • 70 g majonezo
  • Druskos, maltų, juodųjų pipirų pagal skonį
  • Žalumynų puošti
 

Gaminimas

 

Mėsą supjaustyti 1,5 cm storio kepsniais. Pamušti mėsą. Į keptuvę įpilti šiek tiek aliejaus ir iš abiejų pusių apkepinti mėsą, tačiau stebėti, kad nepradėtų skirtis sultys. Orkaitę įkaitinti iki 180°. Kepimo indą patepti aliejumi ir sudėti kepsnius. Supjaustytą svogūną, pievagrybius ir papriką pakepinti keptuvėje. Kepsnius aptepti majonezu. Sudėti kepintus svogūnus ir pievagrybius. Sudėti papriką ir pjaustytus pomidorus. Pabarstyti tarkuotu sūriu ir kepti orkaitėje 15 – 20 minučių arba, kol sūris taps gražios auksinės rudos spalvos.

 

6 porcijų

100 g apie 156 kcal

Paruošimo laikas: apie 50 min

Spausdinti