Kai kurie žmonės jaučia lyg gerklėje būtų užstrigęs kąsnis. Skirtingi asmenys šį pojūtį įvardija kitaip: tai kažkas, ko žmogus negali nei nuryti, nei išspjauti. Tokį pojūtį gali sukelti įvairios organizmo patologijos, bet tada būna sunku ryti (jaučiamas skausmas). Jeigu nemalonus jausmas nesusijęs su rijimu ir kakle nėra patinimo, dažniausia priežastis globus hystericus (isterinis kamuolys). Isterijos jis nesukelia, bet su silpna nervų sistema yra susijęs.

 

kasnis

Šiuolaikinė medicina negali pasakyti, kas tiksliai sukelia šį nemalonų pojūtį. Jis gali būti juntamas dėl padidėjusios raumenų įtampos gerklėje ar šiek tiek žemiau negu gerklėje, gali būti susijęs su gastroezofaginiu refliuksu. Pojūtis kakle gali atsirasti, kai kyla tam tikros emocijos, pavyzdžiui džiaugsmas arba liūdesys, tačiau pojūtį nebūtinai gali sukelti emocijos. Kąsnio pojūtis gerklėje ar kaklo srityje – tai dažniausiai psichologinio pobūdžio liga, kuri ilgainiui gali sukelti fizinius pakitimus. Vieną dieną tai tik kąsnio pojūtis, kurio nereikia gydyti, kitą – jau sunki organizmo liga, kai be chirurginės intervencijos pasveikti neįmanoma.

 

Ši organizmo būklė nėra pavojinga ir nesukelia komplikacijų. Tačiau ši būklė gali būti supainiojama su stemplės ligomis ir pažeidimais, kurių vienas iš simptomų taip pat – kąsnio, gniužulo jausmas gerklėje. Be minėto gastroezofaginio refliukso, simptomas būdingas stemplės spazmams, sunkiajai miastenijai, miotoninei distrofijai, augliams kakle, viršutinėje krūtinės dalyje ir t. t. Šias ligas galima įtarti, jeigu yra ir kitų simptomų, sunku ryti, kalbėti. Kiti simptomai gali būti: kaklo ir gerklės skausmas, svorio kritimas, staigūs išvaizdos pokyčiai po 50 metų, skausmas, dusulys, sunkumas ryti (disfagija), vėmimas, raumenų silpnumas, matomas arba apčiuopiamas iškilimas po oda, išvardytų simptomų blogėjimas.

 

Skubios gydytojų pagalbos asmenims, kenčiantiems nuo nemalonių pojūčių kakle ar gerklėje, prireikia labai retai. Tačiau tie, kurie pastebi kitų simptomų, pas gydytoją turėtų apsilankyti nedelsiant. Kokie tyrimai ir kada bus atliekami priklauso nuo to paciento būklės rimtumo. Kai yra nervinis kąsnio jausmas gerklėje, maistas stemplėje neužstringa. Be to, pavalgius ar išgėrus kokios nors skysčio, simptomai palengvėja. Dažniausiai užtenka paprasto šeimos gydytojo patikrinimo ir tik kilus įtarimams apie rimtesnius virškinimo organų sutrikimus, atliekama skrandžio endoskopija ir kiti tyrimai.

 

Specialaus gydymo kąsnio gerklėje pojūčiui nėra. Kartais padeda vien žinojimas, kad tam tikri jausmai gali išprovokuoti pablogėjimą. Dažniausiai jiems padeda nedideli gyvenimo būdo pokyčiai, reguliari mankšta, taisyklinga mityba ir mokymasis kontroliuoti savo jausmus. Šiems asmenims dažnai skiriamas gydymas nuo nerimo, depresijos ir elgesio sutrikimų, nervų sistemą stiprinantys maisto papildai, vaistažolių arbatos (ramunėlių, jonažolių, juozažolių, apynių ir kitos) arba sunkesniais atvejais antidepresantai. Rekomenduojama apsilankyti psichiatro ar psichologo konsultacijoje.

 

Jei priežastys yra kąsnio gerklėje pojūtis, reikėtų stebėti, kokie veiksniai kasdienėje aplinkoje sukelia stresą ir kada nemalonūs pojūčiai yra stipriausi. Rekomenduojama vesti žurnalą, kuriame pažymėti, kada simptomai silpnėja, kada stiprėja.

 

Kartais gali padėti paverkimas. Vyrauja nuomonė, kad globus hystericus (isterinis kamuolys) yra susijęs su neišakytomis, neišspręstomis problemomis, širdgėla. Šį simptomą asmuo gali pradėti jausti po stiprių išgyvenimų, traumų, konfliktų su šeimos nariais ir artimaisiais, įtemptos situacijos darbe, kai žmogus jaučia grėsmę. Verkimas gali padėti išsivaduoti iš stiprių ir neigiamų emocijų bei pašalinti menamą kąsnį gerklėje bent laikinai.

 

Jei nėra kitų simptomų, gali padėti kavos ir kitų kofeino turinčių produktų atsisakymas, pastilės su mentoliu arba eukaliptų aliejumi, kvėpavimo ir relaksaciniai pratimai, masažas ties gerklės sritimi ar ta vieta, kur yra menamas kąsnis, akupunktūra, šilti kompresai. Reikėtų gerti daugiau vandens.