Kvėpavimas yra gyvybė. Šią kiek poetiškai skambančią tiesą gali patvirtinti ir medikai, ir grožio specialistai. Dažniausiai galvojama, kad sveikatai ir grožiui puoselėti pakanka gauti kuo daugiau deguonies. Visgi pamirštama, kad kūnui reikia ir kitų junginių. Vienas jų – nepagrįstai tik žalingu laikomas anglies dvideginis. Ši medžiaga, pasirodo, naudojama veiksmingoms grožio ir sveikatinimo procedūroms. Mat tinkamas anglies dvideginio kiekis tarsi pažadina organizmą ir skatina jį savaime atsinaujinti.

 

grožis

Kodėl anglies dvideginis toks svarbus?

 

Žmogaus organizme nuolat vyksta biosintezės reakcijos. Vienos struktūros sensta ir žūva, kitos atsinaujina. Pavyzdžiui, įsipjovus pirštą, jis sugyja. Bet vieniems tai įvyksta greičiau, kitiems – lėčiau. Pasirodo, tai priklauso nuo organizme esančių skirtingų (ne)organinių junginių kiekio bei galimybės medžiagų apykaitos procese prijungti anglies dvideginio molekules. Vadinasi, jeigu trūksta anglies dvideginio, kūnui taip reikalingos biosintezės reakcijos (t. y. organizmo atsinaujinimas) vyksta lėčiau. Anglies dvideginis dalyvauja vykstant visų medžiagų apykaitos komponentų – angliavandenių, baltymų ir riebalų rūgščių sintezei bei energijos gamybai. Be to, jis palaiko organizmo rūgščių ir šarmų pusiausvyrą, ramina, net padeda malšinti spazmus. Žmogaus kūne anglies dvideginio yra visada. Ramybės būsenoje jo išskiriama apie 250 ml/ min., o intensyviai sportuojant – net 1,5 l/min. Šis junginys nėra kaupiamas ar saugojamas. Organizmo ląstelės jį tuoj pat sunaudoja arba pašalina. Anglies dvideginio panaudojimas itin svarbus bendram ląstelių gyvybingumui. Kai apykaitos procesai veikia sparčiau, organizmas gamina daugiau anglies dvideginio. Tuomet kyla poreikis gauti ir didesnį deguonies kiekį. Štai tokio proceso ir pageidauja medikai bei grožio specialistai. Ypač tai aktualu tuomet, kai gyvenimo būdas yra nejudrus, anglies dvideginio tankis organizme minimalus, atitinkamai sumažėjęs audinių aprūpinimas deguonimi.

 

Tikslingas panaudojimas

 

Žinodami, kaip organizmą veikia anglies dvideginis, mokslininkai sukūrė metodiką, padedančią paskatinti gyvybiškai svarbius procesus ląstelėse. Iš pradžių anglies dvideginio injekcijos naudotos atliekant pilvo srities endoskopines operacijas. Vadinamoji karboksiterapija (anglies dvideginio dujų suleidimas į odą ir poodinį sluoksnį) pradėta naudoti dar 1932 m. Prancūzijos karališkose gydyklose gydant pacientus, kentusius nuo obliteruojančios periferinių kraujagyslių aterosklerozės. Pastebėjus, jog taikant tokią terapiją ne tik gerėja kraujotaka, bet ir sparčiau gyja žaizdos, visoje Europoje estetinės medicinos specialistai karboksiterapiją pradėjo taikyti siekdami pagerinti odos elastingumą, medžiagų apykaitą, skatinti kolageno gamybą. Patobulinus technologijas dabar karboksiterapija naudojama odos raukšlių prevencijai, net tirpdant riebalų sankaupas nedideliuose plotuose. Šiuolaikinė karboksiterapija itin tikslinga. Procedūros metu į bet kurią probleminę kūno vietą (veidą, kojas, pilvą, šlaunis ar rankas) plona adatėle suleidžiama nedaug anglies dvideginio dujų. Pats savaime anglies dvideginis teigiamo poveikio nedaro, bet sužadina organizmo ląsteles. Jos į šį junginį reaguoja it į įsibrovėlį ir pradeda aktyviai dirbti, įsisavina daugiau deguonies, kad neutralizuotų anglies dvideginio poveikį. Tad konkrečioje dūrio vietoje suaktyvėjus ląstelių medžiagų apykaitai greičiau pašalinamos kenksmingos medžiagos, aktyvėja kraujotaka, greičiau ir efektyviau prateka limfa, odoje gaminama daugiau kolageno. Šis baltymas atsakingas už odos elastingumą.

 

Sprendžia nemalonias problemas

 

Dėl tokio akivaizdaus ir palyginti greito poveikio karboksiterapija gali būti naudojama dažnai pasitaikančioms grožio problemoms spręsti.

 
  • Celiulitui mažinti. Netolygi, grublėta ir suglebusi oda dažnai lyginama su apelsino žievele – štai taip atrodo celiulitas. Visgi svarbiausia tai, ką jis reiškia. Odos ir poodinio riebalų sluoksnio netolygumai yra vidinių organizmo procesų atspindys. Šlaunų, sėdmenų, pilvo, o kartais net viršutinės kūno dalies pakitimai riebaliniame audinyje atsiranda dėl uždegimo ar kitų priežasčių, verčiančių riebalines ląsteles padidėti. Joms išvešėjus jungiamasis audinys neatlaiko spaudimo, tad ląstelės tarsi išsiveržia per jas laikantį barjerą ir iškraipo odos paviršių. Tokius procesus neretai skatina kraujotakos ir limfotakos sutrikimai, skysčių kaupimasis organizme (edema). Karboksiterapija, tiesiogiai veikdama riebalines ląsteles, gali pagerinti padėtį. Mat anglies dioksidas iškart pasiekia pažeistas ląsteles ir verčia jas aktyviau darbuotis šalinant limfą bei toksinus.
 
  • Strijoms ir randams šalinti. Strijos – sveikatai nepavojingas odos defektas, atsirandantis dėl hormonų pakitimų bei veikiant tempimo jėgai, kurios nebegali kompensuoti kolagenas. Ši medžiaga įprastomis sąlygomis palaiko odos stangrumą ir vientisumą. Kai stangrumas sumažėja, odos sluoksniai plyšta ir atsiranda balkšvų, rausvų ar violetinių dryželių. Iš esmės strijos yra lygiai tas pats, kaip ir randai. Tik turint randų būna pažeistas ir viršutinis odos sluoksnis, o strijų – vidinės struktūros. Tiek išoriniams, tiek vidiniams odos sluoksniams atkurti reikalingas kolagenas. Natūralią jo gamybą ir paskatina anglies dvideginio injekcijos. Karboksiterapija veiksmingiausia, kai strijos ar randas dar nėra labai seni. Mat tuomet audiniai dar minkšti, o gijimo procesai nepasibaigę. Visgi anglies dvideginio injekcijas galima taikyti ir tuomet, kai strijos visiškai išbalusios (senos), o randai itin sukietėję.
 
  • Paakių odai šviesinti ir paburkimams mažinti. Pajuodę paakiai neretai laikomi paprasčiausia estetine problema arba nuovargio ir išsekimo ženklu. Tačiau vien pailsėti kartais nepakanka, nes tai gali rodyti kur kas rimtesnes bėdas – inkstų ligas, alergiją, geležies stoką, sutrikusią skydliaukės veiklą, dehidrataciją, fotosenėjimą. Kartais juodų ratilų ir maišelių po akimis priežastis – skysčių kaupimasis ir deguonies trūkumas paakių odoje. Tokiu atveju karboksiterapija itin veiksminga. Suleidus anglies dvideginio į paakių zoną jau po pirmos procedūros pastebimai susitraukia kapiliarai, oda geriau aprūpinama deguonimi, o limfa išteka ir maišeliai po akimis išnyksta.
 
  • Odai stangrinti. Anglies dioksido injekcijos gerina audinių aprūpinimą maistinėmis medžiagomis bei skatina kolageno gamybą. Šių procesų rezultatas – sveikesnė, lygesnė, jauniau atrodanti oda bei galimybė užkirsti kelią raukšlių formavimuisi.
 
  • Riebalams tirpdyti. Injekcijos metu, naudojant specialią metodiką, anglies dioksidas tiesiogiai veikia riebalines ląsteles. Jos plyšta ir pasišalina iš organizmo. Nors tai skamba gana drastiškai, iš tiesų procesas nėra nei pavojingas, nei sudėtingas. Visgi riebalai skaidomi nedideliame plote, tad paprastai taip šalinami nedideli riebaliniai dariniai.
 

Naudinga žinoti

 
  • Karboksiterapija nėra skausminga procedūra, ji tik sukelia neįprastų pojūčių. Naudojant skirtingas metodikas, gydant akių vokus, strijas, randus ir šalinant riebalų perteklių, pojūčiai šiek tiek skiriasi. Gydant vokus apatiniai vokai paburksta. Paburkimas atslūgsta po 5–10 min., kai dujos absorbuojasi.
  • Strijų ir randų gydymas palyginti neskausmingas, nes šių sričių oda nejautri skausmui. Gali būti jaučiamas nežymus dujų spaudimas dėl strijų tempimo, taip pat niežėjimas. Šie pojūčiai dingsta po kelių minučių, kai dujos absorbuojasi.
  • Dūrio vietose kartais susidaro nedidelių mėlynių.
  • Priklausomai nuo sprendžiamos problemos masto, rezultatui pasiekti reikia 6–12 anglies dvideginio injekcijų.
  • Vidutiniškai karboksiterapijos gydymo procedūra trunka 15–30 min.