Pasaulio sveikatos organizacija cigaretes dėl jose esančio nikotino laiko narkotikais. Taip yra dėl to, kad nikotinas veikia dopamino išsiskyrimą, dėl kurio pagerėja nuotaika. Be to, jis kartu su kitomis cigaretėje esančiomis medžiagomis nuodija žmogaus organizmą, sukeldamas daugybę ligų.

 

rukymas

Didelė problema

 

Ši priklausomybė yra rimta visos žmonijos civilizacijos problema. Daroma prielaida, kad rūkaliaus gyvenimo trukmė sutrumpėja maždaug 13 – 14 metų. Manoma, kad apie 6 tūkst. žmonių per metus Lietuvoje miršta nuo ligų, susijusių su nikotino vartojimu. Tūkstančiai žmonių iki 18 metų kasmet tampa priklausomi nuo tabako gaminių. Nepaisant daugybės kampanijų ir programų, įspėjančių apie neigiamą nikotino poveikį, daugelis žmonių vis dar rūko.

 

Cigarečių poveikis sveikatai

 

Be nikotino, cigaretėje yra daug kenksmingų ir kancerogeninių medžiagų, tokių kaip anglies monoksidas, amoniakas, degutas, acetonas, vinilchloridas, kadmis, fenolis ir vandenilio cianidas. Gausaus rūkymo sukeltų ligų sąrašas yra ilgas, tačiau dažniausiai tai yra lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) ir vėžys.

 

Rūkymas sukelia daugelį ligų, įskaitant:

  • širdies ir kraujotakos ligas (hipertenziją, infarktą, insultą, aterosklerozę ir aneurizmą);
  • virškinimo sistemos ligas (skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos yra labai dažnos, jei rūkote tuščiu skrandžiu (nikotinas stimuliuoja virškinimo sistemą, skatina per didelį skrandžio rūgščių, kurios pažeidžia gleivinę, išsiskyrimą);
  • greitina osteoporozės progresavimą;
  • dantų ir dantenų ligas (gingvitą, periodontitą, kariesą),
  • akių ligas (konjunktyvitą arba geltonosios dėmės degeneraciją),
  • kvėpavimo takų ligas (balso stygų uždegimas, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, trachėjos, burnos ir gerklų ligos, kvėpavimo apimties sumažėjimas, dusulys),
  • skydliaukės ligos (per didelė ir nepakankama skydliaukės veikla), impotencija ir problemos norint pastoti,
  • susilpnėję skonio receptoriai,
  • miego sutrikimai.
 

Cigaretėse yra apie 400 chemikalų, iš kurių 40 yra kancerogeniniai. Jie sukelia burnos, gerklų, trachėjos, plaučių, inkstų, kasos, kepenų ir šlapimo pūslės vėžį. Rūkymas nėštumo metu kenkia vaisiaus raidai, ypač per pirmąjį trimestrą, kai vyksta organogenezė, t. y., kai susidaro visų organų užuomazgos. Taip pat padidėja persileidimo, negimdinio nėštumo, priešlaikinio vaisiaus vandenų nutekėjimo, intrauterinės infekcijos, intrauterinio augimo sulėtėjimo ir priešlaikinio gimdymo rizika. Nėštumo metu rūkiusių motinų naujagimiai paprastai turi mažą kūno svorį, silpną imuninę sistemą, dažnai serga astma, gimsta su nenormalaus melsvo atspalvio oda. Be ligų cigaretės sukelia estetinius defektus, tokius kaip apnašos, sausa, papilkėjusi ir šiurkšti oda, pageltusios rankos ir nagai, susilpnėję, matiniai plaukai, nemalonus burnos kvapas.

 

Nikotino veikimas

 

Atsižvelgiant į suvartotas dozes, nikotinas turi skirtingą poveikį organizmui. Mažomis dozėmis jis stimuliuoja nervų sistemą, pagreitina širdies ritmą, stimuliuoja virškinimo sistemą, plečia vyzdžius ir padidina kraujospūdį. Be to, nikotinas, esantis cigaretėse, padidina vadinamojo laimės hormono, t. y. dopamino gamybą ir išsiskyrimą. Dopaminas pagerina nuotaiką, suteikia malonumo jausmą ir padidina energiją. Pasak specialistų, būtent dėl nikotino, laikomo psichoaktyvia medžiaga, žmonės tampa priklausomi nuo rūkymo. Nors poveikis yra lengvas ir trumpalaikis, Pasaulio sveikatos organizacija nikotiną kartu su morfijumi ir heroinu priskiria narkotikams. Jei cigaretės rūkomos reguliariai, didelės nikotino dozės veikia atpalaiduojančiai, raminamai. Priklausomi nuo rūkymo žmonės dažniausiai cigaretės griebiasi, esant tokioms stresinėms situacijoms kaip stresas prieš egzaminą, operacija, po nelaimingo atsitikimo artimam žmogui ir pan.