Kaip prietarai veikia mūsų psichologiją ir savijautą?
2020-03-13 08:30Šiandien – penktadienis, 13-ta ir dar pilnatis. Daugybė žmonių visame pasaulyje vengia šią dieną užsiimti sau įprastomis veiklomis, baimindamiesi, kad prisišauks nesėkmes ir nelaimes. O kas už viso to slypi?
Kalbant apie verslą, ne tik oro linijos ir oro uostai yra linkę praleisti 13 įėjimą ir 13 vartus, bet net 80 % dangoraižių pasaulyje neturi neva prakeikto tryliktojo aukšto. Be to, kai kurie viešbučiai ir ligoninės taip pat nusprendžia neturėti 13-uoju numeriu pažymėtų kambarių (palatų).
Milijardai žmonių JAV ir visame pasaulyje yra prietaringi. Ketvirtadalis suaugusiųjų amerikiečių save tokiais laiko, o naujausi tyrimai atskleidžia, kad jaunesni gyventojai yra netgi prietaringesni negu vyresni. Iš tiesų 70 % studentų naudoja talismanus, neva galinčius pritraukti sėkmę akademiniuose dalykuose.
Milijonai žmonių Kinijoje mano, kad raudona spalva ir skaičius 8 atneš jiems turtą ir laimę. Vartotojų tyrimas Taivane buvo parodęs, kad žmonės linkę mokėti daugiau už mažiau prekių pakuotėje, jeigu daiktų skaičius siuntinyje bus „laimingas“.
Dauguma mūsų supranta, kad šie prietarai yra nepagrįsti, bet vis tiek jų laikomės.Kodėl mes tai darome? Galbūt prietarai mūsų gyvenime atlieka svarbų psichologinį vaidmenį? Kokie psichologiniai mechanizmai lemia mūsų tikėjimą prietarais ir kaip jie veikia mūsų psichinę savijautą?
Čikagos universiteto Booth verslo mokyklos elgesio mokslų prof. Ir Amerikos psichologų asociacijos narė Jane Risen pasinaudojo vadinamuoju dvigubu pažinimo proceso modeliu, kad paaiškintų mūsų tikėjimą prietarais. Pasak tyrėjos, žmonės gali mąstyti tiek „greitai“, tiek „lėtai“. Pirmasis mąstymo būdas yra šmaikštenis ir intuityvesnis, antrasis – racionelesnis ir jo pagrindinė užduotis yra išvengti intuityvaus mąstymo, kurį jis laiko kažkokia klaida.
Dvigubo mąstymo modelis yra nusistovėjęs, bet, prietarų atveju, prof. J. Risen teigia, kad jis turėtų būti patobulintas. Tyrėja atkreipia dėmesį, kad klaidos aptikimas automatiškai nereiškia klaidos ištaisymo. Kitaip tariant, žmonės gali suprasti, kad jų įsitikinimai yra klaidingi, bet vis tiek jais vadovautis.
Kartais prietarai turi raminantį poveikį, mažina nerimą dėl nežinomybės ir suteikia žmonėms galimybę kontroliuoti savo gyvenimą. Tai gali būti priežastis, kodėl prietarai taip ilgai išliko ir yra perduodami iš kartos į kartą.
Be to, kad mažina nerimą, prietarai gali pagerinti ir produktyvumą. Egzistuoja įrodymų, kad pozityvūs, laimę nešantys prietarai turi teigiamą psichologinį poveikį ir gali pagerinti našumą bei produktyvumą. Taip yra dėlto, kad prietarai leidžia labiau pasitikėti savimi ir taip pasiekti geresnių rezultatų.
Žmonės nori kontroliuoti savo gyvenimą, todėl, pavyzdžiui, pabeldę į medinį paviršių, kai pamini, kad kažkas yra daug metų geros sveikatos, tarsi apsidraudžia, kad netikėtai užklups liga ir teks susidurti su visomis jos pasekmėmis. Mokslininkų nuomone, nieko blogo nešiotis nesunkius, nedidelius talismanus, nešančius laimę, jei jie padeda gyventi kokybiškesnį gyvenimą ir turėti mažiau baimių. Taip prietarai gali net padėti tapti mums psichiškai sveikesniems, net tada, kai pesimistiškai manoma, kad nėra nieko, kas padėtų išvengti nelaimės, ligos, darbo praradimo, mirties ar pan.