Kaip pasirinkti tinkamą grąžtą?
2022-01-25 12:02Vienas iš populiariausių ir plačiausiai naudojamų įrankių yra grąžtas. Dėka gręžtuvo, kuris gali būti elektrinis, akumuliatorinis ar net motorinis, bei tinkamai pasirinkto grąžto, įvairiausių rūšių paviršiuose galima išgręžti norimo dydžio, gylio skyles. Be šio įrankio niekaip neišsiverstų statybininkai, gamybos sektoriaus darbuotojai, net kelininkai ar geodezininkai, kuriems reikalingi žemės grąžtai. Tačiau, grąžtų gali būti įvairiausių: jie skiriasi savo dydžiais, ilgais bei tuo, kokiai medžiagai jie yra skirti gręžti. Tai reiškia, kad rinktis tikrai yra iš ko. Šiame straipsnyje, rasite kelis, labai naudingus patarimus, kurie padės pasirinkti tinkamą ir reikiamą grąžtą.
Medžiaga, iš kurios grąžtas yra pagamintas
Norėdami išsirinkti tinkamą, kokybišką grąžtą, pirmiausia, daug dėmesio turėtumėte skirti medžiagai, iš kurios jis pagamintas. Nuo medžiagos, priklauso grąžto efektyvumas, našumas. Dažniausiai, grąžtai būna gaminami iš skirtingų medžiagų. Pavyzdžiui, HSS plieno grąžtai puikiai tinka itin greitam gręžimui, yra universalūs ir gana nebrangūs. Bendram, mėgėjiškam naudojimui puikiai tinka ir paprasto, kieto metalo grąžtai. Tuo tarpu, karbidiniai grąžtai pasižymi net 4 kart didesniu gręžimo greičiu, nei HSS plieno grąžtai. Tačiau, jie yra gana silpni, trapūs, o taip pat, juos labai sunku pagaląsti. Galima rasti ir keramikinių grąžtų. Šie, puikiai tinka gręžimui aukštoje temperatūroje, o gręžiant dideliu greičiu, nesudaro drožlių ant įrankio. Šio tipo grąžtai puikiai tinka ugniai atsparių medžiagų gręžimui, tačiau, jų negalima pagaląsti. Naudinga žinoti ir tai, kad grąžtai gali turėti skirtingas dangas, nuo kurių, taip pat, priklauso jų veiksmingumas, efektyvumas bei patvarumas. Pavyzdžiui, deimantinė danga suteikia grąžtui tvirtumo ir kietumo. Taip pat, tokio tipo grąžtai ne taip greitai susidėvi ir puikiai tinka labai abrazyvių medžiagų gręžimui, pavyzdžiui, grafitui. Grąžtai gali turėti ir CBN tipo dangą. Šie grąžtai puikiai tiks kietam plienui, geležies, ketaus, kobalto gręžimui. Jie turi didesnį atsparumą aukštoms temperatūroms, nei deimantiniai. Galiausiai, grąžtai gali būti padengti PCD danga. Šio tipo grąžtai puikiai tinka aliuminio, brangiųjų metalų, pavyzdžiui, sidabro ar aukso, o taip pat, plastiko, gumos gręžimui.
Grąžto tipas
Norėdami išsirinkti tinkamą grąžtą, turėtumėte žinoti ir tai, kad jie gali būti skirtingų tipų, kurie nusako jų formą. Dažniausiai, naudojami kelių tipų grąžtai. Pirmasis iš jų – spiraliniai grąžtai. Jie puikiai tinka tiek medienos, tiek metalo bei plastiko gręžimui, todėl, yra laikomi vienais universaliausių grąžtų rinkoje. Tuo tarpu, kūginiai – iš kitų išsiskiria savo forma, kuri primena kūgį. Dažniausiai, jie yra naudojami metalų gręžimui, tačiau, gali būti skirti ir medienai ar plastikui gręžti. Galiausiai, didžiausios yra gręžimo karūnos. Dėka jų, galima medienos ar metalo paviršiuje galima išgręžti didelio skersmens skyles.
Ką planuojate gręžti?
Nuo to, ką planuojate gręžti priklauso ir grąžto pasirinkimas, kadangi, ne visi grąžtai yra universalūs ir tinkami skirtingų medžiagų, paviršių gręžimui. Jei planuojate gręžti medieną, turėtumėte rinktis spiralinius, plokščius grąžtus. Dažniausiai, jie gaminami iš grūdinto plieno. Plokšti – gręžia didesnio skersmens skyles, o spiraliniai – mažesnes. Taip pat, spiraliniai yra tinkamesni storos medienos gręžimui. Dažniausiai, medienos grąžtai turi aštrius ašmenis, grąžto priekyje, kuris padeda išlaikyti gręžimo centrą. Tuo tarpu, metalo grąžtai, dažniausiai, būna spiraliniai. Tačiau, labai svarbu žinoti, kokį metalą gręšite, kadangi, visi metalai skiriasi savo tankiu. Dažniausiai, metalui gręžti skirti grąžtai yra gaminami iš HSS plieno arba karbido, turi šerdį ir aštrų galiuką. Betono grąžtai – spiraliniai, o jų skiriamasis bruožas – iš volframo karbido pagamintas galiukas. Šio tipo grąžtas efektyviai gręžia betoną, cementą, plytas ar akmenis, pavyzdžiui, granitą. Na, o plytelių, stiklo bei keramikos gręžimui, dažniausiai, naudojami deimantiniai grąžtai.
Dydis
Galiausiai, norėdami išsirinkti tinkamą grąžtą, turėsite atsižvelgti ir į jo dydį. Tiesa, dydžio pasirinkimas, visiškai priklauso nuo jūsų poreikių bei to, ką planuojate gręžti. Atminkite, kuo mažesnis grąžtas – tuo mažesnė bus išgręžta skylė ir atvirkščiai. Taip pat, naudinga atminti, kad plonesnis, mažesni grąžtai gali lengviau lūžti, ypač, jei yra pagaminti iš nekokybiškų medžiagų.
Įvairūs grąžtai ir gręžtuvai – varle.lt svetainėje. Tik čia rasite pačias geriausias akcijas, draugiškas kainas ir itin platų pasirinkimą!