Apklausos rodo, jog 1 iš 3 darbuotojų delsia pranešti apie atostogų planus, nors poilsis priklauso teisiškai. Vilkinimą lemia kaltė, baimė prarasti darbo vietą, klaidingas nepakeičiamumo jausmas. Laikykitės strategijų, kurios padidina ryžtą ir teigiamo atsakymo tikimybę.

 

Vacation,And,Travel,,A,Huge,Pile,Of,Things,For,TheIšanalizuoti tvarką

 

Prieš planuodami apsilankyti darbdavio kabinete ir pasikalbėti apie savo teisę į laisvadienius, išanalizuokite įstaigos ar firmos vidinę tvarką. Daugelyje vietų personalo užimtumas yra kruopščiai suplanuotas, todėl iš rikiuotės iškritus vienam darbuotojui, kiti turi perimti jo krūvį. Dėl to gauti atostogas, paprašius paskutinę minutę, praktiškai neįmanoma. Kai kuriose įstaigose galioja rotacijos principas, pavyzdžiui, darbuotojai atostogauja kas dvi savaites nuo gegužės iki rugsėjo, o eiliškumas suderinamas dar pavasarį. Kitos darbovietės sudaro sąlygas ilsėtis visą mėnesį. Net jei išnaudojote visas mokamas atostogas arba naujoje vietoje neišdirbote bent pusės darbo metams tenkančių dienų, vis tiek galite paprašyti kelių laisvadienių. Jei kolektyve skatinama konkurencija ir didinama motyvacija, noras padaryti pauzę ir nedirbti gali likti nesuprastas. Stabdo baimė iškristi iš konteksto, nespėti su tempu ir prarasti boso pasitikėjimą. Visgi jei suplanuosite savo poilsio laiką iš anksto ir pasiruošite (!) sugrįžimui, problemų tikimybė sumažės iki minimumo.

 

Veiksmų planas

 

Pasirinkite laiką pokalbiui. Tinkamas momentas gali būti lemiamas veiksnys. Neprašykite atostogų, jei darbe ištiko krizė, pavyzdžiui, esant dideliam krūviui, baigiant grandiozinį projektą ar sugedus įrangai, dėl ko stoja darbas. Planuokite susitikimą su viršininku, kada jis mažiausiai užimtas ir geriausiai nusiteikęs. Venkite kreiptis sunkiausią krūvio atžvilgiu savaitės dieną, t. y. pirmadienį ir penktadienį. Įspėkite bosą iš anksto, jog norite pasikalbėti apie atostogas, pavyzdžiui, užsiminkite apie tai rytinio susirinkimo metu, parašykite trumpą el. laišką arba paskambinkite (geriausia po pietų). Leiskite vadovui pasirinkti patogų laiką pokalbiui akis į akį.

 

Atsižvelkite į darbo specifiką. Planuodami pateiki atostogų prašymą atsižvelkite į įstaigos ar firmos darbo specifiką, t. y. veiklos pikus ir atoslūgius. Venkite išeiti didžiausio užimtumo laikotarpiu, ypač jei darbo krūvis kinta sezoniškai ar cikliškai. Niekas nenori prarasti darbuotojų, jei prieš akis – pelningiausias laikotarpis, kai reikia atitikti išaugusią paklausą. Mažai tikėtina išeiti atostogų iki metinės ataskaitos likus kelioms savaitėms. Sudėtinga, jei bosas ir taip prarado dalį rankų, pavyzdžiui, susirgus personalui, išvykus į komandiruotę ir pan.

 

Suformuluokite užklausos kontekstą. Jei norite prašyti atostogų laikotarpiui, kuris prieštarauja darbo grafikui, būtinai paaiškinkite, kodėl norite nedirbti nurodytomis datomis. Pavyzdžiui, galite sakyti: „Suprantu, kad mėnesio pabaigoje baigiame projektą ir atsiskaitysime su užsakovais, tačiau liepos 27 d. tuokiasi mano sesuo, tad būčiau dėkingas, jei galėčiau dalyvauti šventėje ir praleisti laiką su šeima.“ Svarbu užtikrinti, kad užklausos metu dirbtumėte nepriekaištingai ir laikytumėtės terminų. Jei įmanoma, atlikite savo užduotis ir pabaikite darbus iki atostogų.

 

Planuokite iš anksto. Turėdami metinį planą galite būti tikri, kad sugebėsite suderinti savo funkcijas darbe ir atostogas. Daug lengviau išpildyti atskirų darbuotojų norus, iš anksto žinant jų pageidavimus ir prioritetus. Pavyzdžiui, vieni mielai poilsiauja ne sezono metu (rudenį, ankstyvą pavasarį), kiti taiko, kad sutaptų tėvų ir vaikų atostogos. Jei norite laisvų dienų neplanuotai, būtinai praneškite vadovui kuo anksčiau ir nurodykite svarią priežastį. Jei kalendoriuje artimiausiu metu nenumatyta svarbių darbų ar projektų, tikėtina, kad kliūčių nebus. Laidotuvių ir kitų šeimos nelaimių atveju daugelis darbdavių reaguoja skirtingai, palyginti su šventėmis ar kelionėmis, ir išreiškia supratingumą.

 

Nepamirškite pasinaudoti kompensacijomis. Lietuvos Respublikos teisės aktai reglamentuoja, jog teisė pasinaudoti visomis ar dalimis kasmetinių atostogų (arba gauti piniginę kompensaciją) parandama praėjus trejiems metams nuo kalendorinių metų, kuriais buvo įgyta teisė į visos trukmės kasmetines atostogas. Priminkite apie tai vadovui. Nors dauguma darbdavių paiso šių reglamentų, kartais reikia kone išsireikalauti atostogų arba piniginės kompensacijos.

 

Nerizikuokite naujoko reputacija. Pirmi trys mėnesiai yra bandomasis laikotarpis, per kurį nori susipažinti tiek vadovas, tiek kolektyvas. Galite jaustis kaip po didinamuoju stiklu. Tikslinga susilaikyti nuo laisvadienių ir palaukti, kol terminas bus pratęstas arba bus pasiūlyta neterminuota darbo sutartis. Jei suplanavote kelionę dar prieš įsidarbinant naujoje vietoje, praneškite apie tai kuo anksčiau ir nusiteikite, jog praleistos dienos bus neapmokėtos. Būtų idealu, jei iki išvykimo sužibėtumėte naujame darbe, kad būtų verta laukti jūsų.

 

Kreipkitės raštu. Jeigu bosas vengia susitikti – tyčia ar dėl užimtumo, kreipkitės raštu. Išsiųskite vadovui el. laišką, o jo kopiją – visiems kitiems įstaigos darbuotojams, kurie turėtų žinoti. Dėstykite mintis trumpai ir aiškiai. Pavyzdžiui: „Laba diena, Petrai. Būčiau dėkinga, jei suteiktumėte laisvų dienų per mano vaikų atostogas. Pageidaujamos dienos – liepos 10–21 d. Šiuo metu baigiu savo projektą, todėl iškart po atostogų galėčiau imtis naujų darbų. Dėkoju už jūsų dėmesį, Rūta.“

 

Nekurkite planų, kol negavote pritarimo. Prašymas dėl atostogų turėtų skambėti kaip prašymas, o ne sandoris ar reikalavimas. Venkite skelbti apie savo ateities planus, kol negavote vadovybės pritarimo. Verčiau sakykite: „Norėčiau praleisti paskutines dvi rugpjūčio savaites prie jūros su šeima. Ar tai būtų įmanoma?“ Nesakykite: „Nusipirkau kelionę į Turkiją liepos viduryje ir man reikia atostogų“ arba „Jei išleisite mane į Egiptą, grįžęs dirbsiu dar geriau.“

 

Pieškite optimistinę viziją. Nuraminkite bosą, kad per atostogas jis nepajaus jokių darbo nesklandumų, nes baigėte savo projektus arba perdavėte užduotis kolegoms. Galite priminti: „Sofija ir Rokas dirbs skyriuje, kol aš atostogausiu. Jie pasirūpins mano nuolatiniais klientais, jeigu jiems ko nors prireiktų.“ Tačiau akcentuokite, kad atostogų metu būsite nepasiekiami nei telefonu, nei el. paštu, kad bosui ar kolegoms nekiltų noras piktnaudžiauti jūsų gerumu.

 

Atlikite namų darbus. Jeigu reikia, skirkite kelias papildomas valandas ir iki atostogų atlikite užduotis, už kurias esate atsakingi. Įspėkite ne tik kolegas, bet ir nuolatinius klientus, kad jie galėtų atidėti planinius reikalus, kol sugrįšite. Kontroliuokite situaciją ir nepalikite chaoso. Didelė nepagarba užkrauti bendradarbiams nebaigtus darbus nieko nepaaiškinus. Esate tik mažas sraigtelis ir sudėtingo mechanizmo dalis.

 

Pasidalinkite krūviu. Susitarkite su bendradarbiais, kaip planuoti kolektyvo atostogas ir pasidalinti pareigas, kad nenukentėtų nė vienas. Žmogus, kuris dengė kolegų atostogas, vėliau taip pat turi teisę pailsėti. Suteikite specifinių žinių, kurios pravers, pavyzdžiui, informuokite apie terminus, sutarčių niuansus, išskirtinius klientus ir pan. Pasitarkite su kolegomis, ką galite atlikti iki atostogų, vėliau jiems būtų lengviau ir netektų lopyti spragų.

 

Įspėkite klientus. Raštu praneškite užsakovams apie planuojamas atostogų dienas. Nurodykite, kas patenkins jų poreikius, kol būsite išvykę. Tuomet nereikės atsakinėti į el. laiškus ne darbo metu. Apsidrauskite nuo galimų nesklandumų, kad grįžę po poilsio nerastumėte krūvos skundų ir rūškaną boso veidą. Gerai suplanavę savo nebuvimą ir pasirūpinę pavaduojančiais asmenimis, kitą kartą lengviau gausite laisvadienių.

 

Būkite sąžiningi su kolegomis. Aptarkite tvarką, kaip išnaudoti populiariausią atostogų laiką, kuris sutampa su mokinių atostogomis, didžiosiomis šventėmis, vasaros mėnesiais. Stenkitės rasti bendrą kalbą, kol neįsikišo vadovas. Deja, kartais tai neišvengiama. Visi turi asmeninių ir šeiminių įsipareigojimų, todėl sunku sudaryti idealų tvarkaraštį.

 

Nebijokite klausti. Net jei teisiškai nepriklauso laisvadieniai, tačiau itin reikia kelių dienų, drąsiai kreipkitės į vadovą ir išdėstykite situaciją. Tyrimai rodo, kad poilsis padidina produktyvumą ir kūrybingumą, pagerina fizinę ir psichinę sveikatą. Pauzė nuo darbo gali būti geriausias dalykas, kurį galite padaryti dėl savo karjeros arba įmonės pelno.

 

Padėkokite. Nors atostogos yra savaime suprantamas dalykas, jei vadovas patenkina prašymą, reikėtų padėkoti. Mandagumas padeda palaikyti kolektyve draugišką ir malonų mikroklimatą. Jei keliaujate, parvežkite simbolinių lauktuvių bendradarbiams. Nebūtina vaišinti visų iš eilės. Užtenka pasiūlyti vieną dėžutę saldumynų arba suvenyru papuošti bendro naudojimo patalpą.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė