Kaip mūsų vardas veikia mūsų išvaizdą?
2021-07-27 09:12Kūdikio vardo rinkimas yra vienas pirmųjų didelių sprendimų, kuriuos turi priimti tėvai. Pasirodo, kad renkant vardą, kurį vaikas naudos visą gyvenimą, reikia labai gerai pagalvoti, nes, pasak vieno tyrimo, vardai gali nulemti, kaip žmogus atrodys suaugęs. Šio tyrimo rezultatai yra gana įdomūs, nes jie paaiškina, kaip vardai gali formuoti veido bruožus.
Tyrimo dalyviai turėjo pagal nuotrauką pabandyti atspėti nepažįstamo žmogaus vardą
„Emilijoje yra kažkas, kas… tiesiog atrodo kaip Emilija (angl. Emily)”, – sakė mokslinių tyrimų grupės docentė Anne-Laure Sellier. „Brightside.me” rašo, kad tai įrodė šių mokslininkų atliktas eksperimentas su dalyviais iš Prancūzijos ir Izraelio. Respondentams buvo parodytos atsitiktinio asmens nuotraukos, o tada paprašyta iš 4 pateiktų variantų pasirinkti tikrąjį asmens vardą. Pagal atsitiktinumo dėsnius tiriamieji teisingai atspėjo apie 25 % kartų. Tyrimo dalyviams iš karto pavyko teisingai atspėti žmonių nuotraukose vardus maždaug nuo 25 iki 40 % atvejų. Šie rezultatai reiškia, kad yra kažkas, kas mūsų veiduose išduoda tikruosius mūsų vardus.
Kompiuterinis algoritmas sugebėjo nustatyti unikalius veido bruožus, susijusius su kiekvienu vardu
Norėdami toliau išbandyti šią teoriją, mokslininkai atliko kompiuterinę daugiau nei 94 tūkst. asmenų veidų analizę, norėdami sužinoti, ar skaičiavimo mašina taip pat galės sutapatinti nuotraukas su atitinkamais vardais. Mašina pasirodė geriau nei savanoriai, teisingai pasirinkdami atsakymus 54 – 64 % kartų. Kompiuterinis algoritmas nuotraukas išanalizavo, sukurdamas ant asmenų veidų vadinamuosius šilumos žemėlapius. Šiame žemėlapyje buvo išryškinti veido komponentai, kurie padėjo, nustatant tikrąjį žmogaus vardą.
Vardai susiję su jau egzistuojančiais socialiniais ir kultūriniais lūkesčiais
Mokslininkų grupė spėja, kad respondentai galėjo teisingai atspėti dėl stereotipų, pridedamų prie kiekvieno vardo. Pagal anksčiau pateiktą doc. Anne-Laure Sellier pavyzdį, galima panašiai nustatyti, kad Katherine yra geros studentės vardas, o Allison rodo, kad šis vardas priklauso klastingai merginai. Socialinis požiūris į tam tikrą vardą gali turėti įtakos tam, kaip tokio vardo savininkas turėtų atrodyti.
Žmonės gali nesąmoningai pakeisti savo išvaizdą, kad atitiktų jų vardų stereotipą
Tyrimo duomenimis, kai visuomenė įsivaizduoja, kaip atrodo tam tikras vardas, tarkime, Tomas, tada žmonės su tuo pačiu vardu gali nesąmoningai imituoti tuos pačius bruožus. Praktika keisti savo fizinę struktūrą, siekiant susivienijimo, siekia senovės Peru. Genties nariai surišdavo kūdikių kaukoles, kad jos būtų labiau pailgos. A. L. Sellier sako, kad tai, ką mes dėvime, ką darome su savo plaukais ar net tatuiruotės, kurias mes nusprendžiame pasidaryti, yra dalis pastangų pabrėžti mūsų priklausomybę.
Užuomina gali būti šukuosena ir vardo skambesys
Mes galime susieti vardą Jennifer su kažkokia šviesiaplauke ir tai tikriausiai todėl, kad tokius plaukus turi kelios visiems žinomos Jennifer. Vieno eksperimento metu mokslininkai iškirpo asmens veidą ir paprašė respondentų atspėti vardą vien tik plaukų. Neįtikėtina, bet respondentai vėl dažniausiai sugebėjo teisingai pasirinkti. Tyrėjai mano, kad taip yra todėl, kad plaukai yra vienas lengviausių dalykų, kuriuos žmogus gali kontroliuoti, jei nori nukopijuoti tam tikrą išvaizdą. Vardo skambesys taip pat gali būti svarbus veiksnys. Pavyzdžiui, vardas Bobas turi apvalesnį garsą, todėl paprastai siejamas su apvalesniu veidu.
Sunkiau nuspėti išvaizdą, kai vardai yra labai unikalūs
Mokslininkai nustatė, kad žmonės, kurių vardai buvo labai išskirtiniai ir unikalūs, pastebėti ryšį tarp vardo ir išvaizdos buvo sunkiau. Tyrėjai kelia hipotezę, kad unikalūs vardai neturi jokių stereotipų, todėl išnyksta spaudimas asmeniui juos atitikti. Be to, paprastai sunkiau atspėti žmonių vardus, kurie užaugo kitoje kultūroje. Pavyzdžiui, kai respondentams iš Prancūzijos buvo parodytos izraeliečių nuotraukos, jie turėjo mažiau galimybių teisingai nustatyti vardą.