Kaip išvalyti makiažo dėmes?
2024-05-31 07:21Kad ir kaip saugantis, užtenka trumpo sąlyčio su padažytu veidu, jog ant drabužių liktų makiažo pėdsakų. Dėmės sugadina ne tik nuotaiką. Kosmetika gali negrįžtamai pakenkti tekstilei, todėl svarbu nedelsiant išvalyti.
Ir vėl atsitiko…
Makiažas turi keistą savybę atsidurti ten, kur neturėtų būti. Pėdsakai lieka pastačius palto apykaklę, nubyrėjus blakstienų tušui, netyčia brūkštelėjus per lūpas ar net apkabinus sutiktą draugą. Jei nežinote, kaip tinkamai išvalyti dėmes, jos gali visiems laikams sugadinti mėgstamus drabužius.
Nors visais atvejais tinka taisyklė valyti kuo skubiau, reikia atsižvelgti, kad kosmetikos sudėtyje esantys skirtingi komponentai ir jų deriniai gali lemti papildomų iššūkių. Pavyzdžiui, susitepus vandeniui atspariu tušu prireiks kitokių valymo produktų, palyginti su BB kremu ar pudriniais skaistalais. Sunkiausiai panaikinamas dėmes palieka pieštukiniai lūpų dažai, ypač ant sintetinių audinių, kurie traukia pigmentus.
Skystos makiažo priemonės
Jei ant drabužių liko vandeningos konsistencijos maskavimo priemonių, lengviausiai išvalysite vyriškomis skutimosi putomis. Po dėme pakiškite švarų purų rankšluostį, o ant viršaus esantį medžiagų kiekį nubraukite šaukšteliu ar švariu sviesto peiliu. Nereikia tapšnoti ar bandyti nusunkti, nes skystis išplis didesniu spinduliu. Pašalinę kuo daugiau kosmetikos, patepkite nešvarią vietą putomis, pradedant nuo išorinio krašto centro link, ir palikite 10 min., kad cheminės medžiagos suardytų kosmetikos pigmentus. Rūbą patieskite taip, kad dėmė nesiliestų su sveiku audiniu. Praėjus rekomenduojamam laikui, dėmėtą vietą praplaukite tekančio vandens srove. Jeigu reikia, pakartotinai valykite putomis. Vėliau išskalbkite rūbą įprastu režimu skalbimo mašinoje ar rankomis. Ką daryti, jei namie nėra skutimosi priemonių? Naudokite sausą valymą sodos milteliais – jie puikiai sugeria skystus nešvarumus. Berkite ir valykite 2–3 kartus, kol dėmė pradės blukti. Kraštutiniu atveju pagelbės ledo kubelis iš šaldymo kameros – juo patrinkite šviežią dėmę. Šaltis sustabdys plitimą ir žala bus mažesnė.
Žingsnis po žingsnio. Skystas makiažo pagrindas
1. Produkto perteklių nusausinti popieriniu rankšluosčiu ar švaria šluoste. Nuplauti šiltu vandeniu. 2. Apdoroti baltojo acto ir indų ploviklio mišiniu (1:1). Palikti 10–15 min. Neskalauti. 3. Išskalbti rūbą įprastu skalbikliu didžiausioje temperatūroje, kuri nurodyta ant etiketės. 4. Jei dėmė liko, prieš džiovinant pakartoti 2 ir 3 žingsnius. 5. Metodas tinka medvilniniams ir sintetinių audinių rūbams. Jei išsitepė šilkas ar vilna, geriau nunešti drabužį į cheminę valyklą. |
Kreminės konsistencijos priemonės
Žala audiniams priklauso nuo veikimo laiko, todėl suteptus rūbus valykite nedelsiant. Įsisenėjus dėmėms sunku pašalinti pigmentus ir lieka žymių. Riebalus geriausiai skaido šarminės plovimo priemonės, tik skaidrios, bekvapės ir bespalvės. Tinka indų ploviklis, skystas muilas, plaukų šampūnas, dušo želė. Į dubenį įpilkite vandens ir plovimo priemonės santykiu 1:1, įlašinkite maistinio acto ir išmaišykite. Suvilgykite mišiniu baltą švarią skepetaitę ir užtepkite ant dėmės. Judesiai turi būti švelnūs, nereikia trinti. Kreminės konsistencijos priemonės dažniausiai laikosi audinio paviršiuje ir neįsiskverbia gilyn į pluoštą. Atsargiai tapšnojant nešvarumai pakils į paviršių ir pradės tirpti. Lūpų dažų, kontūrinių pieštukų žymes valykite vatos tamponėliu, suvilgytu alkoholiu. Iš bėdos išgelbės plaukų lakas su alkoholiu. Užpurkškite, leiskite išdžiūti ir nuvalykite drėgna servetėle. Lauko sąlygomis pirma pagalba – citrinos sultys, ypač baltiems audiniams. Rūgštys pradeda ardyti pigmentus ir audiniai nusidažo mažiau, lengviau pašalinti dėmes skalbiant. Valydami gležnus ar ryškius, margus audinius įsitikinkite, ar agresyvūs valikiai nepakenks tekstūrai ir spalvai. Pirmiau išbandykite nepastebimoje vietoje.
Žingsnis po žingsnio. Lūpų dažai
1. Suteptą rūbą dėti į šaldiklį ir palaikyti 20 min. 2. Išimti ir pašalinti dažus sviesto peiliu. 3. Dėmę suspausti tarp dviejų popierinio rankšluosčio lapų. 4. Drėgną šluostę suvilgyti indų plovikliu ir, kai suputos, apdoroti dėmę. Nuplauti šiltu vandeniu ir kartoti. 5. Jeigu nepavyko pašalinti, apdoroti dėmę skystu audinių plovikliu ir palikti 20 min. 6. Išskalbti rūbą įprastu skalbikliu didžiausioje temperatūroje, nurodytoje ant etiketės. 7. Jei dėmė liko, prieš džiovinant pakartoti 5 ir 6 žingsnius. |
Birūs produktai
Pirmiausia pašalinkite miltelius nuo audinio paviršiaus. Nustatykite šalto oro režimą ir nukreipkite plaukų džiovintuvą 30–40 laipsnių kampu (ne statmenai). Nešvarumus galima surinkti dulkių siurbliu arba lipniąja juostele. Taip pasišalina didžioji dalis birių produktų. Jeigu liko pėdsakų, nevalia trinti, nes pigmentas įsigers į gilesnius sluoksnius. Vietoj to naudokite putotas priemones kaip skystos kosmetikos atveju. Taip pat tinka bet kokie kiti dėmių valikliai. Suvilgykite suteptą vietą ir palikite 5 min. Tada praskalaukite po drungno vandens srove ir išskalbkite įprastu būdu.
Žingsnis po žingsnio. Kompaktinė pudra
1. Nukratyti ir nupūsti kuo daugiau miltelių. 2. Pakišti po šilto vandens srove saugant, kad dėmė neplistų į švarias zonas. Murziniausią vietą laikyti žemiausiai. Kuo didesnis slėgis, tuo geriau išsiplauna. 3. Apdoroti dėmę acto ir indų ploviklio mišiniu (1:1). Palikti 10–15 min. Neskalauti. 4. Išskalbti rūbą įprastu skalbikliu didžiausioje temperatūroje, nurodytoje ant etiketės. 5. Jei dėmė liko, prieš džiovinant pakartoti 3 ir 4 žingsnius. |
Riebūs produktai
Kūno kremo, aliejaus, augalinio sviesto, apsauginės priemonės nuo saulės dėmes reikia valyti iš karto pastebėjus. Padėkite rūbą ant medinės lentelės, iš viršaus užklokite keliais sluoksniais perlenktą popierinio rankšluosčio gabalėlį ar vienkartinę servetėlę. Paspauskite, kad susigertų riebalai. Netrinkite. Kartokite su švariu popieriumi 2–5 kartus. Užpilkite ant dėmės indų ploviklio. Švelniai pagniaužykite, kad suputotų, ir palikite 20 min. Išskalaukite karštame vandenyje. Jeigu dėmė atsirado anksčiau nei 3 val., padės natrio chloridas. Užmerkite rūbą karštame vandenyje, kuriame ištirpintos dvi saujos rupios druskos. Po pusvalandžio išskalaukite ir skalbkite įprastu būdu. Baltus rūbus galima išvalyti krakmolo košele. Prieš naudojant agresyvias medžiagas ar aukštą temperatūrą, būtina įsitikinti, ar tai nekenkia tekstilei.
Žingsnis po žingsnio. Blakstienų tušas ir kita vandeniui atspari kosmetika
1. Nuvalyti dėmę valikliu su aktyviosiomis paviršiaus medžiagomis ir fermentais. Patrinti nenaudojamu dantų šepetėliu ir palikti 20 min. 2. Nuplauti karštu vandeniu. 3. Išskalbti rūbą įprastu skalbikliu didžiausioje temperatūroje, nurodytoje ant etiketės. 4. Jei dėmė liko, prieš džiovinant pakartoti 1–3 žingsnius. |
Atmintinė
- Pirmiau dažykitės, paskui renkitės. Ugdykite įprotį sėsti prie tualetinio stalelio iškart po rytinio dušo. Patogiausia vilkėti chalatą ar kitą namų rūbą, kurio nereikia vilktis per galvą.
- Jei pasidažėte ir kyla rizika ištepti rūbus, užsiriškite ant veido šilkinę skarelę – apsaugos drabužius ir nesugadins makiažo.
- Kai tenka gražintis apsirengus, portretinę zoną (pečius, krūtinę) uždenkite rankšluosčiu, chalatu ar servetėle. Jei nutiks nelaimė, išsiteps apsauginis sluoksnis, o ne rūbas.
- Reguliariai valykite makiažo teptukus, kempinėles. Švarių paviršių sukibimas yra didžiausias, jie geriau perneša kosmetikos produktus. Kuo labiau aplipę įrankiai, tuo labiau byra.
- Bet kokią tarą (tūtelę, indelį, dėžutę) atidarykite virš tualetinio stalelio, o ne ant savo kelių.
- Įprotis liesti save, pavyzdžiui, čiupinėti sagas, žaisti su raišteliais, didina dėmių riziką.
- Rankinėje visada turėkite drėgnų makiažo valymo servetėlių. Jos tinka ne tik veidui, bet ir dėmėms. Praverčia, kai reikia išvalyti kosmetiką nedelsiant, o po ranka nėra plovimo priemonių.
- Nenaudokite dėmėms valyti makiažo valiklių, pagamintų aliejaus pagrindu.
- Negalima trinti popieriniu rankšluosčiu ar servetėle, nes sušlapę suyra, padengia audinį baltomis apnašomis ir dar labiau pablogina vaizdą.
Autorius Jurgita Ramanauskienė