Kaip gelbėti planetą, neiškėlus kojos iš namų
2015-01-30 15:37Norėtumėme išgelbėti planetą, bet trūksta idėjų, kaip tai padaryti? Nėra jokių abejonių, kad žmonių planetos išsaugojimas – tai ne vieno asmens darbas. Tačiau kiekvienas žmogus gali padaryti kažką, nuo ko priklauso ateitis. Didieji tikslai pasiekiami, kai visi veikia išvien. 19 patarimų, kaip tą padaryti.
- Naudoti elektros energiją taupančias lemputes. Jos padės sutaupyti daug energijos (50 – 80 %).
- Ekonomiškai taupyti vandenį. Namuose įrengti vandenį taupančius maišytuvus ir tualetus. Visada reikia įsitikinti, kad čiaupai tinkamai užsukti ir nebėga vanduo, kai jo nereikia (pavyzdžiui, valantis dantis ar plaunant indus).
- Rinktis baldus ir grindis iš bambukų pluošto. Bambukas – tai greitai augantis medis, pasižymintis unikalia savybe: gebėjimu savaime atsinaujinti daug greičiau negu kiti medžiai.
- Išnaudoti šviesųjį paros metą. Saulės šviesa – puikus natūralios energijos šaltinis. Dieną atitraukite užuolaidas, žaliuzes, Saulė prišildys patalpas, todėl pavyks šiek tiek sutaupyti šildymui.
- Namuose patiesti kilimų. Žiemą kilimai padeda sulaikyti šilumą, ypač, jei grindys marmurinės arba keramikinės.
- Šaldytuvą statyti vėsiausioje namų vietoje, ten, kur jo nepasiekia saulės spinduliai. Įrodyta, kad šaldytuvas, pastatytas tiesioginėje saulės šviesoje, sunaudoja daugiau energijos negu pastatytas vėsioje.
- Naudoti energiją taupančius prietaisus. Jie naudoja mažiau energijos nei standartiniai modeliai. Skirtumą galima pajusti, kai ateina laikas mokėti mokesčius.
- Skalbinius skalauti vėsiame vandenyje. Vandens šildymas sunaudoja labai daug energijos, todėl skalauti skalbinius geriausia su šaltu vandeniu.
- Naudoti mikrobangų krosnelę. Mikrobangų krosnelė sunaudoja per pusę mažiau energijos negu įprastinės elektros viryklės.
- Kompostuoti maisto atliekas, likusias nuo maisto gaminimo. Tai padės paprastai sumažinti buitinių atliekų kiekį.
- Darže ir sode auginti tik tokius augalus, kurie yra gerai prisitaikę prie šalies klimato juostos. Egzotiniams augalams reikia ne tik daugiau priežiūros, bet ir resursų. Rinktis tokius augalus, kurių auginimas nekenkia aplinkai.
- Naudoti natūralias buities valymo priemones. Tai actas, citrina, maistinė soda. Šie produktai veiksmingai išvalo net įsisenėjusias dėmes ir nedaro žalos aplinkai.
- Namų interjerą ir eksterjerą dekoruoti augalais. Kambariniai augalai gerina oro kokybę namuose bei puošia, pagyvina aplinką, suteikia jaukumo.
- Prikelti senus daiktus naujam gyvenimui. Neišmesti senų daiktų, o pabandyti pritaikyti juos naudojimui. Galbūt kai ką užtektų perdažyti, dekoruoti, šiek tiek pataisyti ir vėl būtų galima naudoti pagal tiesioginę paskirtį arba visiškai naują ir netikėtą.
- Izoliuoti langus ir duris. Tinkama izoliacija apsaugos namus nuo šalto oro, todėl pavyks sutaupyti šildymui.
- Rasti pakaitalą medienai židinyje ar krosnyje. Tokiais pakaitalais gali tapti pjuvenos arba net panaudotos kavos pupelės.
- Naudoti ekologiškus dažus. Ekologiškuose dažuose yra mažesni kiekiai lakiųjų organinių dalių, todėl jie yra mažiau kenksmingi aplinkai.
- Taisyti pralaidžius vandeniui vamzdžius ir čiaupus. Tą padaryti tada, kai tik pastebima problema. Sprendimo taisyti neatidėlioti.
- Lauko apšvietimui naudoti saulės baterijas. Saulės baterijos naudoja saulės energiją, todėl nebereikia naudoti elektros energijos.