Žmonės linkę pasitikėti tais, kurie turi gerą reputaciją: yra sąžiningi, patikimi ir atsakingi. Susigadinti reputaciją labai lengva – užtenka vos vieną kartą pasielgti nesąžiningai ir iškart pasklis neigiamos apkalbos. Tačiau atpažinti patikimą žmogų gali būti dar sunkiau.

 

patikima, nepatikima

Nėra vieno apibrėžimo, kuris paaiškintų, koks yra patikimas žmogus. Tai toks asmuo, kuris:

 
  • Nuoširdus.
  • Veiksmai atitinka žodžius.
  • Gali pasakyti „ne“ pagarbiai ir „taip“ patikimai.
  • Laikosi susitarimų arba iš naujo derina sąlygas.
  • Moka pripažinti, kai ko nors nemoka, negali atlikti.
  • Yra ir lankstus, ir patikimas.
  • Nuoširdžiai apgailestauja, jei turi ką nors nuvilti.
  • Linkęs ieškoti kompromisų, tačiau ištikimas savo esminėms vertybėms.
  • Etiškas elgesys, teigiamos vertybės ir principai – išskirtiniai šios asmenybės bruožai.
  • Nori ir moka kalbėti maloniai apie tai, ko kiti nenori girdėti.
  • Geba išreikšti nesutikimą, bet nesivelti į ginčus. Ieško draugiškų argumentų.
  • Neslepia savo jausmų, tikslų.
  • Toleruoja kitokį žmonių požiūrį.
 

Šiek tiek neįtikėtina, bet, pasak psichologų, ar žmogus patikimas galima nuspręsti vien pažvelgus į jį. Tikriausiai niekam nekyla abejonių, kad daugiausiai atskleidžia veidas.

 

Žmonės yra labiau linkę pasitikėti žmonėmis, kurių antakiai yra aukštai, o skruostikauliai ryškūs. Mažesnio pasitikėjimo nusipelno tie asmenys, kurių antakiai yra arčiau akių, o skruostikauliai ne tokie ryškūs. Žinoma, nėra jokių tikslių įrodymų, kad veido bruožai nurodytų, kiek iš tikrųjų žmogus yra sąžiningas, tačiau išvaizda kelia asociacijas apie tai, koks žmogus turėtų būti.

 

Niujorko universiteto psichologai nustatė, kad tam tikra smegenų dalis nusprendžia apie kito žmogaus patikimumą net tada, kai sąmoningai to asmens nepažįsta.

 

Smegenims užtenka tik 33 milisekundžių (trijų šimtųjų sekundės – arba dešimtadalio to laiko, kurio reikia smegenims, kad pasiųstų signalą mirksėti), kad nuspręstų, ar šalia esantis žmogus yra patikimas. „Mūsų rezultatai rodo, kad smegenys automatiškai nustato, ar veidas yra patikimas dar prieš tai, kai yra sąmoningai suvokiama. Rezultatai sutampa su daugybe kitų žmonių elgesio tyrimų ir parodo, kad spontanišką nuomonę apie kitus susidarome nesąmoningai“, – sako Niujorko universiteto psichologijos departamento profesoriaus asistentas Jonathanas Freemanas.

 

Tarp žymių žmonių yra daugybė patikimų žmonių? Holivudo aktorės Angelinos Jolie griežtoki veido bruožai rodo, kad ji galėtų būti patikima asmenybe, o štai švelnių bruožų buvusi Rusijos šnipė Anna Chapman – nėra pats patikimiausias žmogus.

 

Daugelio žmonių pasąmonėje rudų akių savininkai atrodo patikimesni nei mėlynakiai. Paprastai rusvų akių savininkai turi ryškesnius bruožus (didelę burną, platesnį smakrą, stambesnę nosį ir ryškesnius antakius negu mėlynakiai, kurie išsiskiria siauromis lūpomis, mažesnėmis akimis, ilgesniu smakru. Visos šios ypatybės pasąmonės lygmenyje siunčia signalą, kad reikėtų būti atsargiems, bendraujant su šiais žmonėmis. Tiesa, kol kas tokie tyrimai atlikti tik su europidų rasės žmonėmis. Kokie būtų rezultatai, jei tyrimuose būtų dalyvavę ir kitų rasių žmonės telieka tik spėlioti. Kita vertus, tarp juodaodžių mėlynakių tikriausiai nėra…

 

Kaip jau minėta, nors nuomonė apie žmogaus patikimumą susiformuoja pasąmonės lygmenyje, tai nėra garantija, kad žmogus toks ir yra. Patikimumas – tai toks dalykas, kurį reikia užsitarnauti savo darbais ir žodžiais. Neteisinga būtų manyti, kad tokiais žmonėmis gimstama arba, kad užtenka šiek tiek pakoreguoti išvaizdą, kad taptumėte patikimesni. Juokingai atrodytų žmogus, kuris bandytų nusipiešti labai išraiškingus antakius, kai pati gamta jam padovanojo neryškius ir augančius prie pat akių vokų. Taip pat keistai atrodytų tas, kuris, norėdamas atrodyti patikimesnis, pradėtų nešioti rudos spalvos kontaktinius lęšius. Svarbiausia – pasitikėti savimi ir stengtis gyventi taip, kad aplinkiniams nekiltų abejonių dėl jūsų patikimumo. Tada tokie dalykai, kaip neryškūs žandikauliai, plonos lūpos ir mėlynos akys neturės jokio poveikio kitų žmonių vertinimui.