Pastaruoju metu labai didelis dėmesys skiriamas žalio maisto vartojimui, tačiau, ar tikrai tokia mityba yra sveika ir nekenkia organizmui? Kodėl vienas žmogus nuo žalio maisto jaučiasi pilnas jėgų ir energijos, o kitas – priešingai? Kodėl vienus vegetariška ar veganiška mityba išsekina, o kitus priverčia „sužydėti“?

 

maistas

Šiandien vis daugiau žmonių gyvenime vadovaujasi taisykle: „galima valgyti viską, ko tik norisi, jeigu tai žalia ir daržovės“. Teigiama, kad tokia mityba – garantija, kad pagerės sveikatos būklė. Žalios mitybos krypčių priskaičiuojama labai daug, pavyzdžiui, vaisiavalgystė arba dr. D. N. Grahamo „80 / 10 / 10“ dieta, kuri remiasi tuo, kad per dieną reikia gauti labai daug kalorijų iš vaisių ir riboti riebalų ir baltymų suvartojimą.

 

Tikriausiai visiems, kurie sako, kad senovėje žmonės maitinosi sveikiau, vertėtų prisiminti, kad nei anksčiau, nei dabar daugelio žmonių mityba nebuvo ideali ir pavyzdinė. Jie valgė mėsą, pieno produktus ir kiaušinius. Tačiau sergant kai kuriomis ligomis būtini vartoti gyvuliniai baltymai. Nevartojant jų pakankamai, galima sulaukti liūdnų pasekmių.

 

Kokie kiti pavojai vartojant žalią maistą? Susargdinti gali maisto produktuose dažnai aptinkamos bakterijos, bakterijos ir pelėsis. Kai kurie žaliavalgiai vartotoja gyvulių mėsą ir jų produktus. Tačiau gyvulinės kilmės maistas yra didžiausias bakterijų šaltinis. Valgant žalius kiaušinius gresia užsikrėsti salmonelėmis, termiškai neperdirbtą mėsą, pieno produktus – listerijomis, E. Coli bakterijomis. Ruošiant tokį maistą labai svarbu laikytis higienos. Paruoštą maistą saugoti tinkamose sąlygose, kur jis ilgiau galės išlikti šviežias. Kiekvieną kartą reikia labai gerai nuplauti ir dezinfekuoti pjaustymo lenteles, įrankius ir lėkštes, kurios turėjo sąlytį su žaliu maistu. Prieš maisto gaminimą būtina švariai nusiplauti rankas. Būtina pažymėti, kad net ir maisto ruošimas aukštoje temperatūroje ne visada apsaugo nuo parazitų.

 

Kai kurie žmonės vis dar klaidingai mano, kad pelėsis ir grybelis nėra labai pavojingi žmonių organizmui. Šie mikroorganizmai dažnai veisiasi grybuose, sūriuose, daiguose, ankštinėse daržovėse, žemės ir kituose riešutuose, sėklose ir grūduose. Net aukštoje temperatūroje kenksmingi mikroorganizmai nežūsta. Žemės ūkyje naudojami įvairūs pesticidai, naikinantys pelėsį, kurie yra nemažiau pavojingi nei pats pelėsis.

 

Jeigu žmogus su maistu negauna visų reikalingų vitaminų ir mikroelementų, nusilpsta imuninė sistema. Organizmas tampa imlesnis infekcijoms, ypač grybeliui. Grybelis labai greitai dauginasi ir naikina žarnyno mikroflorą, skatina rūgimo procesus. Jis minta angliavandeniais. Daugindamasis naudoja deguonį ir išskiria etanolį, todėl prasideda rūgimo procesai, kurie gali būti sunkių ligų pradžia. Taip pat reikėtų vengti mielių, kurios veikia panašiai kaip ir grybelis organizme.

 

Ne tik gyvuliniai produktai gali paguldyti į ligos patalą. Vaisiai ir daržovės taip pat. Ypač, jei vartojami riešutai, kai žmogus nė neįtaria, kad jiems yra alergiškas. Ant salotų, daržovių ir vaisių taip pat būna įvairių mikroorganizmų, kurie gali užkrėsti. Labai svarbu daržoves ir vaisius vartoti tik tada, kai jie yra gerai nuplauti švariame vandenyje.

 

Vegetarinė žaliavalgystė galbūt yra sveikesnė mitybos alternatyva negu maitinimasis vien tik perdirbtu maistu, pusfabrikačiais. Tačiau nėra jokių įrodymų, kad ji būtų sveikesnė už tokius mitybos planus, kur didžiąją per dieną suvartojamo maisto dalį sudaro augaliniai produktai ir šiek tiek gyvulinių.

 

Kaip neapsinuodyti žaliu maistu?

 
  • Prieš maisto gaminimą arba valgymą visada nusiplauti rankas.
  • Maisto produktus pirkti tik iš patikimų šaltinių.
  • Maistą laikyti šaldytuve.
  • Valgomų maisto produktų ne šaldytuve nepalikti ilgiau nei 2 valandoms (ypač, jei tai gyvūniniai produktai, augalinis pienas, paštetai).
  • Lankytis tik tokiose viešojo maitinimo įstaigose, kur laikomasi aukščiausių higienos ir kokybės reikalavimų.
  • Kai kurie rekomenduoja maistą dezinfekuoti maistiniu vandenilio peroksidu.
  • Porą kartų per metus reikėtų išvalyti organizmą nuo parazitų. Gali padėti tam tikrų žolynų arbatos arba speciali dieta.