Tikriausiai daugelis dailiosios lyties atstovių jaučia, kad jų fizinė ištvermė kiekvieną mėnesį svyruoja. Kartais atrodo, kad būtų galima lengvai nubėgti 10 kilometrų, o kartais – net ir 500 metrų yra labai sunkiai įveikiama užduotis. Mokslininkai sako, kad energingumas priklauso nuo hormonų veiklos. Būtent jie veikia žmogaus jėgą, ištvermę. Nuo hormonų priklauso traumų tikimybė ir kaip kūnas reaguoja į fizinį krūvį.

 

ciklas

Priklausomai nuo dienos hormonai gali paversti visas pastangas sportuoti niekais arba atvirkščiai padėti pasiekti maksimalius rezultatus. Kita vertus, būtina atsiminti, kad hormonai kiekvieną žmogų gali veikti individualiai. Gyvenimas neprivalo sustoti, jei šiandien kraujyje hormonų kiekis padidėjo ar sumažėjo. Siekiant, kad fizinė veikla teiktų didžiausią naudą, reikia išmokti įsiklausyti į savo organizmą, keisti treniruočių tvarkaraštį pagal ciklą ir stebėti savijautą.

 

Tinkamiausios sporto šakos pagal standartinį 28 dienų menstruacijų ciklą:

 

1 – 7 dienos: joga, plaukimas, vaikščiojimas. Ciklas prasideda nuo pirmosios mėnesinių dienos. Šiuo metu kraujuojama, kankina spazmai, didesnis nei įprastai nuovargis, todėl treniruotis yra sunkiausia. Tačiau ginekologai nemano, kad šiomis dienomis reikėtų atsisakyti sporto, galbūt tik šiek tiek sumažinti fizinį krūvį. Jeigu jaučiamasi gerai, apskritai nėra reikalo keisti treniruočių pobūdžio. Teigiama, kad vėlesnėmis ciklo dienomis moters plaučiai veikia geriau, todėl per menstruacijas geriau vengti kardiotreniruočių ir ilgų nuotolių bėgimo. Jeigu nenorima prarasti geros formos, sportuoti būtina visada. Šiuo ypatingu moterims metu labiausiai tinka lengvi jogos pratimai, nesudėtingos kardiotreniruotės, vaikščiojimas, važiavimas dviračiu ir net plaukimas. Sportuojant rekomenduojama gerti daugiau vandens nei paprastai, nes per menstruacijas moterys netenka daugiau skysčių. Atkreipti dėmesį, kad spazmus gali paaštrinti pratimai, atliekami ant pilvo, todėl svarbu nepersistengti.

 

7 – 14 dienos: funkcinė intervalinė treniruotė ratu (angl. „Boot Camp“), jėgos treniruotės, kitos didelio intensyvumo treniruotės. Pasibaigus menstruacijoms testosterono ir estrogeno lygis pradeda kilti. Testosteronas padeda sukurti liesų raumenų masę, o estrogenas reikalingas jungiamųjų audinių gamybai, kurie pritvirtina raumenis prie kaulų. Šiuo metu kūnas turi daugiausiai energijos, todėl reikėtų tą išnaudoti intensyvesnėms treniruotėms.

 

15 – 21 dienos: kūno lavinimo treniruotės (angl. „Barre“), choreografija, pilatesas, bėgimas. Po 14 dienos estrogeno lygis pradeda kristi. Energingumas taip pat mažėja. Šiuo metu bet kokios treniruotės gali atrodyti sunkesnės nei yra iš tikrųjų. Šiomis dienomis yra didžiausia raiščių ir sausgyslių plyšimo, kitų sužeidimų rizika. Rizikingą, ekstremalų sportą geriau atidėti kitam kartui. Idealu, jei šiomis dienomis sportuojantįjį prižiūri treneris. Ištvermė šiomis dienomis yra pakankamai didelė, todėl tinka lėtos, stabilios kardiotreniruotės, ilgų nuotolių bėgimas, sportas su elipsiniais treniruokliais.

 

22 – 28 dienos: jėgos joga („Ashtanga Vinyasa“ jogos rūšis), sportas su dviračiais treniruokliais. Šiomis dienomis organizmas ruošiasi menstruacijoms, todėl kraujyje smarkiai padidėja progesterono koncentracija. Kai kurias dailiosios lyties atstoves vargina pilvo spazmai, nuotaikos svyravimai, jautrios krūtys, skysčių kaupimasis ir padidėjęs prakaitavimas. Šiuo metu kūno temperatūra gali padidėti 1 laipsniu. Tai sporto rezultatams nekenkia, bet žmogus greičiau nei paprastai suprakaituoja. Nepaisant to, kad šiomis dienomis labai norisi patinginiauti ant sofos, taip daryti nereikėtų. Sportas skatina endorfinų, laimės hormonų, išsiskyrimą, todėl kelia nuotaiką ir padeda pasijusti geriau. Be to, prakaitavimas gali padėti sumažinti skysčių kaupimąsi organizme. sporto šaką rinktis pagal tai, kiek žmogus turi energijos: ar jam geriau atlikti pratimus, kuriems reikia susikaupimo, laiko ir ištvermės, ar tokius, kuriems reikia daugiau momentinės energijos. Beje, vartojant kontraceptines tabletes ar kitas priemones, jautrumas menstruacijų ciklui gali būti mažesnis ir nesukelti tiek daug nepatogumų, kaip jų nevartojant.