Kad į darbą eitume su džiaugsmu… (1)
2012-09-10 13:27Būna dienų, kai ne tik nenorime darbe vykdyti tų pačių kasdienių užduočių, klausytis viršininko priekaištų ar prašymų atlikti ką nors greičiau, bet ir apskritai lipti iš lovos. Net ir mėgstamas darbas ilgainiui gali apkarsti, o prasta psichologinė savijauta lemti net sunkias fizines ligas.
(Ne)mėgstamas darbas
Dažniausiai darbas nemėgstamu tampa ne iš karto. Retas kuris ryžtųsi iš anksto sau nertis kilpą ant kaklo ir imtis darbo, apie kurį išgirdus darosi bloga. Deja, kažkodėl atsitinka taip, kad darbo imama ne tik nemėgti, bet net ir nekęsti.
Viena iš priežasčių – mažas atlyginimas. Jei už sunkų, kruopštų ir atsakingą darbą mokami centai, anksčiau ar vėliau jis nebebus mėgiamas. Atlyginimas – tai ne tik pinigai, bet ir savotiškas įdėtų pastangų įvertinimas. Jei atlygio už darbą, kurį atliekate iš visos širdies, neužtenka net minimaliems poreikiams patenkinti, gali būti, jog pradėsite jaustis menkaverčiais, blogais, niekam tikusiais darbuotojais. Nereikia net sakyti, jog tuomet ir darbas atrodys kaip pati baisiausia katorga.
Svarbu ir tai, kad darbe gerai jaustumėtės – patiktų aplinka, kolegos, sąlygos bei atmosfera. Jei darbe jausitės lyg gyvačių lizde, kuriame visi tik ir taikosi jums įkasti – nieko gero nereikėtų laukti.
Tačiau kaip užkirsti tam kelią ir užtikrinti, kad į darbą visada eisite su šypsena veide?
Svarbiausias – nusiteikimas
Gal ir banalu, tačiau rytais stenkitės kuo tinkamiau nusiteikti naujai darbo dienai. Kartokite sau, jog ji bus lengva, kupina įdomių ir vertingų patyrimų bei patirties. Net jei žinote, jog laukia gana sudėtingos užduotys, raminkite save, jog jums kuo puikiausiai pavyks. Galite ant lapelio užsirašyti keletą rytdienos darbų ir mintyse įsivaizduoti, kad juos jau atlikote. Pasvajokite apie jų rezultatus. Neužprogramuokite savęs galimai nesėkmei.
Ir darbe reikia ilsėtis
Jei visą dieną vien dirbsite, meilė savo veiklai vieną dieną tikrai išgaruos. Atsiminkite, kad net ir įstatymai numato pertraukėles. Ką per jas veiksite – jūsų reikalas. Gal sugraušite obuolį, gal paplepėsite su kolega ar tiesiog ramiai pamedituosite. Jei dirbate sėdimą darbą, kiek pasivaikščiokite ar atlikite keletą pratimų – visai nebūtina biure mankštintis, visai pakaks jei pertraukėlės metu bent kiek pajudinsite kojas, riešus, pažvelgsite į tolį, taip atpalaiduodami akis, ar ištiesite nugarą. Pertraukėlių metu stenkitės negalvoti apie darbą. Tai – jūsų laikas.
Namai – ne darbo vieta
Žinoma, tas nepasakytina apie dirbančius namuose. Tačiau tie, kurie iš savo darbovietės tempia tuntus dokumentų ir vos sugrįžę namo vėl sėda prie darbo stalo, sau daro meškos paslaugą. Net jei ir dirbate vedami kilnesnių tikslų – siekiate paaukštinimo, geresnio atlyginimo, tikrai stengiatės padėti įmonei ar darbas tiesiog jums teikia malonumą, nepamirškite, jog tai – tik darbas. Reikėtų išmokti jo problemų neparsinešti į namus. Jūsų šeima neprivalo stačia galva panirti į darbinius reikalus ir stebėti, kaip jūs nesitraukiate nuo kompiuterio. Anksčiau ar vėliau toks įkarštis išblės, o atsikvošėję galite pamatyti, jog aplink nėra nė vieno žmogaus, kuriam tai rūpėtų. Be to, darbas tikrai nebus mylimas, jei jo bus per daug.
Geri santykiai su kolegomis
Svarbu palaikyti gerus santykius su kolegomis, net jei jie jums ir nelabai patinka. Neabejokite – panorėję jie gali gerokai apkartinti gyvenimą. Stenkitės visus gerbti, nenešioti paskalų ir nekurti nebūtų istorijų. Taip tapsite mėgiamu žmogumi savo darbe. Jei matote, kad kolega sunkiai susidoroja su užduotimi, o jūs tuo momentu nuobodžiaujate – pasisiūlykite padėti. Nevenkite ir bendrų švenčių, savotiškų mažų ritualų, kurie stiprina kolektyvą. Į darbą, kuriame visi šypsosi, padeda vieni kitiems ir paguodžia, jei nesiseka, visada eisite su džiaugsmu – net ir už mažesnį atlygį.
Tačiau venkite ir per didelių asmeniškumų. Stenkitės neperžengti ribos – jei nebūtina į namus temptis darbo jungo, ir namų problemų nereikėtų spręsti dirbant.
Turėkite savo kampelį
Kartai įmonės politika būna labai griežta, tarkime, draudžiama savo darbo stalą puošti artimųjų nuotraukomis bei panašiais niekučiais. Visgi bent viena žaisminga detalė, sukelianti jums teigiamas emocijas, yra būtina. Jei neišeina – malonius daikčiukus „apgyvendinkite“ stalčiuje. Kaskart įkišus nosį pasiimti sąvaržėlių ar aplanko, jus užplūs malonūs jausmai. Žinoma, nepersistenkite – visai nebūtina, jog užklydę klientai susipažintų su visais jūsų pusbroliais bei pusseserėmis, pamatytų, kokiose šalyse esate buvę ar pasigrožėtų didžiąja dalimi rašiklių kolekcijos.
Įdomūs faktai
- Nustatyta, jog pernelyg daug dirbantys žmonės kur kas dažniau susigundo taurele ir tampa nuo jos priklausomi.
- Tik apie 20 % lietuvių yra visiškai patenkinti savo darbu.
- Teigiama, kad daugiau nei 50 % dirbančių lietuvių dirba viršvalandžius arba nešasi „namų darbus“.
- Dažniausiai darbo stalą puošianti gėlė – kaktusas.
- Teigiama, kad sutvarkyta, maloni ir jauki darbo vieta ne tik didina norą eiti į darbą, bet ir kelia patį darbo našumą.
- Aplankykite kolegas, sėdinčius kitame pastato aukšte – nuneškite aplankus, tiesiog paklauskite, kaip sekasi dirbti. Kopimas laiptais – puiki mankšta.