Ką veikti su vaikais tamsiais žiemos vakarais?
2024-01-19 08:51Žiemą, kai vakarai tamsūs ir šalti, daugiausia laiko praleidžiame namuose. Ką juose veikti, kad vaikams nebūtų nuobodu? Siūlome keletą smagių idėjų, kaip paįvairinti ilgus vakarus. Šios veiklos ne tik smagios, bet ir lavinančios mažuosius!
Aplink pasaulį
Skirtingas kultūras galima pažinti neiškėlus kojos iš namų! Pasitelkite fantaziją ir kartą per savaitę ar dažniau suorganizuokite tam tikrai kultūrai skirtą vakarą. Galite klausytis tos tautos dainų, išmokti keletą tos kalbos žodžių ar frazių, aptarti įdomias ir keistas jos tradicijas, pasigaminti to krašto skanėstų, gal net pasižiūrėti susijusį filmą ar persirengiant įsikūnyti į pasirinktos kultūros atstovus. Vaikams neabejotinai tai paliks daug įspūdžių, kartu jie po truputį pažins pasaulį.
Knygų vakaras
Knygos – visuomet gera idėja! Parinkite įvairių pagal vaiko amžių, pomėgius. Paverskite skaitymą pramoga – galite net suvaidinti knygos siužetą, pasitelkti žaislinius joje esančius personažus, jei tokių turite. Skaitant knygeles nereikėtų apsiriboti tekstu: aptarkite su vaiku iliustracijas, paklausinėkite, ką jis jose mato, paskatinkite jose kažko ieškoti, įvardyti spalvas, įgarsinti tam tikrus objektus, pavyzdžiui, važiuojantį traukinį, lojantį šuniuką ir kt. Mažiausiems labai patinka knygelės su garsais, interaktyviais elementais.
Linksmybės virtuvėje
Kas gali būti gardžiau už naminį pyragą ar sausainius? O dar jeigu jie ruošti pačių rankomis… Vaikų įtraukimas į maisto gamybą neabejotinai taps puikia pramoga. Mažieji mėgaujasi galėdami pilti miltus, cukrų, maišydami tešlą ir nuo šaukšto nulaižydami įdarui skirtą džemą. Galite gaminti nebūtinai desertus, mažuosius šeimos narius galima įtraukti ir į vakarienės gamybą. Svarbiausia darykite tai su atsipalaidavimu ir procesą paverskite žaidimu. Pavyzdžiui, galite įsivaizduoti, jog esate restorano šefai ir ruošiate užsakymą klientams. Improvizuokite ir patys pasinerkite į žaidimą, nesukdami galvos dėl galutinio rezultato ir netvarkos virtuvėje. Maisto gamyba – lavinantis užsiėmimas, ugdantis smulkiąją motoriką, logiką, mokantis skaičiuoti, pažinti skirtingas tekstūras, išlaisvinantis kūrybiškumą.
Stalo žaidimų maratonas
Stalo žaidimas – kone tobulas variantas ilgiems žiemos vakarams praskaidrinti. Geriausia, kad jų galima rasti bet kuriai amžiaus grupei, skirtingiems pomėgiams, įvairioms progoms. Rekomenduojama namuose turėti bent kelis stalo žaidimus, kuriuos galėtumėte žaisti su visa šeima. Į juos lengva įsitraukti tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Įvairūs žaidimai lavina skirtingus įgūdžius, pradedant logika, sprendimų priėmimu, strateginiu mąstymu ir baigiant kūrybiškumu.
Šeimos iškarpų albumas
Surinkite brangiausias šeimos nuotraukas, suvenyrus, įsimintinų renginių, kuriuose drauge dalyvavote, bilietus ir kitas jums reikšmingas bei kažką svarbaus primenančias smulkmenas. Iš jų visi kurkite šeimos iškarpų albumą, čia sudėdami ne tik prisiminimus, bet ir kurdami ateities planus, pasidalindami svajonėmis. Viską dailiai apipavidalinkite, dekoruokite. Tai bus tęstinis užsiėmimas ne vienam vakarui. Tokia veikla ne tik išlaisvina kūrybiškumą, bet ir skatina kalbinius įgūdžius, mat vaikas skatinamas verbaliai dalintis mintimis, prisiminimais, svajonėmis. Be to, tai leidžia geriau suprasti, kas vaikams brangu, ko jie trokšta. Tokie užsiėmimai – savotiška šeimos terapija.
Talentų šou
Skirkite kiekvienam šeimos nariui užduotį pasirinktą vakarą pademonstruoti savo stipriausią talentą. Tai gali būti bet kas: dainavimas, šokiai, piešimas, eilėraščių kūrimas ar deklamavimas, vaidyba… Tegul kiekvienas savo talento pamoko ir kitus. Nepamirškite gardžių užkandžių, smagios muzikos ir vakaras pavirs įsimintinu talentų šou. Nebijokite elgtis laisvai, net jeigu ir apsikvailinsite, juk bus iš ko daugiau pasijuokti. Tokie užsiėmimai išlaisvina vaikus, leidžia jiems geriau jaustis per viešus pasirodymus, skatina pasitikėjimą savimi ir, be abejo, padeda atrasti pomėgius bei talentus, skatina kūrybiškumą.
Lobių ekspedicija
Po namus išslapstykite daiktų ir vaikams duokite užuominas, kaip rasti kiekvieną paslėptą objektą. Tegul nuorodos būna kuo įvairesnės, skatinančios tiek loginį, tiek kūrybinį mąstymą. Svarbu atsižvelgti į vaikų amžių, kad jie gebėtų perprasti užuominas, antraip žaidimas greitai pabos ir praras visą smagumą. Galite įterpti ir užduočių – jas atlikus gaunamos tolesnės nuorodos. Žinoma, suradus visus lobius laukia puikus prizas.
Režisuoti spektaklį
Kiekvienas vaikas turi įvairiausių lėlių, pliušinių žaislų, mašinėlių, herojų figūrėlių. Pasitelkite visa tai ir suorganizuokite lėlių teatro vakarą. Tik jūs būsite ne vien žiūrovai, o režisieriai. Kurkite smagų siužetą, vaizdingus dialogus, atrinkite geriausius aktorius. Keiskitės vaidmenis – tegul vieni šeimos nariai iš pradžių rodo sukurtą spektaklį, kiti būna žiūrovais, o paskui apsikeičia vietomis. Tokia veikla ne tik smagi, bet ir skatina kūrybiškumą, lavina vaizduotę, kalbinius, smulkiosios motorikos įgūdžius.
Madų šou
Šis žaidimas ypač patiks mergaitėms. Leiskite vaikams išlaisvinti vaizduotę ir iš turimų drabužių bei papildomų detalių sukurti savo įvaizdį. Jį, žinoma, tegul pademonstruoja ant namuose įrengto podiumo! Leiskite matuotis ir suaugusiųjų drabužius bei aksesuarus (tų, kurių negaila), gal net pasitelkite tam tikras makiažo priemones. Tegul mažieji namų padaužos virsta stilistais ir sukuria įvaizdį broliams, sesėms, tėvams. Tam, kad žaidimas būtų dar labiau įtraukiantis, galite skirti konkrečių užduočių, pavyzdžiui, paruošti įvaizdį vakarėliui, susitikimui mieste su draugais, atostogoms paplūdimyje ir kt. Užsiėmimas ne tik smagus, bet ir lavinantis vaizduotę, kūrybiškumą, mokantis planuoti, kurti strategiją. Mažiausiems tai bus puiki treniruotė mokantis apsirengti ir nusirengti.
Autorius Jūratė Survilė