Jūros ir vandenynai dengia 71 % Žemės paviršiaus. Vandens kiekiai šiose vietovėse didžiuliai, o atsinaujinanti energija juose beveik neišsenkanti. Vanduo čia nuolat juda, o tai pasireiškia bangomis atviroje jūroje, potvyniais ir jūros srovėmis. Šios energijos šaltinis – kosmosas, daugiausia Saulė: bangas sukelia vėjai, jūros sroves – klimato ypatumai, o potvynius – Mėnulio ir Saulės traukos dėsniai.

 

jūros

Be keturių vandenynų (Atlanto, Ramiojo, Indijos ir Arkties), yra daug jūrų, tarp kurių yra daug kraštinių jūrų – Barenco, Beringo, Ochotsko ir kt., išsidėsčiusių vandenynų pakraščiuose, ir vidaus (Juodoji, Baltijos, Viduržemio ir kt., sujungtų su vandenynais sąsiauriais. Aralo ir Kaspijos jūros taip pat kadaise buvo sujungtos su vandenynais. Yra dviejų tipų jūros: kurių gylis siekia 5 km, o dugnas panašus į vandenyno reljefą (Beringo, Japonijos, Ochotsko ir kt.) ir tas, kurių gylis kai kuriose vietovėse viršija 300 metrų (Barenco, Baltoji, Baltijos jūra ir kt.). Pastarosios jūros atsirado nuskendus sausumos plotams žemiau jūros lygio.

 

Vandens dalelės jūros bangose juda elipsinėmis orbitomis. Šių orbitų skersmuo šalia jūros paviršiaus atitinka bangos aukštį, o gylyje, lygiame pusei bangos ilgio, vandens dalelių virpesių praktiškai nėra.

 

Atokiau nuo kranto atviros jūros bangų amplitudė audros metru siekia 10 m ir daugiau, o bangos ilgis – šimtus metrų. Jūrinė erozija, veikianti jūros dugną, sudaro horizontalų paviršių (šelfą ir kontinentinį šelfą), kurio gylis yra 200 – 250 metrų ir plotis iki 1000 km. Kalnų grandinės suformuotos pakrantės gali neturėti šelfo.

 

Apskaičiuota, kad vidutinė vandenyno bangų energija yra 50 kW vienam tiesiniam metrui. Suskaičiuota, kad atsižvelgiant į neišvengiamus nuostolius, prie Anglijos krantų naudojant bangų energiją būtų gaunama 120 GW energijos, o tai viršija bendrą šalies elektrinių galią. Apskaičiuota, kad bendra Pasaulio vandenyno bangų galia yra 2700 GW.

 

***

 

Jūros ne tik gamina energiją, bet ir gali būti labai naudingos žmogaus organizmui. Visų pirma, jūros vandenyje yra daug jodo, reikalingo bet kuriam organizmui. Šis elementas naudingas skydliaukei, tiek patologijų profilaktikai, tiek normaliam jos funkcionavimui išlaikyti. Kalcis jūros vandenyje atsakingas už kaulų tvirtumą, normalią imuninės sistemos veiklą. Magnis šalina viso kūno patinimą, atpalaiduoja raumenis, mažina nervingumą ir dirglumą, neleidžia atsirasti alergijoms, o siera šalina grybelių sukėlėjus ir turi teigiamą poveikį visai odai.

 

Jūros vanduo skatina greitą svorio metimą. Maudymosi metu kūnas tiesiogiai kontaktuoja su vandeniu – bangų poveikis panašus į anticeliulitinį masažą, todėl suaktyvinami visi raumenys, kaip ir treniruotėse. Tačiau verta atminti, kad rezultatas nebus greitas, nes labai svarbu reguliarumas.

 

Jūros vanduo gerai išvalo odos ląsteles, maitina jas, suteikia odai elastingumo, pagreitina audinių regeneracijos procesą ir lygina odą. Druska jūros vandenyje teigiamai veikia ir nagų plokšteles – jos sustiprėja. Jūros vanduo naudingas ir plaukams. Grįžus po atostogų prie jūros jie dažnai atrodo sveikesni. Tačiau labai svarbu prisiminti, kad jūros vandenį būtina nuplauti, nes druskos perteklius gali sukelti alerginę reakciją ar per daug išsausinti plaukus.