„Lietuvos ryto“ TV jau startavo trečiasis laidos „Lietuvos dvarai“ sezonas. Šį šeštadienį – antroji sezono laida, kurioje jos vedėja Eglė Kernagytė – Dambrauskė lankysis Jonavos rajone esančiame Barborlaukio dvare. Prieš kelerius metus šis dvaras restauruotas ir tęsia savo spalvingą istoriją, kurią galima pavadinti netgi prezidentine.

 

Barborlaukio dvaras_1

 

Švęstos prezidento sūnaus vestuvės

 

Vietiniai juokauja, kad Barborlaukis įsikūręs Europos centre – juk visai šalia dvaro yra garsieji Šveicarijos, Londono ir Paryžiaus kaimai. Vis dėlto, jeigu ne Europos, tai bent jau savotišku Lietuvos centru šis dvaras kadaise (o jei tiksliau  –  tarpukariu) tikrai tapo: čia nuolatos lankėsi garsūs Lietuvos politikai, diplomatai ir visuomenininkai. Vienas iš dažniausių svečių dvare buvo pats prezidentas Antanas Smetona, mat jo sūnus Julius buvo vedęs dvaro šeimininkų Nasvyčių dukrą Birutę. Dvare sušoktos ir iškilmingos jaunųjų vestuvės, apie kurias rašė netgi to meto spauda.

 

Barborlaukio dvaras_3

 

Ištrauka iš jos:

 

1935 metų, rugpjūčio  24 d. Kaunas ir vėl galėjo stebėti neeilinę vestuvių ceremoniją, nes tuokėsi  Prezidento sūnus Julius ir pianistė Birutė Nasvytytė. Smetona nutarė laikytis tradicijų, pagal kurias vestuves kėlė jaunosios tėvai, todėl pokylis vėliau vyko gražiame Nasvyčių ūkyje. Smetonos taip pat prisidėjo prie vestuvių pokylio: vestuvių vaišėms išleistas rekordinis  kiekis gėrimų. 

 

Pasakojama, kad dvare apsilankę garbūs svečiai mėgdavo ne tik leisti laiką jo viduje, bet ir pasimėgauti supančia gamta – viena iš tradicijų buvo piknikauti šalia dvaro buvusioje Meilės saloje. Kaip atrodo romantinėmis istorijomis apipinta dvaro aplinka šiandien laidoje „Lietuvos dvarai“ galės išvysti ir jos žiūrovai.

 

LIETUVOS DVARAI filmavimo akimirkos_1

 

Dėl dvaro pasikeitė pavardę

 

Nors daugiausiai žinoma apie Barborlaukio dvaro gyvenimą tarpukariu, verta nepamiršti, kad jis skaičiuoja net kelis šimtus metų istorijos. Dar 1800 m. pradėtą statyti dvarą valdė ne viena giminė: Dragatos, Čapskiai, Kolbos, Januškevičiai, tačiau kaip ir daugelio dvarininkų, taip ir Barborlaukio savininkų ne visada laukė lengva dalia. Štai augant Rusijos imperijos įtakai, dvaro valdytoja Rožė Kolbaitė netgi buvo priversta pasivadinti Popova, kitaip dvaras būtų iš jos nusavintas.

 

LIETUVOS DVARAI_filmavimo akimirkos_2_daznas dvaro svecias

 

Šiandien ilgus metus apleistas Barborlaukio dvaras kuria jau naują istoriją – jį įsigijo kraštiečiai, šalia dvaro vaikystę leidę Rasa ir Artūras Remenčiai, kurie sugebėjo dvarą renovuoti vos per dvejus metus. Remenčių svajonė – tęsti dvaro tradicijas. Pamatyti atnaujintą dvarą ir susipažinti su jo istorija bus galima jau šį šeštadienį, 16.30, per „Lietuvos ryto“ TV.

   

„Lietuvos ryto“ TV archyvo nuotraukos