Joga su šuniukais
2023-12-11 07:44Neturite augintinio, tačiau užsiimate joga, kurios metu nosį palaižo ar netgi ant kojų susirango šuniukas? Tai ne fantazija, o realybė – Jungtinėje Karalystėje populiari joga su šuniukais (puppy yoga) atkeliavo ir į Lietuvą. Kokia tai joga, kiek naudos gauna jos dalyviai bei veislynai, kurių šuniukai dalyvauja užsiėmimuose, kalbamės su šuniukų jogos Kaune organizatore Rūta Žukauskaite.
Rūta, vedate jogą su šuniukais – kas tai?
Joga su šuniukais – tai jogos ir žaidimo su šuniukais derinys. Žmonėms atliekant pratimus, salėje laisvai bėgioja mūsų pakviestų veisėjų maži šuniukai. Sportuojant jie gali įsitaisyti ant kojų ar atbėgti ir kviesti žaidimui – dalyvius skatiname nesivaržyti ir, jei norisi, skirti dėmesį ne asanai, o šuniukams. Po treniruotės dalyviai dar turi laiko pažaisti su mažyliais, pabendrauti su veisėja, nusifotografuoti. Šie užsiėmimai ypatingi tuo, jog lavinamas ne tik kūnas – gaunama gerų emocijų bendraujant su šuniukais, jaučiama bendrystė esant tarp bendraminčių – juk į užsiėmimus susirenka ne tik jogos, bet ir tikri šunų mylėtojai.
Šuniukų joga turi ir gydomąjį poveikį – gerina nuotaiką, mažina nerimą tiek šunims, tiek žmonėms. Šilti ir švelnūs šuniukų prisiglaudimai skatina oksitocino – meilės hormono – išsiskyrimą, kuris sukelia komforto, laimės ir emocinės gerovės jausmą. Tai simbiozė, kai abi pusės – ir šuniukai, ir žmonės – gauna naudos iš šios atpalaiduojančios veiklos.
Kokį vaidmenį šiuose užsiėmimuose atlieka šuniukai? Ar jie įtraukiami į veiksmą – jogos asanas?
Ne, šuniukai nėra įtraukiami į jogos asanas. Vienintelis jų vaidmuo – būti šuniukais ir daryti tai, ką tuo metu nori. Dažniausiai laksto po salę, dalija bučinius dalyviams, kartais paragauja kojų pirštų ar plaukų (auginę šuniuką žino, kaip jie tai mėgsta!), glaustosi prie žmogaus, prigula šalia, o neretai ir ant paties besitreniruojančiojo. Užsiėmimuose atrodo, kad net pati erdvė prisipildo ypatingos atmosferos – šuniukų buvimas kartu turi terapinį poveikį.
Be to, šuniukų joga naudinga ne tik psichinei ar emocinei sveikatai. Dėl pozityvių emocijų, geros nuotaikos ir atsipalaidavimo tokia joga gali sumažinti kraujospūdį. Turint normalų kraujo spaudimą mąžta rizika susirgti sunkiomis ligomis – širdies, inkstų ar patirti insultą. Šuniukų joga taip pat gali sumažinti streso lygį organizme, pažaboti apetitą ir išvengti emocinio valgymo. Ilgainiui šuniukų jogos užsiėmimai padeda numesti svorio, skatina sveikai maitintis.
Atrodytų, kad šuniukai trukdo susikaupti jogai?
Taip, kai aplink laksto ir kalbina mieli šuniukai, susikaupti nelengva. Tačiau tai suteikia daug džiaugsmo, ugdo sąmoningumą ir buvimo akimirkoje jausmą, padeda atsipalaiduoti ir mažina stresą. Joga – puikus būdas pagerinti kūno jėgą ir lankstumą, tačiau kartais galime pernelyg rimtai žiūrėti į šią praktiką. Lengva pasinerti į troškimą pasiekti savirealizaciją, išnaudoti visą potencialą ir įveikti čaturangos (senovės indų žaidimas, iš kurio kilo šachmatai – red. past.) šuolį atgal. Jei daug metų užsiimate joga ir norite į praktiką įnešti šiek tiek lengvumo bei žaismingumo, apsvarstykite galimybę užsirašyti į šuniukų jogą. Šie užsiėmimai teikia tokią pačią naudą, kaip ir tradicinė joga, tačiau su „kabliuku“ – aplink šmirinėja žaismingi kailiniuoti padarėliai.
Kita vertus, būtent šuniukai kai kuriuos žmones paskatina išbandyti jogą. Matome, kad į užsiėmimus ateina nemažai jogos iki tol nebandžiusių žmonių, kuriuos apsilankyti treniruotėje paskatino galimybė pabūti šuniukų apsuptyje. Kitaip tariant, šuniukai – papildoma motyvacija eiti į treniruotes ir užsiimti sportu. Taip pat šie užsiėmimai – galimybė susipažinti su konkrečia šunų veisle, pabendrauti su veisėjais. Tai ypač aktualu planuojantiems įsigyti šuniuką.
Kokie šuniukai dalyvauja užsiėmimuose? Ar yra kokie nors reikalavimai?
Skatiname atsakingą veisimą, todėl į užsiėmimus kviečiame tik oficialių, Lietuvos kinologų draugijai priklausančių veislynų šuniukus. Jie turi būti vakcinuoti.
Kai kurie žmonės klausia, ar galėtų atsivesti į treniruotę savo šuniuką. Deja, to daryti negalima, nes viename užsiėmime dalyvauja tik vieno veislyno šuniukai. Taip yra todėl, kad į užsiėmimus neretai atvyksta jauni šuniukai, kurie dar neturi iki galo susiformavusio imuniteto, todėl kontaktuodami su kitais šunimis rizikuoja užsikrėsti ligomis. Beje, būna ir taip, kad po šuniukų jogos užsiėmimų žmogus pradeda labiau domėtis konkrečiomis veislėmis ir po kurio laiko įsigyja patikusį šuniuką.
Ar taip ieškoma pirkėjų šuniukams?
Pagrindinė priežastis, kodėl veislynai noriai dalyvauja, – tai puiki proga socializuoti šuniukus kiek įmanoma saugioje, kontroliuojamoje aplinkoje. Socializacija – tai supažindinimas su įvairiais garsais, paviršiais, skirtinga aplinka, įvairaus amžiaus, lyties, išvaizdos žmonėmis. Kuo daugiau patirčių įgyja mažas šuniukas, tuo geresnį startą gyvenimui jis gauna. Būsimiems šuniukų šeimininkams tuomet kyla mažiau iššūkių, kuriuos gali sąlygoti įvairios baimės (juk iššūkių auginant šuniuką ir taip pakanka!). Išėjimas pasitikti naujų iššūkių iš teritorijos, kurioje užaugo, iš komforto zonos – puiki protinė stimuliacija šuniukams. Iš veislynų teko girdėti, kad jautresni šuniukai po kelių jogos užsiėmimų išdrąsėja, ima labiau pasitikėti savimi bendraudami su žmonėmis bei būdami naujoje aplinkoje – mums tą labai džiugu girdėti. O veisėjams tai puiki proga supažindinti žmones su veisle, veislynu, pabendrauti su besidominčiais šuniukais.
Ką reikia žinoti ateinant į šuniukų jogą? Kokios taisyklės?
Prieš užsiėmimą dalyviai informuojami apie saugų elgesį su šuniukais. Mūsų prioritetas – sukurti draugišką ir šuniukams saugią aplinką, todėl daug dirbame, kad užtikrintume geriausias sąlygas. Aštrius, dūžtančius, mažus daiktus, kuriuos šuniukai gali praryti, į treniruočių erdvę neštis su savimi draudžiama, šie daiktai paliekami rūbinėje.
Pagrindinė taisyklė – saugus ir draugiškas elgesys su šuniukais, t. y. jei jie nori, duoti erdvės, nekelti per prievartą. Dalyvius treniruotėje raginame nejausti spaudimo užbaigti asaną, jei atėjo šuniukas. Skatiname kuo daugiau bendrauti su šuniukais – tiek, kiek patiems ir gyvūnėliams norisi. Tinkamas elgesys su gyvūnais itin svarbus ne tik dėl mažų šuniukų saugumo ir gerovės, bet ir siekiant užtikrinti, kad visi dalyviai patirtų teigiamą ir malonią patirtį.
Jei atėjote į jogos su šuniukais užsiėmimą, leiskite mažyliams patiems prie jūsų prieiti, užuot persekioję ar staigiai paėmę. Keldami šuniukus prilaikykite visą jų kūnelį, laikykite patogiai. Gerbkite jų ribas ir ženklus, pavyzdžiui, inkštimą ar bandymą išsilaisvinti. Laikydamiesi šių rekomendacijų užtikrinsite, kad visi – ir žmogus, ir šuniukas – puikiai praleis laiką.
Kur ir kada pradėta praktikuoti ši jogos rūšis?
DOGA (trumpinys iš dog yoga) – tai jogos pratimai su šunimi. Apie 2002 m. JAV jogos mokytojai pradėjo kviesti žmones į treniruotes kartu su augintiniu. Turintys augintinį dažnai jaučia kaltę, kad palieka jį namuose eidami į darbą, sportuoti ar leisdami laisvalaikį. Juk smagu jogos laiką skirti ne tik treniruotei, bet ir augintiniui, taip suteikiant naudos ne tik savo, bet ir ištikimiausio draugo sveikatai, stiprinti ryšį su juo. Vėliau pradėta rengti šuniukų, kurie gyvena prieglaudose ir ieško naujų namų, joga. Tokiu būdu žmogus ir šuo suranda vienas kitą, o kartu pasportuoja, atsipalaiduoja ir gerai praleidžia laiką. Apie 2004 m. joga su šuniukais atkeliavo ir į Didžiąją Britaniją, o vėliau paplito visoje Vakarų Europoje. Kol kas „Puppy Yoga Kaunas“ siūlo jogą su vieno veislyno šuniukais, tačiau ateityje neatmetame bendradarbiavimo idėjos ir su prieglaudomis ar jogos su savais augintiniais.
Ar būčiau teisi sakydama, kad jūs atvežėte šią jogos rūšį į Lietuvą?
Pirmieji Lietuvoje šią jogą pradėjo vilniečiai. O mes, „Puppy Yoga Kaunas“, esame pirmi, pradėję šiuos užsiėmimus Kaune. Iš pradžių nedrąsiai, nes nebuvome tikri, ar kauniečiai susidomės šuniukų joga. Tačiau kuo toliau, tuo labiau pastebime, kad žmonės iš lūpų į lūpas perduoda smagias, gražias patirtis. Ir jei į pirmą užsiėmimą ateina vieni, tai jau į kitus būtinai atsiveda vyrą, draugę, mamą ar kitą artimąjį, kuris irgi nelieka abejingas kailiniuotiems draugams. Nuotraukos, vaizdo įrašai neperduoda čia patiriamų tikrų emocijų – reikia tiesiog atvykti ir patiems išbandyti.
Autorė Laura Auksutytė