Cukrus ir jo daug turintys produktai (saldainiai, sausainiai, pyragai, šokoladas) stipriai įsitvirtino kasdieniniame mūsų gyvenime ir šių pozicijų neketina paleisti. Ne vienam saldumynai – tai būdas pasilepinti po sunkios dienos. Kyla klausimas: ar mes galėtume išgyventi be cukraus? Patyrinėkime cukraus naudą ir žalą ir sveikatai.

 

Kalbant apie cukraus (cheminis pavadinimas sacharozė) vartojimo privalumus, angliavandeniai, esantys jame, yra patys svarbiausi. Virškinimo trakte sacharozė greitai suskaidoma į fruktozę ir gliukozę.

 

Gliukozė yra pagrindinis energijos šaltinis, būtinas normaliai žmogaus smegenų veiklai. Šios medžiagos trūkumas sukelia nedarbingumą, galvos svaigimą, skausmą, prastą savijautą. Trūkstant gliukozės prastėja nuotaika, žmonės tampa labiau linkę į depresiją. Kartais šiuos simptomus gali panaikinti ar bent sumažinti gabalėlis saldėsių.

 

Tačiau gliukozės lygį kraujyje galima pakelti ne tik valgant produktus, kuriose yra itin didelis cukraus kiekis. Sveikatai naudingesni ir saugesni gliukozės šaltiniai yra vaisiai, daržovės, neskaldyti grūdai. Kai kurie dietologai mano, kad optimali dienos cukraus norma – 30 – 50 g.

 

Rafinuotas cukrus laikomos „blogaisiais“ angliavandeniais. Žmogaus kūnui šio produkto nereikia. Smaližiams neretai sutrinka virškinimo veikla, nusilpsta imuninė sistema, padidėja rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, oda praranda stangrumą, ima anksčiau laiko senti.

 

Rafinuotas cukrus trukdo įsisavinti kalcį. Dėl šio mineralo trūkumo kaulai tampa trapūs, yra dantų emalis. Daugelis dietologų rekomenduoja rafinuoto cukraus gaminių visiškai atsisakyti, keisti juos šviežiais ir džiovintais vaisiais bei medumi. Jei cukraus vis tiek labai norisi, gėrimus ar patiekalus galima gardinti žiupsneliu rudojo cukraus.