Per vasaros karščius norisi tiesiog atvėsti, tačiau kartais užtenka išgerti gurkšnį vandens ar atsikąsti ledų, kad dantys imtų stipriai gelti. Ilgainiui net įkvėptas oras pradeda sukelti nemalonius dantų pojūčius. Labai dažnas dantų jautrumas su emalio hiperestezija. Dažnai mes neskiriame šiems pojūčiams dėmesio, kurio jie nusipelno. Tačiau veltui, nes dantų jautrumas gali būti tiek savarankiška liga, tiek simptomas, lydintis ėduonį, emalio koroziją ar periodontitą.

 

dantys

Dantų jautrumo priežastys

 

Hiperestezijos principas yra paprastas: dėl įvairių priežasčių emalis tampa plonesnis, atsidengia maži kanalėliai, esantys dantų vidiniame sluoksnyje. Šie kanalėliai veda tiesiai prie pulpos ir danties nervo, o veikiami bet kokio išorinio dirgiklio sukelia diskomfortą ir skausmą.

 

Neteisingai maitinantis organizmas nėra aprūpinamas vitaminais ir maistinėmis medžiagomis, reikalingais palaikyti normalią emalio būklę, o nesaikingai vartojant saldumynus, saldžius gaiviuosius gėrimus ir rūgščius maisto produktus, atsiranda pH pusiausvyros sutrikimas ir pradeda nykti cheminis apsauginis sluoksnis.

 

Kietas dantų šepetėlis ir dantų pastos su abrazyvinėmis dalelėmis mechaniškai pažeidžia dantų emalį, išprovokuoja dantenų audinio atrofiją, dėl kurios gali atsidengti danties kaklelis.

 

Higienos taisyklių nesilaikymas, prižiūrint burnos ertmę ir reguliariai netikrinant dantų būklės odontologo kabinete, ypač esant dantų problemoms, yra dar viena skausmingo jautrumo priežastis.

 

Dantų jautrumas tam, kas šalta arba karšta, gali būti danties nervo arba pulpos uždegimo rezultatas. Jei skausmas trunka kelias dienas, dantenos ištinsta, atsiranda patinimas – tai yra absceso (rimto uždegiminio proceso) požymis ir reikia skubiai kreiptis į gydytoją.

 

Kokie yra gydymo metodai?

 

Gydymas skiriamas, nustačius padidėjusio dantų jautrumo priežastį. Pirma, odontologas atliks bendrą burnos ertmės tyrimą, nustatys ir pašalins dantų pažeidimus: emalio defektus, ėduonį, pulpitą, dantų akmenis. Po to jis dantis dengs remineralizuojančiais preparatais arba specialiu laku, uždarančius mikroporas dantų emalyje. Dėl didelio fluoro kiekio jie padidina dantų jautrumo slenkstį ir prisotina audinius fosforu, kalciu ir magniu. Geresniam vaistinių preperatų įsiskverbimui į dantų audinius naudojama jonoforezė – fizioterapinis vaistinių tirpalų įvedimo metodas, naudojant silpną galvaninę srovę. Po to pacientas gali tęsti gydymą pats, naudodamas specialias kapas su desensibilizuojančiomis medžiagomis.

 

Prevencija

 

Visiška burnos higiena, įskaitant sistemingą dantų valymą bent du kartus per dieną, teisinga valymo technika, naudojant minkštą arba vidutinio kietumo šepetėlį, kurie nežaloja dantenų ir dantų audinių. Renkantis dantų pastą, geriau teikti pirmenybę į tą, kuri skirta jautriems dantims.

 

Į kasdienę mitybą reikėtų įtraukti tokius maisto produktus, kurių sudėtyje yra fosforo ir kalcio (20 g kietojo sūrio pietų pabaigoje patenkins kasdienį šių mineralų poreikį), apriboti rūgščių vaisių, uogų ir šviežių sulčių vartojimą. Suvalgę maisto ar vaisių, praskalaukite burną vandeniu.

 

Dantų higieną rekomenduojama atlikti du kartus per metus. Specialistas taip pat padės pasirinkti veiksmingą priemonę nuo dantų jautrumo, kuri patikimai apsaugos dantų emalį nuo pažeidimų.

 

Pajutus, kad dantys tapo jautresni (valgant, valant dantis ar kvėpuojant), reikėtų neatidėlioti vizito pas dantų gydytoją.