Kai niežti galvos odą, rodos, neįmanoma galvoti apie nieką kitą. Dažnai kartu su šia problema pasireiškia ir galvos odos pleiskanojimas. Kyla neviltis, kad visa tai niekada nesibaigs… Laimei, yra veiksmingų priemonių!

 

Dažniausiai kaltas išsausėjimasBeautiful,Young,Woman,With,Itchy,Scalp,On,Yellow,Background

 

Su pleiskanomis ir galvos niežuliu bent kartą per gyvenimą susiduria kas antras pasaulio gyventojas. Priežastys, kodėl užklumpa šie nemalonumai, pačios įvairiausios. Mūsų galvos oda atsinaujina nuolat, vis netenkame plono jos sluoksnio, kurį pakeičia naujas. Visgi kai šis procesas vyksta sveikai ir natūraliai, to nepastebime. Kai galvos oda dėl tam tikrų priežasčių sudirgsta, kyla uždegimas, pasireiškia gausesnis ir jau akivaizdžiai pastebimas pleiskanojimas. Labai dažnai jį lydi galvos odos niežulys, galintis pasireikšti ir be pleiskanų. Rečiau, bet kartu su pleiskanojimu ir galvos niežuliu gali pasireikšti ir plaukų slinkimas.

 

Dažniausia galvos odos niežėjimo ir pleiskanojimo problema – jos išsausėjimas. Taip gali nutikti vartojant per mažai skysčių, netinkamai trenkant galvą (pvz., per karštu vandeniu), naudojant netinkamas plaukų priežiūros priemones, daug laiko leidžiant itin sausoje aplinkoje. Šiuo atveju svarbiausia atkurti skalpo odos drėgmės pusiausvyrą.

 

Gali įspėti apie sveikatos problemas

 

Kartais pleiskanos ir galvos niežulys įspėja apie sveikatos problemas. Viena dažniausių – seborėjinis dermatitas. Tai lėtinis odos uždegimas, įprastai pasireiškiantis plaukuotoje galvos dalyje, ant veido, krūtinės, nugaros. Pažeista oda parausta, sudirgsta, niežti, būdingas pleiskanojimas. Pleiskanos būna blizgios, riebios. Būklė pablogėja patiriant stresą, esant atšiaurioms oro sąlygoms, o šiltymečiu simptomai natūraliai palengvėja.

 

Kita galima liga – psoriazė. Nuo jos kenčia apie 3 % populiacijos, paprastai 20–40 m. žmonės. Tai dar viena lėtinė liga, dėl kurios paviršinės odos ląstelės pradeda pernelyg greitai daugintis. Oda atrodo it padengta žvyneliais, tuos plotus niežti, kartais net skauda, jie parausta. Skirtingai nei seborėjinis dermatitas, psoriazė paveikia ne visą skalpo odą, o tik tam tikrus jos plotus.

 

Galvos grybelis irgi gali būti kaltininkas. Nors dažniau puola vaikus, o ne suaugusiuosius, retsykiais nukenčia ir jie. Skalpo odos grybelio požymiai gali kisti, nelygu žmogaus imuninis atsakas bei konkretus ligos sukėlėjas. Dažniausiai jaučiamas židininis galvos pleiskanojimas ir niežulys, gausus plaukų slinkimas pažeistose vietose. Negydant grybelio pažeisti plotai didėja, plinta. Oda tampa vis jautresnė, gali atsirasti net skausmingų pūslelių ar pūlingų spuogelių, vėliau virstančių į žaizdeles.

 

Jeigu kyla įtarimas, kad galvos odos niežulys ir pleiskanojimas susiję su sveikatos problemomis, būtina kreiptis į gydytoją. Tokiu atveju vien gydomųjų šampūnų ar kitų kasdienių priemonių nepakaks. Juolab kad negydomos ligos gali progresuoti ir pridaryti rimtesnių sveikatos problemų. Štai sunki psoriazės forma gali pažeisti sąnarius.

 

Rinktis specialius šampūnus

 

Jeigu vargina niežtinti ir pleiskanojanti galvos oda, pirmiausia dera pasirūpinti tinkamomis plaukų priežiūros priemonėmis. Jos turėtų būti skirtos specialiai šią problemą turintiems žmonėms. Įprastai gydomieji šampūnai parduodami vaistinėse, bet jų galima rasti ir kosmetika bei higienos priemonėmis prekiaujančiose specialiose parduotuvėse. Į tokių šampūnų sudėtį dažnai įeina cinko piritionas (zinc pyrithione), seleno sulfidas (selenium sulphide), piroktono olaminas (piroctone olamine). Pastarasis yra modernus komponentas, veikiantis kur kas saugiau nei cinko piritionas, todėl su juo pagaminti šampūnai nuo pleiskanų vadinami antros kartos ir saugūs naudoti visai šeimai. Be to, piroktono olaminas veikia ne tik pačias pleiskanas, bet ir jų susidarymo priežastį. Jis neutralizuoja mikroorganizmus, išvalo galvos odą, stabdo plaukų slinkimą. Gydomuosiuose šampūnuose, skirtuose niežtinčiai ir pleiskanojančiai galvos odai, įprastai būna ir priešgrybelinių komponentų.

 

Apskritai tokios paskirties šampūnai giliai valo skalpo odą, padeda efektyviau pašalinti negyvas jos ląsteles, skatina regeneraciją, stabdo mikroorganizmų ir bakterijų plitimą, mažina odos sudirgimą, niežulį. Dauguma žmonių palengvėjimą pajaučia jau po pirmo galvos trinkimo, nes iškart slopsta odos sudirgimas.

 

Tiek vaistinėse, tiek parduotuvėse galima rasti ne tik šampūnų, bet ir kitų plaukų priežiūros priemonių, skirtų niežtinčiam ir pleiskanojančiam skalpui prižiūrėti. Tai – įvairios kaukės, serumai, aliejai, balzamai. Juos verta pasitelkti į pagalbą kaip papildomas priemones, bet svarbiausias išlieka tinkamas gydomasis šampūnas. Kaip dažnai ir kaip ilgai jį reikėtų naudoti, nurodyta ant gaminio pakuotės.

 

Natūrali pagalba ir prevencija

 

Norint atsikratyti galvos niežulio, pleiskanojimo ir siekiant užkirsti kelią šios problemos pasikartojimui, labai svarbūs tinkami kasdieniai įpročiai.

 

Tinkama higiena. Skalpo odai kenksmingas tiek per dažnas, tiek per retas trinkimas. Specialistai pataria plaukus plauti kas 2–3 dienas. Svarbu rinktis švelniai veikiančias, odos ir plaukų tipą atitinkančias plaukų priežiūros priemones. Svarbu atminti, kad galvą trinkti dera ne karštu, o drungnu vandeniu. Sausinant plaukus nevalia grubiai trinti rankšluosčiu. Geriausia plaukus palikti džiūti natūraliai, džiovintuvą naudoti tik tada, kai būtina.

 

Streso mažinimas. Stresas gali paskatinti arba stipriai pabloginti galvos niežulį bei pleiskanojimą. Todėl svarbu kasdien skirti laiko atsipalaidavimui, ilsėtis, kiek įmanoma vengti įtampą keliančių situacijų. Galima išbandyti jogą, meditaciją, kvėpavimo pratimus ar kitas atsipalaidavimo technikas.

 

Grynas oras. Moksliniai tyrimai rodo, kad tie žmonės, kurie daugiau laiko leidžia gryname ore, rečiau susiduria su skalpo niežuliu bei pleiskanojimu. Būnant gryname ore mažėja nervinė įtampa, oda gauna natūralios drėgmės iš aplinkos, stiprinama imuninė sistema. Visa tai kartu turi stiprų terapinį poveikį.

 

Skalpo masažas. Jis gerina kraujo cirkuliaciją, todėl skalpo oda geriau aprūpinama maistinėmis medžiagomis, gerėja jos regeneracija, didėja atsparumas žalingam aplinkos poveikiui.  

 

Natūralios priemonės. Galvos niežulį ir pleiskanojimą galima papildomai slopinti natūraliomis liaudiškomis priemonėmis. Sakoma, kad padeda geriamoji soda. Švelniai įtrinti į drėgną skalpą, palikti kelioms minutėms, o paskui nuskalauti. Taip pat rekomenduojamas obuolių sidro actas. Lygiomis dalimis sumaišyti su vandeniu ir užtepti ant plaukų šaknų bei skalpo odos. Palaikius iki valandos nuskalauti drungnu vandeniu. Kartoti du kartus per savaitę. Sudirgusią odą puikiai ramina alavijų sultys ar gelis, kokosų aliejus – juos įtrinti į skalpą prieš galvos trinkimą ir palaikyti apie valandą.

 

Autorius Jūratė Survilė