Krienų ragautojai ne tik priversti įkvėpti daugiau oro, bet kartais išlieti vieną kitą ašarą. Tiesa, visa tai į naudą dėl naudingų šio augalo savybių, kurios priverčia nustebti.

 

Pungent,Spices,Prepared,Of,Horseradish,For,The,Meat,In,A

Visame pasaulyje

 

Manoma, kad krienų istorijos pradžia siekia 1500 m. pr. Kr., kai kiekvienas egiptietis žinojo apie krienų naudingas maistines ir gydomąsias savybes. Graikai vartojo kaip vaistą, mažinantį apatinės nugaros dalies skausmą, ir afrodiziaką. Žydai vis dar ragauja krienų per Paschos sederį. Krienų sirupas vartotas kaip atsikosėjimą lengvinantis vaistas, kiti buvo įsitikinę, kad krienai gydo beveik viską – nuo reumato iki tuberkuliozės. Legenda byloja, kad Delfų orakulas Apolonui pasakė: „Ridikas vertas švino, runkeliai – sidabro, krienai – aukso.“ Krienai taip pat vertinti Vidurio Europoje. Tiek šaknys, tiek lapai viduramžiais naudoti tradicinėje medicinoje. Tarkuotos šaknys tiektos kaip mėsos pagardas Vokietijoje, Skandinavijoje ir Didžiojoje Britanijoje.

 

Renesanso laikais krienų vartojimas iš Vidurio Europos paplito į šiaurę Skandinavijos link ir į vakarus iki Anglijos. 1640 m. britai krienus vertino kaip prastuomenės maistą, todėl dažniausiai juos rinkdavosi kaimo žmonės bei darbininkai. Tačiau XVII a. pabaigoje krienai rado kelią į kiekvieno brito skrandį, tapo įprastu jautienos ir austrių pagardu. Į Šiaurės Ameriką europiečių atgabenti kolonizacijos metu. Amerikos indėnai juos vartojo liaukoms stimuliuoti, kaip priemonę išvengti skorbuto ir skatinančią prakaitavimą peršalus. 1806 m. krienai buvo paplitę šiaurės rytuose, o 1840 m. pradėti auginti prie Bostono. Verslo poreikiams Amerikoje juos pradėta auginti XX a. 6-ojo dešimtmečio viduryje. 10-jo dešimtmečio pabaigoje derlingose vietovėse, plytinčiose Misisipės upės Ilinojaus pusėje, susiformavo klestinti krienų pramonė. Vėliau Viskonsine išdygo mažesni krienų auginimo centrai. Šiuo metu JAV kasmet pagaminama apie 22 mln. litrų paruoštų krienų.

 

100 g – 36 kcal

Angliavandeniai 11 g

Vitaminas C 67,5 g

Vitaminas B40,2 μg

Kalcis 61,8 g

Magnis 21,6 g

Kalis 307,8 g

 

Nauda sveikatai

 

Saugo nuo vėžio. Krienuose apstu su vėžiu kovojančių junginių, vadinamų gliukozinolatais, kurie didina kepenų gebėjimą detoksikuoti kancerogenus ir gali slopinti navikų augimą. Nors brokoliuose, briuseliniuose kopūstuose ir kitose kryžmažiedėse daržovėse taip pat yra šių junginių, krienuose gliukozinolatų net 10 kartų daugiau nei brokoliuose. Kai kurie krienų cheminiai junginiai, tokie kaip sinigrinas, taip pat veikia kaip antioksidantai ir kovoja su laisvųjų radikalų sukeliamais ląstelių pažeidimais. Šios reaktyviosios molekulės didina onkologinių ligų riziką. Tyrimai mėgintuvėliuose rodo, kad krienų cheminiai junginiai gali užkirsti kelią gaubtinės žarnos, plaučių ir skrandžio vėžiui. Be to, peroksidazė, šioje šaknyje esantis fermentas, padeda aktyvinti ir sustiprinti galingą priešvėžinį junginį, kuris naikina kasos vėžio ląsteles.

 

Naikina bakterijas. Krienai nuo senų laikų vartojami tradicinėje medicinoje kaip antibakterinė priemonė. Didėjant atsparumui antibiotikams, mokslininkai ieško naujų būdų, kaip reaguoti į galimą kenksmingų bakterijų poveikį žmogaus organizmui. Dėl šios priežasties pradėjo tirti krienų komponentus. Alilo izotiocianatas, aliejus, išsiskiriantis nupjaunant krieno šaknį, turi stiprių antibakterinių savybių. Tyrimai rodo, kad jis kovoja su daugybe pavojingų bakterijų, įskaitant E. coli, H. pylori ir Salmonella. Mėgintuvėlyje atlikus tyrimą pastebėta, kad iš krienų šaknų išgauti izotiocianatai sunaikino šešių tipų burnos bakterijas. Kitame mėgintuvėlyje atliktame tyrime nustatyta, kad šie izotiocianatai neleido augti keturių rūšių grybeliams, kurie gali sukelti lėtines nagų infekcijas.

 

Lengvina peršalimo simptomus. Krienai įprastai labai aštrūs, jų suvalgius jaučiamas deginimo pojūtis sinusuose, nosyje ir gerklėje. Dėl šios priežasties dažnai vartojami peršalimui ir kvėpavimo problemoms palengvinti. Viename tyrime, kuriame dalyvavo daugiau nei 1500 žmonių, nustatyta, kad papildas su 80 mg džiovintų krienų šaknų ir 200 mg nasturtų buvo toks pat veiksmingas, kaip ir tradiciniai antibiotikai gydant ūmines sinusų infekcijas ir bronchitą.

 

Skatina šlapimo išsiskyrimą. Manoma, kad krienuose esančių cheminių medžiagų koncentracija didžiausia šlapime. Krienai taip pat gali suaktyvinti specifinius fermentus, kurie saugo nuo toksinų kaupimosi šlapimo pūslėje. Be to, šie augalai skatina organizmą šalinti šlapimą, todėl šlapimo pūslės uždegimą sukeliančios bakterijos išplaunamos greičiau nei įprastai.

 

Naminiai krienai

 

10 porcijų

100 g 169 kcal

Ruošti 10 min.

 
  •  250 g krienų šaknų
  •  177 ml baltojo acto
  •  2 šaukšteliai cukraus
  •  Druskos pagal skonį

GAMINIMAS. Viską sumaišyti virtuviniu kombainu arba trintuvu. Uždengti ir laikyti šaldytuve iki mėnesio.

 

Spicy,Horseradish,Sauce,In,Glass,Jar,On,Wooden,Table

 

Kiaulienos nugarinė su krienų padažu

 

2 porcijos

100 g 258 kcal

Ruošti 50 min.

 
  •  Pusė šaukštelio kepsnių prieskonių
  •  Pusė šaukštelio džiovintų rozmarinų
  •  Pusė šaukštelio džiovintų čiobrelių
  •  350 g kiaulienos nugarinės
  •  Šaukštelis balzaminio acto
  •  Šaukštelis alyvuogių aliejaus
  •  Šaukštelis petražolių

Padažui:

  •  2 šaukštai neriebaus majonezo
  •  2 šaukštai grietinės
  •  Šaukštelis krienų
  •  Pusė šaukštelio tarkuotos citrinos žievelės
  •  Druskos, maltų pipirų pagal skonį

GAMINIMAS. Sumaišyti kepsnių prieskonius, rozmarinus ir čiobrelius, jais ištrinti mėsą. Dėti į folija išklotą negilią skardą. Apšlakstyti actu ir aliejumi. Kepti 40 min. orkaitėje, įkaitintoje iki 180 °C. Išėmus leisti atvėsti ir supjaustyti. Tolygiai sumaišyti padažo ingredientus. Pabarstyti smulkintomis petražolėmis.

 

Pork,Tenderloin,Pieces,In,Horseradish,Sauce,With,Chives,And,Mashed

   

Autorius Monika Budnikienė