Šiandien geras apšvietimas namuose tapo būtinybe, leidžiančia harmoninga šviesa mėgautis netgi nusileidus saulei. Tačiau žinant keletą paprastų gudrybių šviestuvais galima ne tik išryškinti norimas interjero detales, bet ir vizualiai sumažinti arba padidinti kambarį.

 

sviestuvai

Didelėms patalpoms – gamtos motyvai

 

Medžio arba įvairių vijoklinių augalų motyvais marginti natūralių spalvų šviestuvai ir dekoratyviniai sietynai pastaruoju metu vis dažniau liaupsinami garsiausių pasaulio dizainerių. Tai – viena originaliausių pastarųjų metų interjero tendencijų. Kabinami šviestuvai arba toršerai, kurie išsiskiria lempučių gausa ir kurių pagrindą sudaro medžio imitacijos, pintos detalės arba natūrali mediena, puikiai tinka tiek didmiestyje, tiek užmiestyje esančiuose kotedžuose. Tačiau toks pasirinkimas sukurs gana eklektišką stilių, jeigu bus bandoma jį priderinti prie modernaus interjero. Dažniausiai šie šviestuvai neturi griežtų formų, yra gana masyvūs, jiems visiškai nebūdingas skandinaviško stiliaus minimalizmas. Pastarajam stiliui tiks griežtesnių formų rusvų, smėlio, persikinių, nefrito arba tamsiai žalių atspalvių šviestuvai.

 

Tarsi ilgaamžio medžio šakos susiraizgęs šviestuvas šviesą skleidžia daug didesniu kampu nei įprasti, todėl nenuostabu, kad būtent juos žmonės renkasi erdvioms patalpoms. Kambario centre pakabintas masyvus šviestuvas vizualiai jį sumažina, suteikia jaukumo, harmonijos ir tarsi prislopina intensyvią šviesą, nors mažai patalpai tai ne visada tinka.

 

Nepastebimas šviesos šaltinis

 

Nors išsirinkti tinkamiausią apšvietimą nėra paprasta užduotis, tai gali palengvinti nepretenzingi į lubas ar sienas su metaliniais arba stikliniais rėmais įmontuojami LED šviestuvai. Šis sprendimas tiks įvairaus dydžio patalpoms, nes tai, kokį plotą apšvies šviestuvas, priklausys tik nuo individualaus pasirinkimo. Skleidžiamos šviesos atspalvių paletė taip pat gana plati: nuo akinamai baltos iki gelsvai baltos spalvų. Kuo daugiau pasirinktos šviesos atspalvio šviestuvų įmontuojama, tuo labiau apšviečiama patalpa.

 

Tokį apšvietimą suteikiantys šviestuvai gali būti montuojami į sienas arba nelygias briaunas. Taip jie sukurs dinamiško paviršiaus įvaizdį. Meistriškai sukurtame interjere dieną galima nepastebėti net mažiausių šviestuvų, o prireikus apšvietimo bus matoma tik iš paviršių sklindanti šviesa. Tačiau norint LED lempų skleidžiama šviesa vizualiai pakeisti patalpas, gali būti sudėtinga tai padaryti be specialisto pagalbos, o ir vizualūs pokyčiai bus matomi tik tamsiu paros metu įjungus visus šviestuvus.

 

Lempučių renesansas

 

Naujausiomis technologijomis papildytos senos interjero tendencijos grįžta, tad nieko nuostabaus, kad ilgą laiką kritiškai vertintos kaitinamosios lemputės vėl žybsi būstuose. Tiesa, jos šiek tiek pakito, tačiau jų forma išliko klasikinė.

 

Išgaubtos formos lemputės kurį laiką buvo pamirštos. Tačiau pastaruoju metu namų interjeruose vis dažniau galima pamatyti tiek pavienių, tiek gausybę originaliai iškabintų lempučių. Norimo dydžio lemputes galima dekoruoti, kabinti pritvirtinus prie skirtingo ilgio laidų ir pan. Iš jų kuriamos dekoruotų žibintų girliandos, kurios primena kalėdines girliandas bei neskleidžia ryškios šviesos, tačiau padeda sukurti jaukią atmosferą. Nedidelėje patalpoje tokios lemputės ne tik neužgoš jau esamų interjero detalių bei baldų, bet ir į vieną eilę iškabintos lemputės padės vizualiai padidina kambarį.

 

Ryškiaspalvis patalpos akcentas

 

Šviestuvai su raudonais, juodais, geltonais, rausvais ir kitais ryškių spalvų gaubtais gali atlikti dvi funkcijas: skleisti šviesą bei tapti stilingomis interjero detalėmis. Nedidelis stalo šviestuvas arba aukštas toršeras atkreips dėmesį į tą patalpos vietą, kurią norima akcentuoti. Pastarasis pagyvins itin šviesias patalpas, suteiks joms žaismingumo. Prieš renkantis šviestuvą rekomenduojama atidžiai apžvelgti visos patalpos išplanavimą ir nuspręsti, ar jis bus derinamas prie baldų (ypač jei tai stalo šviestuvas), ar taps individualiu namų akcentu.

   

Specialistės komentaras

UAB „Kvarcas“ vadybininkė Daiva Konovalovienė

 

Nekokybiški daiktai netarnauja ilgai, todėl renkantis šviestuvą svarbu atkreipti dėmesį, kas jį pagamino. Dabar dominuoja naujausios technologijos ir LED lempos, taupančios elektros energiją bei papildančios namų interjerą. Pasirinktą šviestuvą galima valdyti tiesiog nuotoliniu pulteliu. Vokietijoje apie 80 % parduodamų šviestuvų taupo elektros energiją ir yra nekenkia aplinkai. Ši tendencija vis labiau populiarėja ir Lietuvoje. Modernaus stiliaus šviestuvai iš parduotuvių lentynų pamažu išstumia klasikinius šviestuvus, nors jie ir yra paklausūs. Planuojant, koks namie bus apšvietimas, reikėtų atkreipti dėmesį į funkcionalumą ir tai, kad ne visada norėsis intensyvios šviesos. Todėl labai praverčia šviestuvai, kurių skleidžiamos šviesos intensyvumą galima reguliuoti. Juk būtent apšvietimas apšviečia patalpą, suteikia teigiamų emocijų ir sukuria jaukią atmosferą.

 

Specialistės komentaras

Interjero dizainerė Dovilė Levinskaitė

 

Vienas svarbiausių aspektų kuriant namų interjerą – apšvietimas. Čia sumyšta sąvokos „funkcionalumas“ ir „estetika“. Prieš renkantis šviestuvą rekomenduojama padaryti nedidelę namų analizę. Reikėtų įvertinti, į kurias patalpas patenka mažiau natūralios šviesos ir kurias reikia labiau apšviesti. Patalpoms, kurias pasiekia užtektinai saulės šviesos, užteks ir standartinio įprasto apšvietimo, o koridoriui arba vonios kambariui, kur būtinas dirbtinis apšvietimas, tiks halogeninės arba LED lemputės. Čia netiks liuminescencinės elektros energiją taupančios lemputės, nes užtrunka nemažai laiko, kol jos pradeda intensyviai šviesti. Kuriant apšvietimą svarbu nepamiršti ir paprastų gudrybių. Šiandien gana dažnai montuojamas sienos apšvietimas, kai pastaroji tarsi vizualiai tolsta, o lubos žemėja. Tačiau jei patalpa, kurią norite apšviesti, yra nedidelė, geriausia rinktis reguliuojamus šviestuvus. Taip galima sukurti jaukų ir funkcionalų apšvietimą. Dirbdama su klientais neretai pastebiu, kad rinkdamiesi šviestuvus dažnai atkreipia dėmesį į didelius ir masyvius jų gaubtus. Jie atrodo išskirtinai, bet nevalia pamiršti ir viso namų projekto bei interjero stiliaus. Masyvus šviestuvas vizualiai sumažina nedidelį kambarį. Mažoms patalpoms tinka tik maži akcentai, didelėms – masyvūs. Šiemet šviestuvų tendencijos diktuoja prabangią skandinaviško stiliaus variaciją. Itin išpopuliarėjo pakabinami šviestuvai, puošti vario, natūraliomis medinėmis arba dažytomis metalinėmis detalėmis. Jeigu norisi išskirtinio akcento, puikiai tiks pakabinamas šviestuvas su metaliniu gaubtu. Tačiau nerekomenduojama rinktis šviestuvų su dirbtinio krištolo elementais ir tokių, kurios dekoruotos įvairiomis smulkiomis detalėmis. Tai jau kurį laiką nemadinga. Pirmenybę patariama teikti aiškioms ir subtilioms formoms.