Į daugiabučių renovaciją Lietuvos gyventojai žiūri pozityviai
2021-12-01 08:09Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa (toliau Programa) kiekvienais metais iš Lietuvos gyventojų susilaukia vis didesnio palaikymo – daugelis gyventojų ją vertina palankiai ir norėtų renovuoti savo būstą. Tokią informaciją atskleidė rinkos tyrimų bendrovės atliktas kiekybinis visuomenės nuomonės tyrimas.
Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo.
Tyrime apklausta per 1000 nuolatinių gyventojų iš visos Lietuvos, dali jų (416) gyvena tokiuose daugiabučiuose namuose, kuriems reikalinga renovacija. Iš pastarųjų gyventojų net 83 proc. esant tinkamoms aplinkybėms būtų linkę pasinaudoti renovacijos teikiamomis naudomis.
„Visuomenės tyrimo rezultatai atskleidė, kad vis daugiau šalies gyventojų teigiamai vertina daugiabučių modernizavimą – pernai palankiai šią Programą vertino 69 proc. o šįmet – 74 proc. respondentų. Tai rodo, jog Programa reikalinga ir turi būti toliau vystomi tiek finansavimo modeliai, tiek ir teikiama metodinė pagalba siekiant suformuoti tas tinkamas aplinkybes“, – teigia Aplinkos projektų valdymo agentūros pastatų energinio taupumo direktorius Vytautas Vrubliauskas.
Šiltas būstas ir kvartalinė renovacija – paskatos modernizacijai
Gyventojus renovuoti daugiabutį labiausiai motyvuoja energinis efektyvumas galimybė gyventi modernizuotame kvartale. Paklausti, ką savo daugiabučiuose namuose labiausiai norėtų atnaujinti, respondentai dažniausiai minėjo šildymo sistemą (51 proc.), namo apšiltinimą (39 proc.) bei vamzdynus (vandentiekį, kanalizaciją) (33 proc.).
76 proc. renovuotinų daugiabučių namų gyventojų teigia, jog lengviau ryžtųsi renovacijai, jei žinotų, kad jų namas įtrauktas į savivaldybės kvartalų energinio efektyvumo didinimo programą. Jos metu atnaujinami ne tik pavieniai daugiabučiai, bet ir gatvių apšvietimas, inžinerinė infrastruktūra, vaikų žaidimų ir automobilių stovėjimo aikštelės, įrengiami dviračių takai, sukuriamos laisvalaikio zonos.
Daugiau dėmesio aplinkosaugai
Apklausa parodė, kad didėja gyventojų dėmesys aplinkosaugai ir daugelis norėtų įsidiegti atsinaujinančios energijos šaltinius. 67 proc. apklausos respondentų pritaria, kad renovacijos metu svarbu ne tik apšiltinti būstą, bet ir diegti alternatyvius aplinkai draugiškus sprendimus, tokius kaip saulės baterijos, šilumos siurbliai ir pan.
„Gyventojų vertybės keičiasi ir šiuo metu žmonėms svarbi ne tik modernizacijos finansinė nauda, bet ir nauda gamtai. Po daugiabučių atnaujinimo energinis pastatų efektyvumas vidutiniškai padidėja daugiau nei 60 proc., tad Programos metu įgyvendinami veiksmai yra puikus būdas prisidėti prie klimato kaitos mažinimo“, – pabrėžia V. Vrubliauskas.
Aplinkos ministerijos inicijuotos studijos duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra apie 660 tūkst. renovuotinų pastatų.
Trūksta informacijos apie renovacijos kainas
Tyrimas atskleidė, jog tarp gyventojų egzistuoja informuotumo spraga apie daugiabučio atnaujinimo kaštus. Pavyzdžiui, net 50 proc. apklaustųjų nežino, kiek jiems kainuotų daugiabučio atnaujinimas. Dar 33 proc. gyventojų sumos nežino, tačiau ją įsivaizduoja iš aplinkinių patirties.
Taip pat nežinomybės rūke yra ir finansiniai įsipareigojimai, mokėjimo modeliai bei tvarka. Tik 20 proc. gyventojų apie juos yra tekę girdėti, tuo tarpu 41 proc. su tokia informacija nėra susipažinę, tačiau iš kitų patirties įsivaizduoja numanomą tvarką. 39 proc. tokios informacijos negirdėjo ir nenumano, kaip viskas vyktų.
Primename, kad visą naujausią informaciją apie renovaciją galite sužinoti kreipdamiesi į APVA energinio taupumo departamentą. Atsakymus į kylančius klausimus taip pat nesunkiai rasite internetinėje svetainėje www.betalt.lt.
APVA primena, kad teikti paraiškas daugiabučio renovacijai pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą galima iki šių metų gruodžio 31 d.