Į darbą – su šortais
2024-07-05 08:33Temperatūra aukštyn – rūbai trumpyn. Nors šiais laikais biure toleruojami kelių nedengiantys mini sijonai, šortai – vis dar sunkiai įmenama stiliaus mįslė. Kaip dėvėti šį vasarišką drabužį nenusižengiant darbo etiketui?
Lyg uždraustas vaisius
Keičiantis sezonams, kinta garderobas, o šylant orams ilgos kelnės tampa vis didesniu iššūkiu. Tačiau mintis dėvėti šortus biure irgi reikalauja drąsos. Nuo senų laikų trumpos kelnės siejamos su vaikyste, pabrėžiant nebrandų amžių ir socialinį statusą. Iki šių dienų Jungtinės Karalystės aristokratiškos šeimos berniukai iki 8-erių privalo mūvėti tik trumpas kelnes. Suaugusiesiems šortai asocijuojasi su veikla po darbo – sportu, kelionėmis gamtoje ar laisvalaikiu namuose ant sofos. Vyrauja stereotipas, kad šis rūbas netinka oficialioje aplinkoje.
Tačiau viskas priklauso nuo įmonės vidaus politikos ir taisyklių. Jei biure nėra aiškaus kodo, draudžiančio dėvėti šortus arba liepiančio dėvėti uniformą, tikėtina, nuodėmės nebus. Liberalų vadovybės požiūrį atskleidžia leidimas mūvėti džinsus ne tik penktadienį, vietoj marškinių rinktis trikotažinius marškinėlius, vilkėti suknelę, bet atsisakyti pėdkelnių. Be to, visada galima suktis iš situacijos ir adaptuoti šortus pagal reikalavimus, keliamus sijonams. Stilistai sako, jog tarp šių dvejų praktiškai nėra jokio skirtumo. Niuansai slypi susitarimuose ir anksčiau susiformavusiose asociacijose kolegų galvose. Taigi, problema – ne „ar galite dėvėti šortus darbe“, o „kaip dėvėti šortus darbe“.
Universaliausias sprendimas – klasikinis vyriško stiliaus kostiumas iš švarko ir kelnių iki kelių. Siekiant subalansuoti nuogos odos kiekį, atidengus kojas būtina pridengti viršutinę kūno dalį. Rekomenduojamas griežtas, kampuotas stačiakampio siluetas, subtiliai maskuojantis moteriškos figūros linijas. Venkite džinsinio audinio, aptemptų modelių ir ilgio aukščiau kelių. Nenusiminkite dėl tokio trumpo pasirinkimų sąrašo. Galite eksperimentuoti su spalvomis, raštais, lengvais vasariškais audiniais – linu, medvilne, šilku. Be tradicinio tiesaus kirpimo, tinka klostuoti, ties juosmeniu paraukti arba platėjantys A formos šortai, trumpintos sijonkelnės. Aukštakulnės basutės ar sportiniai bateliai, masyvus portfelis ar jaunatviška kuprinė, fedora ar beisbolininko kepuraitė – sumaniai parinkti aksesuarai transformuos įvaizdį pagal dienos nuotaiką ir progą.
Stiliaus mozaika
Kostiumas. Pats universaliausias būdas įterpti šortus į darbinį garderobą. Rinkitės šiek tiek didinto modelio eilutę. Po apačia vilkėkite paprastus baltus trikotažinius marškinėlius, jei norite kasdienio įvaizdžio, arba šilkinę palaidinę su nėriniais, jei siekiate puošnaus efekto. Iki pilnos laimės tereikia kaklo vėrinio, grubių loaferų ir kojinaičių iki kauliukų.
Su marškiniais. Žaiskite su kontrastais ir skelkite įvaizdį per pusę. Prie neutralaus atspalvio (juodų, pilkų, rusvų, tamsiai mėlynų) šortų derinkite baltus, žydrus ar rožinius marškinius (gali būti marginti smulkiais raštais, juostelėmis). Įsispirkite į balerinukes ar batelius su mažyčiu kulniuku (kitten heels), pasidabinkite papuošalais iš metalo. Atrodysite vasariškai atsipalaidavusi, tačiau profesionaliai.
Gėlių raštai. Išnaudokite šiltojo sezono dovanas. Darbui puikiai tiks tvirto audinio kostiumas, pieštas dramatiškomis gėlėmis ar net vaisiais. Spalvos turėtų būti ryškios, sultingos ir dinamiškos. Svarbiausia – vengti kaimiškų smulkių žiedelių ir liaudiškų motyvų. Semkitės įkvėpimo iš dizainerių dueto „Dolce&Gabbana“, kurie žino, kaip atskleisti moteriškumą neperžengiant vulgarumo ribos.
Su megztiniu. Vėsiomis dienomis purų nertinį trijų ketvirčių rankovėmis ir V formos iškirpte poruokite su dirbtinės odos šortais ar bridžiais aukštu liemeniu. Kelnės neturėtų aptempti sėdmenų, todėl pasilikite laisvumo. Tekstūrų žaismė itin derės prie kūrybiškos, veržlios, mažiau įpareigojančios atmosferos. Susilaikykite nuo odos, jei darbe sprendžiamos itin dalykinės problemos.
Su liemene. Sluoksniuojant berankovį su trikotažiniais marškinėliais ar palaidine tinka trumpesnis ilgis iki liemens, dėvint ant nuogo kūno labiau dera išilgintas siluetas. Liemenė – skolinys iš vyriškos spintos, todėl suteikia papildomos galios ir pasitikėjimo. Įvaizdį užbaikite keliais ryškiais akcentais: kaklaraiščiu ar skarele, stačiakampio formos rankine trumpa rankena ir baltais sportiniais bateliais.
Safario stilius. Tai balansavimas tarp aukštuomenės klasės, prestižo ir kelionių į egzotines šalis. Safario apranga neatsiejama nuo prislopintų žemės atspalvių (smėlio gelsva, kupranugario kailio ruda, garstyčių, chaki, alyvuogių), pridėtinių detalių (atvartai, antpečiai, kišenės), dekoratyvių sagų. Primena uniformą, tad idealiai įsilieja į biuro aplinką ir paįvairina tradicinių kostiumų asortimentą.
Ilgas užmestukas. Jeigu varžo ne etiketas, o asmeniniai įsitikinimai, šortus užmaskuokite po ilgu viršutiniu drabužiu (švarku, lietpalčiu, kardiganu, liemene). Rūbas turėtų sutapti su kelnėmis, gali būti ilgesnis. Ištemptas siluetas, ypač akcentavus pečius, lieknina, slepia plačius klubus ir suteikia oficialumo. Itin reprezentatyviai atrodo vienspalviai deriniai, kaip akcentą naudojant ryškią avalynę.
Klasikiniai raštai. Margi šortai tinka biurui, jei derinami su neutralios spalvos viršutiniais rūbais ilgomis rankovėmis. Tinka žąsų kojelės, škotiški ar šachmatų langučiai, rombai, dryžiai ir kiti smulkūs ornamentai. Niekada iš mados neišeina tvidas ir buklė. Šortai neprivalo būti tik trumpas kostiumo kelnių variantas, todėl paverskite juos įvaizdžio vinimi.
Dėvint šortus biure svarbu sudaryti įvaizdį, kad tai pasirinkimas, o ne atsitiktinumas. Preppy stilius – ideali dermė tarp jaunatviško maksimalizmo, brandaus profesionalumo ir gatvės madų. |
Taps nauja norma
Už tai, kad baltas apykakles pakeitė šortai, galima dėkoti X kartai (gimusieji iki 1985 m.). Jungtinėje Karalystėje atlikta apklausa atskleidė, kad net 58 % respondentų mano, jog abiem lytims dera dėvėti trumpas kelnes biure. Kūdikių bumo karta (gimę iki 1970 m.) vis dar skeptiškai vertino plikas kojas, tačiau 75 % Y kartos apklaustųjų (gimę iki 2000 m.) pritarė išsilaisvinimui.
Tai signalizuoja ne tik pasikeitusias aprangos kodo normas, bet ir šių dienų aktualijas. Dėl visuotinio klimato atšilimo žmonėms reikės vis mažiau kūną dengiančių rūbų. Savo indėlį į permainas įnešė ir pandemija. Keleri metai nuotolinio darbo padidino žmonių komforto lygį, todėl sugrįžus į kabinetus sumažėjo tolerancija diskomfortui ir padidėjo reikalavimai gerovei, ypač tarp jaunų darbuotojų. Didėjant susirūpinimui aplinkosauga ir siekiant pažaboti perteklinį vartotojiškumą, norima ištrinti ribą tarp namų ir darbo aprangos. Neapibrėžtos ekonominės sąlygos taip pat skatina taupyti ir rinktis daugiafunkcį garderobą, kuris tinka visiems gyvenimo atvejams.
Prognozuojama, kad šortai taps nauja norma. Vis kita į darbo rinką ateinanti jaunoji karta bus mažiau formali. Jau dabar plinta naujas aprangos etiketas – atrodyti kaip klientai, atėję iš gatvės. Vis dėlto teks pakeisti daug profesinės kultūros lūkesčių. Po senovei profesionalumas, t. y., kaip žmogus gali atlikti savo darbą, vertinamas pagal išvaizdą, o nuomonę formuoja pirmas įspūdis. Įsivaizduokite, kad reikia pasirinkti advokatę skyrybų bylai ar širdies chirurgę mylimai močiutei. Ką rinksitės – dėvinčią ilgas kelnes ar šortus?
Autorius Jurgita Ramanauskienė