„Humoras yra puikus dalykas, gelbėjantis dalykas. Tą minutę, kai jis atsiranda, mūsų kietumas išskysta, visas mūsų susierzinimas, pasipiktinimai išnyksta ir jų vietą užima šviesi ir saulėta dvasia”, – kartą sakė populiarus amerikiečių rašytojas Markas Twainas (1835 – 1910). Jis, be abejo, neklydo. Humoras iš tiesų gali būti labai geras dalykas. Jis veikia beveik kiekvieną mūsų gyvenimo aspektą – 90 % vyrų ir 81 % moterų pažymi, kad humoro jausmas yra pati svarbiausia partnerio savybė. Tai be galo svarbi savybė ir lyderiams, o tyrimai rodo, kad humoro jausmas gali turėti teigiamą poveikį, net gydant vėžį. Be jokios abejonės, humoro jausmas yra išgyvenimui svarbus įgūdis, kurį būtina turėti visiems. Tačiau kaip jį apibrėžti ir ar galima humoro jauso išmokti?

 

juokas

Kas yra humoro jausmas?

 

Įvairios teorijos bando paaiškinti, kas yra humoro jausmas ir iš kur jis kyla. Pagal vieną iš jų manoma, kad humoro jausmas skirtas, padėti sumažinti psichologinę įtampą, būdas atsikratyti negeros energijos. Štai kodėl pajuokavimai laidotuvių tema sukelia ne pagarbią tylą, o garsų juoką. Filosofai Platonas ir Aristotelis bandė paaiškinti specifinę humoro rūšį: kodėl mes juokiamės iš kitų žmonių nesėkmių. Pagal šią teoriją humoro jausmas skirtas pademonstruoti savo pranašumą prieš kitus. Todėl, jeigu norite pagerinti savo humoro jausmą, kad taptumėte geresniu lyderiu, turėtumėte žinoti, kad būtent tokio humoro reikėtų vengti. Humoras taip pat atsiranda, kai susijungia dvi skirtingos, ryškios idėjos. Humoro jausmas dažnai sumenkina lūkesčius, todėl anekdotų atomazga arba paskutinės eilutės būna tokios netikėtos ir nevalingai skatinančios mus kvatotis.

 

Kuo naudinga humoro jausmas?

 

Būti linksmu ir geros nuotaikos – tai, ko gero, geriausias dalykas, kurį galite padaryti dėl savo sveikatos. Humoro jausmas – tai lyg smegenų imuninė sistema. Žmonės, turintys polinkį į depresiją, dažnai patiria depresines būsenas, kai susiduria su kažkokiais neigiamais dirgikliais ir po to jiems lengviau ir lengviau atsinaujina depresija. Tačiau į negatyvius dalykus žvelgiant per juoko prizmę, emocijos palengva keičiasi į gera, sumažėja depresinių epizodų rizika.

 

Humoro jausmas ne tik saugo mus nuo depresijos. Jis taip pat pagerina gyvenimo kokybę. Mokslininkai nustatė, kad žmonės, surinkę daugiau balų tam tikro humoro testuose, pasižymi aukštesne savigarba, pozityvesniu požiūriu, gebėjimais, geresne nerimo kontrole ir bendravimo įgūdžiais. Ne visos humoro rūšys yra lygiavertės. Humoras gali būti draugiškas, skirtas sustiprinti socialinius ryšius, sustiprinti savivertę, agresyvus, kitus pajuokiantis, humoras, gynybinis humoras, kai humoras pasitelkiamas, pavyzdžiui, siekiant apsiginti nuo kitų neigiamų komentarų.

 

Ar humoro jausmo galima išmokti?

 

Psichologų nuomonė, ar humoro jausmas yra įgimta, ar įgyta savybė, dažnai išsiskiria. Nėra tokio dalyko, kaip visiškai be jokio humoro jausmas individas – komedija yra pagrindinė žmogaus prigimties dalis. Praeityje manyta, kad humoro jausmas atsiranda tik tam tikrose kultūrose, bet dabar tai jau paneigta. Nėra pasaulyje tokios kultūros, kurioje nebūtų juoko ir komedijos. Todėl, norėdami pagerinti savo humoro jausmą, pasistenkite dažniau įžvelgti šviesiąją gyvenimo pusę. Pozityvesnis požiūris dar niekam nepakenkė. Blogiausia, kas gali nutikti – tai jūs tiesiog pradėsite dažniau juoktis!