Pilvo diegliukai kamuoja apie 70 % mažylių iki 5–6 mėnesio, kol pradedama primaitinti kietu maistu. Tad naudinga žinoti, kaip sumažinti pilvuko skausmų tikimybę ir ką daryti užklupus nemaloniems pojūčiams.

 

Koreguoti mamos mitybąUnrecognizable,Woman,Massaging,Tummy,Of,Her,Crying,Sick,Son,Trying

 

Žindomų kūdikių virškinimo sistemos veiklai itin svarbi mamos mityba. Vos kelias savaites žindančios moterys netrunka pastebėti, kad suvalgius kažko netinkamo pamaitintas kūdikis tampa irzlesnis, prasčiau miega arba rodo akivaizdžius ženklus, kad skauda pilvuką: verkia, riečiasi, gniaužia kumštukus, pilvas tampa kietas. Norint išvengti nemalonių pojūčių, reikėtų kreipti dėmesį į mitybą. Svarbiausia – vengti maisto produktų, kurie skatina pilvo pūtimą, nes mažyliams dujų kaupimasis žarnyne sukelia didelį diskomfortą. Tai ankštinės daržovės, kopūstai, svogūnai, pieno produktai, perdirbta arba riebi mėsa. Glitimas taip pat skatina pilvo pūtimą, todėl reikėtų mažiau vartoti arba kuriam laikui visai atsisakyti kvietinių produktų. Verta įsidėmėti, kad pilvo pūtimą gali skatinti gazuoti gėrimai, kava, saldikliai. Taip pat riešutai ir vaisiai (obuoliai, kriaušės, slyvos).

 

Pakeisti mišinuką

 

Kūdikį maitinant mišinuku, irgi gali pasireikšti pilvo diegliukų. Dažniausiai juos lemia mišinukų sudėtyje esantys karvių pieno milteliai. Jei kūdikiui raižo pilvuką, jis verksmingas, nenurimsta valandomis, reikėtų keisti mišinuką kitu, be karvių pieno. Laktozės netoleruojantiems mažyliams pravers laktazės fermento lašai, padedantys organizmui tinkamai suskaidyti laktozę.

 

Verta žinoti, kad kartais kūdikiai netoleruoja ir geležimi pagerintų mišinių. Kai mažylis maitinamas iš buteliuko, svarbu tinkama jo priežiūra, nes čiulptuke ir po dangteliu ties užsukimu gali kauptis bakterijų. Patekusios į kūdikio žarnyną sutrikdo mikrobiotos pusiausvyrą, todėl atsiranda virškinimo problemų. Buteliukus ir žindukus privalu ne tik kruopščiai išplauti, bet ir sterilizuoti 5 min. verdant kunkuliuojančiame vandenyje. Verta įsigyti specialų sterilizavimo aparatą (elektrinį ar garinį).

 

Leisti dažniau atsirūgti

 

Kūdikiams pučia pilvuką, kai valgydami prisiryja oro. Tam, kad oro perteklius pasišalintų, pamaitinus reikia duoti atsirūgti: panešioti stačią, švelniai plekšnojant per nugarytę. Taip pat žindyti / maitinti dažniau, nes alkani valgydami labai skuba ir taip prisigaudo oro. Ši problema gali atsirasti netinkamai apžiojant spenelį, todėl reikia užtikrinti, kad žindant apžiotų ne tik patį spenelį, bet ir daugiau krūties, mažylio smakriukas turi būti prispaustas prie krūties, lūpytės neužvirtusios į vidų. Taip kūdikis trauks tik pieną, išvengs oro pertekliaus ir jo lemtų pilvo diegliukų.

 

Jeigu pienas bėga per stipria srove, mažylis irgi gali priryti oro ją gaudydamas, todėl patartina rankomis ar pientraukiu nusitraukti nedidelį pieno kiekį, kad tėkmė sušvelnėtų.

 

Vengti streso

 

Pasitaiko, kad skausmingą pilvuką lemia ne tai, ką ir kaip suvalgo mažylis, bet jo psichoemocinė būklė, per didelė stimuliacija, nuovargis. Kuo mažesnis kūdikis, tuo jautresnis ne tik aplinkos dirgikliams, bet ir mamos emocijoms, todėl reikėtų stengtis dienas su kūdikiu leisti kuo ramiau. Tikrai bus progų įvairioms pramogoms, kelionėms, artimųjų lankymui, kai mažylis ūgtels. Mama turėtų stengtis nepanikuoti, išlikti rami net kūdikiui verkiant, nes jis stipriai jaučia mamos stresą ir įtampą, todėl tik dar labiau ima verkti. Jei pastebėjote, kad tam tikroje aplinkoje vaikas jaučiasi neramiai, nesaugiai, reikėtų neužsibūti, nes dėl patiriamo streso gali sutrikti virškinimas, o tai vėliau lems bemiegę naktį ar kitų iššūkių visai šeimai. Jei mama jaučiasi prastai, jaučia stresą, nerimą, galbūt mažylį gali pasūpuoti artimasis arba raminti jį vežimėlyje, lopšyje.

 

Mankštinti kūdikį

 

Geresnį virškinimą padeda užtikrinti fizinis aktyvumas, tad tėveliai turėtų reguliariai mankštinti kūdikį. Abi vaiko kojytes sulenkite prie pilvuko ir ištieskite, vėliau tai darykime pakaitomis – vieną sulenkite, kitą – ištieskite, tarsi minant dviratuką. Mankštelei prilygsta ir kūdikio guldymas ant pilvuko, nes keldamas ir bandydamas kuo ilgiau išlaikyti galvytę mankština pilvo raumenis. Puiki mankšta – pasispardymas be drabužių ir sauskelnių: stipriai mataruodamas kojytėmis skatina žarnyno peristaltiką, todėl gerėja virškinimo veikla, efektyviau pasišalina dujos. Be to, tai puikios oro vonios užpakaliuko odelei – padeda išvengti pašutimo. Svarbu, kad patalpoje būtų šilta, o mažylis gulėtų ant saugaus paviršiaus.Bet koks fizinis aktyvumas rekomenduojamas po maitinimo praėjus maždaug pusvalandžiui, kad neatpiltų viso skrandžio turinio.

 

Imtis masažo

 

Pilvo diegliukų prevencijai itin naudingi masažai, kuriuos gali atlikti kiekviena mama ar tėtis. Šiek tiek pašildykite delną ir švelniais sukamaisiais judesiais (pagal laikrodžio rodyklę) paglostykite pilvuką aplink bambą. Masažas turėtų trukti iki 10 min. Raminamai veikia mažylio nešiojimas priglaudus jį prie savo pilvo, pavyzdžiui, nešioklėje: kūno šiluma maloniai šildo, ramina, o kvėpuojant besikilnojanti diafragma stimuliuoja kūdikio pilvuką.

 

Masažuojant kūdikį pravartu skirti dėmesio ne tik pilvukui, bet ir rankytėms, kojytėms. Stimuliacija gerina smulkiąją motoriką, stiprėja mažylio ryšys su tėvais, prisilietimai ramina, suteikia saugumo, todėl patiria mažiau neigiamų emocijų, kurios, kaip minėta, gali lemti virškinimo sutrikimus. Tėvų prisilietimai itin reikšmingi, kai mažylis yra svetimoje aplinkoje, kur daug nematytų vaizdų ir nepažįstamų garsų. Masažuojant svarbu stebėti kūdikio reakcijas: jei nurimsta, atpalaiduoja galūnes – masažas veikia teigiamai. Jei riečiasi, verkia, pirmiausia derėtų nuraminti glaudžiant, nešiojant, supant.

 

Verta žinoti

 
  • Pilvuko diegliai paprastai prasideda dviejų savaičių naujagimiams ir tęsiasi iki 3–6 mėnesio.
  • Jie gali kamuoti tiek žindomus, tiek mišinuku maitinamus kūdikius.
  • Viena pagrindinių priežasčių – nebrandi virškinimo sistema.
  • Kūdikiai, gimę po cezario pjūvio, dažnai stokoja gerųjų bakterijų.
  • Įtakos turi žarnyno motorikos sutrikimai.
 

Autorius Laima Samulė